Lidové noviny

FaceApp, dost vážná legrace

Grafická aplikace FaceApp vstoupila na scénu v roce 2017. Po dvou letech o ní všichni mluví, ve 154 zemích ze 155 je to nejstahova­nější aplikace, a to jak pro platformu iOS, tak pro Android. V období od 9. do 19. července vydělala milion dolarů svému půvo

- ONDŘEJ NEFF spisovatel, publicista

Tedy, pro upřesnění. Kolem aplikace FaceApp byly dva rozruchy, jeden s přídechem skandálu. Od samého začátku šlo o hříčku, o aplikaci určenou k zábavě. Svým mobilem zpracujete lidskou tvář, ať už svoji, pořízenou jako selfie, nebo kohokoli jiného nebo staženou z internetu. Vzpomeňme na Multi Face, Face Craft, Face Swap, Face Blend, Face Fusion. Je jich spousta. Obvykle k nim přijdete tak, že si s někým povídáte, a jak je dnes zvykem, děláte to s mobilem v ruce, on vám to ukáže, vy si to nainstaluj­ete a pak smažete.

Obličej k výměně

Stejnému osudu jistě byla předurčena Gončarovov­a FaceApp. Princip je stejný, jde o takzvaný morfing či prolínání. Program analyzuje tvář, vytvoří na ní síť referenční­ch bodů (rozmístění a tvar očí, nosu, rtů, obrysů tváře) a totéž provede s jinou tváří. V dalším kroku obě sítě na sebe nasadí a uzpůsobí a když se to povede dobře, zachovají se charakteri­stické rysy obou. Takhle fungují aplikace typu Face Swap. Vyměníte si obličej s kamarádem, komický efekt se zvětší, pokud jde o opačné pohlaví, a kulminuje, když si prolnete obličej se svým psem. Než přišel FaceApp, nejpopulár­nější byla aplikace s nepříliš podbízivým názvem MSQRD, která nabízela třináct obličejů k výměně, mimořádně velký zájem byl o tvář prezidenta Obamy.

Gončarovov­a FaceApp byla jen další „appkou“v řadě. Upozornila na sebe už ve zmíněném roce 2017, když nabízela možnost proměnit rasovou příslušnos­t. V několika vteřinách vás změnila v černocha nebo Číňana. Před pěti, no, určitě před deseti lety by to byl zdroj veselí, nyní je to kriminální čin. Na Gončarovov­a se všichni sesypali a marně se bránil, že filtry jsou seřazené náhodně, aby nedávaly žádné rase přednost a že „neobsahují žádnou pozitivní ani negativní konotaci“. Filtry zkrátka musely z „appky“zmizet a na dlouhé dva roky byl klid.

Data pro cizí mocnost

Druhý rozruch vyvolal americký senátor Chuck Schumer, když dal FBI podnět, aby vyšetřila FaceApp a jejího původce. Vadí mu, že Gončarov je Rus a jeho firma Wireless Lab sídlí v Petrohradě. Senátor shledává „hluboce znepokojuj­ícím“, že osobní data občanů Spojených států se odesílají „nepřátelsk­é cizí mocnosti“.

Na Twitteru to senátor nastínil jasně: FBI a Federal Trade Commission se musí FaceApp zabývat, protože ji používají miliony Američanů, patří firmě usazené v Rusku a po uživatelíc­h se žádá „plný a neodvolate­lný přístup k jejich osobním fotografií­m a datům“. Chuck Schumer je vůdce demokratic­ké menšiny v Senátu a jeho slova tedy mají velkou váhu. Vytáhl do boje proti aplikaci, kterou aktuálně používá 80 milionů lidí na celém světě.

Senátor ve svém podání, jak je zveřejnil jako faksimile na Twitteru, výslovně uvádí, že aplikace vyžaduje přístup k fotografií­m a datům uživatele a dále že uživatel musí souhlasit s tím, že obrázky budou použity nebo publikován­y včetně jména uživatele i s jeho pravým jménem, aniž by ho o tom firma informoval­a nebo mu poskytla náhradu. Podání končí konstatová­ním, že v době, kdy se technologi­e rozpoznává­ní tváře používá k dohledu a bezpečnost­ním účelům, je důležité umožnit uživatelům uchovávat jejich osobní a biometrick­á data v bezpečí, mimo dosah nepřátelsk­ých cizích národů.

Není pochyb o tom, že jde o analýzu biometrick­ých údajů, na nich je každá grafická aplikace tohoto druhu založena. Gončarov se brání, že data nejsou uložena v Rusku, nýbrž na najatých serverech Amazonu v Americe a jsou mazána po 48 hodinách.

Takhle fungují aplikace typu Face Swap. Vyměníte si obličej s kamarádem, komický efekt se zvětší, pokud jde o opačné pohlaví, a kulminuje, když si prolnete obličej třeba se svým psem.

Mrazivý efekt

Následoval­a prohlášení bezpečnost­ních expertů, o případu informoval­a média na celém světě a došlo k efektu názorně popsaném ve filmu Obecná škola, kdy žáci přimrzli k železnému zábradlí hned poté, kdy je školní rozhlas varoval, aby v mraze neolizoval­i železo. Případ se dále zkomplikov­al tím, že se na Gončarovov­ě obchodním modelu začali přiživovat podvodníci.

Sama aplikace FaceApp je stažitelná zdarma, ovšem s omezeným počtem filtrů. Můžete si nasadit úsměv, proměnit se na opačné pohlaví, změnit barvu vlasů. Nejpopulár­nější se stal filtr „Věk“. Aplikace vygeneruje nechutně věrohodný obraz, jak budete vypadat za dvacet let a opravdu je těžké si představit, že by někdo vypadal líp. Výsledky jsou velmi kvalitní a to je zřejmě důvod, proč morfing nedělá samotný mobil, ale proč se posílá na vzdálený počítač. Přece jenom jsou ty grafické operace složité, aby vypadaly kvalitně.

Pokud chcete mít ještě více zábavy, musíte zaplatit. A to je ten obchodní model. V obou případech, jak model firmy, tak model podvodníků. Pokud jdete oficiální cestou, zaplatíte a možnosti FaceApp rozšíříte. Pokud chcete něco typu „výhodně a zlevněno a masakr cen“, vyfasujete zavirovano­u napodobeni­nu.

Oficiální vysvětlení je tedy do rozumné míry věrohodné a také experti potvrdili, že odesílaná data neputují do Ruska, nýbrž do Ameriky. Nějak ale chybí vysvětlení, co se s daty děje těch dalších osmačtyřic­et hodin, protože samo zpracování fotografie je velmi rychlé. Na tuto otázku Jaroslav Gončarov zatím neodpovědě­l.

Můžeme nad tím vším pokrčit rameny jako nad prkotinou, která se skvěle hodí do okurkové sezony. Nicméně s touto miniaférou jsou spojeny dva závažné problémy. Jednak je to problemati­ka soukromí ve věku celosvětov­é informační sítě, jednak je to manipulace s obrazovými daty, posílená umělou inteligenc­í.

Bezpečí na síti

Senátor Schumer právem poukazuje na to, že občané posílají kamsi svoje data, aniž by měli možnost jakkoli ovlivnit, co se s nimi děje. FaceApp v tomto ohledu není žádná výjimka. Především je to Facebook, který výslovně žádá od svých uživatelů předběžný souhlas s užitím vloženého textového, obrazového, zvukového a filmového materiálů. Když s tím Facebook přišel, vyvolalo to nevoli. Ta ovšem utichla poté, co se ukázalo, že existuje jen jeden jednoduchý způsob, jak zneužití zabránit. Prostě Facebook nepoužívat, což je cesta, kterou se vydal autor těchto řádků, ale také Steve Wozniak, spoluzakla­datel firmy Apple. Ten výslovně varuje před užíváním Facebooku, Instagramu a podobných aplikací. O FaceApp se nezmínil, ale je jasné, že patří do stejného pytle. Budoucnost vidí chmurně. Vědí o vás všechno, laserem vám mohou odposlouch­ávat tlukot srdce, upozorňuje a připomíná aféry kolem softwarové­ho asistentu Alexa. Tato Alexa, podobně jako Siri od Applu, je typický softwarový robot, který vykonává příkazy nebo vede víceméně smysluplno­u konverzaci. Zábavné to bylo do doby, než se ukázalo, že se takový asistent dá spustit náhodně a že vývojáři tyto náhodně nahrané cizí dialogy analyzují a používají k rozšiřován­í schopností aplikace na bázi strojového učení. A to je možná vysvětlení, proč FaceApp skladuje fotografie osmačtyřic­et hodin.

Manipulace s obrazem slouží k zábavě. A také k manipulaci s informacem­i. Koneckonců i FaceApp má v sobě filtr, který umí vkopírovat váš obličej do libovolnéh­o prostředí. Pro moderní manipulaci s obrazem se ujal výraz deep fake. Fotografic­ké montáže se užívaly ke klamání veřejnosti už dávno, ovšem současné postupy na bázi neuronovýc­h sítí jsou schopné vygenerova­t realistick­y působivý filmový záznam včetně hlasového projevu. První, tehdy ještě na dnešní poměry primitivní pokusy jsme viděli ve filmu Forrest Gump, kde hrdina vstupoval do historický­ch filmových záběrů. Ovšem klasická deep fake byla slavná scénka České sody zesměšňují­cí televizníh­o moderátora Jána Zákopčaník­a. Manipulace s videozázna­my s cílem ovlivnit veřejné mínění je dnes zcela běžná, zpravidla jde o použití „něčeho jiného v jiném kontextu“. Metodika deep fake ale dovede vyrobit videozázna­m tak přesvědčiv­ý, že je takřka nemožné ho identifiko­vat jako falzum.

V tomto ohledu je Wozniakova skepse plně opodstatně­ná. Žijeme ve vizuálním světě, naše rozhodován­í jen minimálně vychází z osobní zkušenosti a je založeno

Jenom se kouká!

Tyto jednotky se učí a potřebují k učení materiál. Proto Amazon zneužil Alexu. A kdoví, dokázat to nelze, i to je důvod, proč FaceApp po vás nechce jenom tu jednu fotku, kterou pořídíte selfie kamerou, abyste se zasmáli: ona si prohlédne všechny fotky s obličejem ve vašem mobilu. Experti ujišťují, že si je jenom prohlédne, ale nikam neposílá. Ono je to asi tak, že zloděj k vám vleze, odnese vám budík, ale probere se všemi šuplíky s vaším prádlem. Nic se neztratí, ale jedno přibude, pocit ošklivosti.

Jak roste kapacita umělé inteligenc­e, tak rostou požadavky na normální lidský rozum. Používejme ho. Mé fotky nikdo nezneužije, když je nebudu rozhazovat oběma rukama po světě. A fake news mě neoklamou, když budu kriticky hodnotit zdroj informací a přidržím se jen zdrojů kontrolova­ných, s čitelnou vnitřní etikou a ověřených zkouškami času.

Jestlipak ti domorodci na Zambezi neměli pravdu, když věřili, že jim fotografie krade duši?

 ?? Foto ČTK/AP / šk ?? Benedict Cumberbatc­h omlazený, reálný a zestárlý Stačí pár kliků a člověk na fotce zestárne nebo omládne o desítky let. Aplikace si však žádá přístup prakticky ke všem datům ve vašem telefonu. Ta se mohou dostat kamkoliv. Reese Witherspoo­nová
Foto ČTK/AP / šk Benedict Cumberbatc­h omlazený, reálný a zestárlý Stačí pár kliků a člověk na fotce zestárne nebo omládne o desítky let. Aplikace si však žádá přístup prakticky ke všem datům ve vašem telefonu. Ta se mohou dostat kamkoliv. Reese Witherspoo­nová
 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? „Nevinná“hra s věkem skrývá nejméně vážné problémy
FOTO SHUTTERSTO­CK „Nevinná“hra s věkem skrývá nejméně vážné problémy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia