Lidové noviny

Dánsko ohrožuje Nord Stream 2

-

MOSKVA Pokud Dánsko během několika příštích týdnů neschválí stavbu kontroverz­ního plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách, Rusko možná nesplní termín zahájení jeho provozu.

Plynovod má povolení několika zemí u Baltského moře, jejichž vodami prochází, řadu měsíců už ale Rusko čeká na vyjádření Dánska. Spuštění provozu v závěru roku je tak ohroženo, píše list Financial Times (FT).

„Když od Dánska neobdržíme povolení v příštích týdnech, pak termín nesplníme,“řekl jeden z vedoucích pracovníků na projektu listu FT.

Projekt Nord Stream 2, jehož hodnota dosahuje 9,5 miliardy eur (242,6 miliardy korun), má zdvojnásob­it kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Rusko ho chce využít k přesměrová­ní valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu.

Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícíh­o tranzitníh­o kontraktu s Ukrajinou – tím je 31. prosinec 2019.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská státní energetick­á firma Gazprom. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershal­l, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzsk­á Engie.

Proti jeho výstavbě protestova­ly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn. Moskva trvá na tom, že jde o čistě ekonomický projekt.

Gazprom: Jde to podle plánu Předseda představen­stva Gazpromu Viktor Zubkov trvá na tom, že stavba plynovodu jde podle plánu. Minulý týden agentuře Interfax řekl, že dánské povolení očekává v říjnu a do konce roku může být potrubí položeno.

Dánská sekce plynovodu měří 130 kilometrů a podle generálníh­o ředitele Gazpromu Alexeje Millera potrvá její položení maximálně pět týdnů.

Odborníci však poukazují také na čas, který si vyžádá naplnění a testování plynovodu. „Nejenže musí instalovat dvě potrubí, což u každého potrvá asi měsíc, a musí se počítat s několika týdny testování, je třeba také vzít v úvahu zhoršující se počasí, kvůli němuž se stavba protáhne,“uvedl Danila Bochkarev z nezávisléh­o EastWest Institute.

Představit­elé Nord Stream 2 trvají na tom, že vliv počasí byl v projektu zohledněn. Přes 60 procent plynovodní­ho potrubí už bylo položeno a projekt pokračuje podle plánu.

Dánská energetick­á agentura uvedla, že žádosti Gazpromu jsou zpracovává­ny „v souladu se státními a mezinárodn­ími právními předpisy a postupy“. Současně s žádostmi vyhodnocuj­e připomínky z veřejných konzultací, které jsou otevřené do 19. září.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia