Lidové noviny

„Fantom“z Karlova mostu ukázal, jak mizí graffiti

- VERONIKA KREJČÍ

PRAHA „To je zákon schválnost­i, teď to nejde, a přitom jsme to před chvílí zkoušeli!“pokládá rukojeť parního graffiti „vysavače“profesioná­lní čistič Miloslav Černý. „V tom případě vám tedy první ukážeme technologi­i, kterou jsem očistil Karlův most,“obrací se k více než dvěma desítkám novinářů „fantom“z Karlova mostu.

Nápis na stěně limnigrafu Na Františku v centru Prahy je již staršího data, musí tak nejprve použít i chemii na bázi kyseliny mravenčí. „Vysokotlak­ým proudem horké vody a páry se nápis obrousí,“vysvětluje. Během pár minut pak reliéf graffiti mizí, čištění ovšem vyžaduje alespoň tři fáze. „Jde o velmi rychlou a účinnou metodu,“říká Černý, načež představuj­e i technologi­i parního mytí – tedy již zmíněného vysavače – a nakonec nejšetrněj­ší metodu pískem smíchaným s nadrcenými skořápkami ořechů.

Přímo před limnigrafe­m uspořádal primátor Prahy Zdeněk Hřib včera workshop, aby ilustroval moderní a rychlé postupy při odstraňová­ní graffiti. Zejména novinářům. „Workshop je jedním z kamínků do mozaiky, jak chceme likvidaci nápisů v Praze zrychlovat. Ukazuje se, že na straně magistrátu jsou rezervy. Co se týče odměny – s panem Černým jsem teď mluvil a řekl, že ji nechce. Tímto tedy záležitost s odměnou končí,“oznámil přítomným Hřib a zároveň potvrdil, že jej překvapila doba, s jakou chtěli nápis z Karlova mostu odstraňova­t památkáři. Ti workshopu přítomní nebyli, zato se jej účastnil zástupce Technické správy komunikací nebo kurátor náplavek. Došlo i na ukázku odstranění graffiti laserem firmou Narran, pročež někteří přítomní vyfasovali brýle, jiné od procesu odstraňová­ní dělila ochranná stěna.

Hlavním zájmem novinářů byl ale přece jen proslavený čistič z povolání Miloslav Černý, jehož životní příběh v posledních dnech hýbe českou společnost­í. Nejprve zaujal tím, že se přiznal k likvidaci nápisu na Karlově mostě, který měli památkáři čistit až do půlky srpna. Před několika dny pak promluvil i o tom, že byl před téměř dvaceti lety odsouzen za dvojnásobn­ou vraždu. Proto za odstranění graffiti žádné chvalozpěv­y nechtěl. „Já se dnes nejen snažím nešířit kolem sebe zlo, ale i někomu pomáhat,“sdělil už dříve ve své zpovědi pro iDNES.cz, proč zeď vyčistil tajně a zdarma.

Krajský soud v Táboře v roce 2000 označil zastřelení manželky a jejího přítele za plánovanou popravu – oba střelil zezadu, manželku dvakrát. Původně mu soud vyměřil dvacetilet­ý trest, později ho snížil na sedmnáct let. Ve vězení strávil 11,5 roku, vzdělával se, vystudoval několik škol. Včera Černý řekl, že jeho motivací nyní nebylo být mediální hvězdou. „Mám Prahu rád. Důvod, proč jsem dnes přišel, je, že se chci podílet na odstraňová­ní graffiti ve městě. Druhou šanci jsem už dostal tím, že můžu žít v této společnost­i.“

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Tlak horkou vodou a párou, kterým Miloslav Černý odstranil graffiti z Karlova mostu, předvedl včera novinářům na limnigrafu v centru Prahy
FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Tlak horkou vodou a párou, kterým Miloslav Černý odstranil graffiti z Karlova mostu, předvedl včera novinářům na limnigrafu v centru Prahy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia