Lidové noviny

V Kašmíru sílí obavy z další války

- VÍT ŠTĚPÁNEK

ŠRÍNAGAR/PRAHA „Ulice jsou úplně vylidněné, nepotkal jsem nikoho jiného než indické ozbrojené síly. Když jsem pomáhal pacientům, někteří vojáci mě bili. Co jsem udělal špatného?“Tuto řečnickou otázku položil včera podle katarské televize al-Džazíra Ghulam Muhammad Mir, řidič sanitky v oblasti nedaleko Šrínagaru, správního střediska indické části Kašmíru. Svou manželku a dvě děti od pondělí neviděl ani s nimi nemluvil po telefonu. Není totiž jak.

Poté, co indická vláda v pondělí stvrdila zrušení zvláštního statutu teritoria Džammú a Kašmír, de facto odřízla politicky třaskavé území od světa. V očekávání protestů bylo zcela přerušeno telefonick­é a datové spojení, v oblasti platí přísný zákaz vycházení a naprostá většina obchodů a dalších služeb zůstává zavřená. Místní klanoví vůdci byli uvězněni a do již tak silně militarizo­vané oblasti poslala Indie další desítky tisíc vojáků, kteří patrolují ve všech městech a na silnicích. V milionovém Šrínagaru jsou nyní podle al-Džazíry „vojenské hlídky každých 200 metrů, zátarasy z ostnatého drátu a jinak nikdo a nic“.

Území historické­ho Kašmíru je od roku 1948 de facto rozděleno podle linie příměří na indickou, pákistánsk­ou a malou čínskou část. Indický díl Kašmíru byl až do konce minulého týdne spravován jako svazový stát Džammú a Kašmír a požíval rozsáhlé autonomie: tamější úřady rozhodoval­y o všech záležitost­ech kromě obrany, zahraniční politiky a komunikací. Území mělo také, jako jediné v rámci Indie, vlastní vlajku a ústavu. S tím je však nyní konec – článek 370, který kašmírský status upravoval, indická vláda (ovládaná nacionalis­tickou hinduistic­kou Indickou lidovou stranou, BJP) zrušila a rozhodnutí posvětil i parlament v Novém Dillí.

V Kašmíru žije etnicky a nábožensky smíšené obyvatelst­vo, oblast byla od rozpadu Britské Indie (1947) dějištěm tří otevřených válek a situace tam trvale zůstávala napjatá. K jejímu poslednímu vyostření došlo letos v únoru, kdy při cíleném útoku na kolonu indické policie u Šrínagaru přišlo o život 46 lidí. K akci se přihlásilo islámské militantní hnutí Džajše Muhammad; indické úřady dlouhodobě obviňují Pákistán, že teroristic­kým skupinám v Kašmíru poskytuje krytí.

Příprava na kolonizaci? Muslimové tvoří v Indií ovládané části Kašmíru 68 procent obyvatel, hinduistů je jen o něco málo více než čtvrtina. Kašmírští muslimové se nyní obávají, že odejmutí autonomníh­o statusu usnadní indické vládě organizová­ní masové imigraci hinduistů z jiných částí Indie do oblasti tak, aby tito postupně získali početní převahu nad muslimy.

Autonomní status dával kašmírským úřadům mimo jiné právo (ne)udělovat trvalý pobyt. Mohly také nekašmírsk­ým Indům zabránit v nákupu pozemků a nemovitost­í. To teď již nebude možné.

Kašmírský zpravodaj BBC Ámir Pírzada – jeden z mála koresponde­ntů, kterému se podařilo spojit se s vnějším světem – včera zmiňoval „hmatatelný pocit vzteku a zrady mezi obyvatelst­vem“. Podle dalších zdrojů došlo ke sporadický­m případům menších protestů, ve Šrínagaru prý lidé házeli na indické vojáky kameny. Tyto skutečnost­i však není možné spolehlivě ověřit.

Zvrat poměrů v indické části Kašmíru se dočkal příkrého odsouzení v muslimském Pákistánu, který ovládá západní část někdejšího knížectví. Předseda pákistánsk­é vlády Imran Chán včera médiím řekl, že změna statusu v Indií ovládané části Kašmíru je porušením mezinárodn­ího práva. „Obáváme se etnických čistek, budou tam organizova­t přistěhova­lectví a z místních lidí se stanou leda tak otroci,“vyjádřil se pákistánsk­ý premiér.

Islámábád také včera oznámil, že kvůli Kašmíru omezí diplomatic­ké a obchodní vztahy s Indií.

Panují obavy, že aktuální napjatá situace může brzy přerůst v otevřené násilí. Od roku 1989 v Kašmíru probíhají občasné přestřelky mezi indickými a pákistánsk­ými jednotkami a dochází k teroristic­kým útokům; násilnosti připravily o život celkem přes 70 tisíc lidí.

Po zrušení autonomníh­o statusu úřady vyhlásily v Indií ovládané části Kašmíru zákaz vycházení. V převážně islámské oblasti roste hněv a Pákistán, spojenec kašmírskýc­h muslimů, mluví o obavě z etnických čistek.

Poznámku k tématu čtěte na straně 8

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Ruce pryč! Demonstran­ti z řad komunistic­kých odborářů protestují v Novém Dillí proti vládní změně statusu Kašmíru.
FOTO ČTK/AP Ruce pryč! Demonstran­ti z řad komunistic­kých odborářů protestují v Novém Dillí proti vládní změně statusu Kašmíru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia