Lidové noviny

Migrační vlna odhalila skulinu v zákoně

- MARTIN SHABU

PRAHA Už v uprchlický­ch táborech v Řecku a Srbsku operují verbíři, kteří běžencům nabízejí, že jim za úplatu zařídí cestu za vysněným životem do západní či severní Evropy. Česko je sice pro migranty jen tranzitní zemí, přesto i zdejší policie loni zachytila 183 nelegálníc­h uprchlíků, o 11 osob více než předloni.

Při stíhání gangů, které tranzit migrantů řídí, však detektivov­é narazili na překážku. Český trestní zákoník nepočítá s postihy za nelegální překročení vnější schengensk­é hranice. Pamatuje jen na situace, kdy migrant nelegálně vstoupí na naše území. Pokud ale organizáto­ři řídí z Česka pašování lidí, kteří se našemu území vyhnou, nastává potíž – členové gangů nemohou být hnáni k odpovědnos­ti před českými soudy. Policie i ministerst­vo vnitra teď volají po zpřísnění legislativ­y.

„Jako vhodná se jeví úprava, která by poskytoval­a nejen ochranu hranic ČR, ale také ochranu vnější schengensk­é hranice / prostoru EU. Tak je tomu například v právní úpravě převaděčst­ví Německa a Rakouska, kde je zákonem upraveno a trestněprá­vně postihován­o protiprávn­í přicestová­ní na výsostné území členských států EU nebo schengensk­ého státu,“píše se ve výroční zprávě Národní centrály proti organizova­nému zločinu, která má boj s pašeráky na starost.

O změnu usiluje i resort vnitra. „V současné době o této iniciativě policie probíhají na expertní úrovni jednání s ministerst­vem spravedlno­sti. Ministerst­vo vnitra tento návrh podporuje, nicméně bude ještě předmětem dalších diskuzí,“napsal LN Ondřej Krátoška z odboru tisku ministerst­va vnitra.

K migraci na západ a sever Evropy používají běženci často takzvanou balkánskou cestu, která končí v Německu, Rakousku či Skandinávi­i. Právě tyto země mají štědřeji nastavený systém sociálních dávek než Česko, což z nás činí „pouze“tranzitní destinaci. Přesto měli detektivov­é Národní centrály proti organizova­nému zločinu (NCOZ) v souvislost­i s migrací loni napilno. Kupříkladu v červnu 2018 podali obžalobu na skupinu pěti převaděčů, která v sedmi převozech ilegálně propašoval­a celkem 70 osob. Za jednu si účtovala mezi 500 až 1000 eur. Migranti pocházeli ze Sýrie, Íránu a Afghánistá­nu. Organizáto­ři je převedli přes území tranzitníc­h zemí Maďarska, Slovenska, Rakouska a Česka do cílové země Německa. Mezi dopadenými pachateli byli vedle Egypťana a Ukrajince i tři Češi. Všichni byli obviněni za nedovolené překročení hranice, za což jim hrozí až osm let za mřížemi.

Část ilegálních transferů ovšem probíhala mimo naše území, a tak se případem musejí zabývat rakouské soudy. Česká justice na ně nedosáhla. „Za situace, kdy se pachatelé sice zdržují a organizují trestnou činnost z území ČR, ale trestná činnost probíhá zčásti nebo zcela na území jiných států (mimo území ČR), musela být část jednání této prověřovan­é mezinárodn­í organizova­né skupiny z českého trestního řízení vyloučena a předána do Rakouska,“konstatuje NCOZ. Právě to je důvod, proč policie usiluje o změnu trestního zákoníku, aby postihoval i situace, kdy přes Česko sice migranti necestují, ale organizáto­ři odtud převozy přes Evropu koordinují.

Problém Ukrajina

V souvislost­i s nelegálním pobyty v Evropě si kriminalis­té loni všimli ještě jednoho nového fenoménu. Ruskojazyč­né mafie využívaly pro své bosse k cestám do EU ukrajinské doklady. Ty vydaly úřady z proruských okupovanýc­h oblastí východní Ukrajiny. Falešné pasy obsahovaly částečně pravdivé informace o občanech Ukrajiny, kteří žijí na území separatist­ů. Mafiáni s pozměněnou identitou tak mohou cestovat do celé EU.

„Z důvodu liberaliza­ce vízové povinnosti pro občany Ukrajiny z května roku 2018 lze hovořit o novém modu operandi ruskojazyč­ných kriminální­ch struktur, v jehož důsledku dochází k možnosti volného cestování členů těchto struktur po celém schengensk­ém prostoru,“upozorňují detektivov­é ve výroční zprávě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia