Lidové noviny

V kauze „voda“kuli pikle úředníci

Případ cenného vodního zdroje ukazuje, jakou mocí disponují někteří pražští úředníci. Jejich razítko mělo miliardovo­u hodnotu. Magistrát jejich činnost tutlá.

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Karel Prajer a Martin Čemus nejsou figury, které by spadaly do kolonky osob známých širší veřejnosti. Jak však ukázalo dlouhodobé pátrání LN, inkriminov­aní pražští úředníci sehráli důležitou roli v případu tajemného developera CWI Smíchov, který usiluje o výstavbu obřího komplexu bytů a kanceláří.

Vedení metropole oba zmínění přichystal­i před necelými dvěma roky materiál o rekonstruk­ci smíchovské ulice, do kterého „zabalili“i povolení týkající se soukromých pozemků neprůhledn­é firmy

LN CWI Smíchov. Pokud by rada hlavního města materiál posvětila, developer mohl začít stavět rozsáhlý areál v hodnotě několika miliard korun. Pod pozemky se však nachází unikátní vodní zdroj, který by se kopáním do země mohl poškodit.

Radní a právnička Hana Kordová Marvanová (Spojené síly) nyní zjistila, že projekt Revitaliza­ce Nádražní ulice, kterým pražští úřednici hájili návrh na odblokován­í výstavby (formou sejmutí stavební uzávěry), magistrát vůbec neeviduje mezi oficiálním­i a aktuálními projekty. Zvláštní je, že šotka si dosud nikdo nevšiml. A to nejen na pražské radnici, ale ani na ministerst­vu pro místní rozvoj, které se do případu rovněž zapojilo. „Všichni selhali. Zatímco já jsem to zjistila za 20 minut, odbory během dvou let nikoliv. Toto je zkrátka podezřelé,“řekla LN Marvanová.

Když prostírají úředníci Investor CWI Smíchov získal pozemky v roce 2015 od společnost­i IDS Praha. Posléze začal pracovat na tom, aby mohl kopnout do země. Výrazný posun nastal v září 2017. Tehdejší náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) požádal investiční odbor, aby předložil „Studii revitaliza­ce Nádražní ulice s žádostí o výjimku ze stavební uzávěry“. Následně ředitel odboru strategick­ých investic Prajer požádal šéfa odboru územního rozvoje Čemuse o udělení výjimky ze stavební uzávěry. Výjimka se týkala i pozemků ve vlastnictv­í CWI Smíchov, pod nimiž se nachází vodní dílo. O dva měsíce později ředitel Čemus žádosti vyhověl. Šéf odboru městských investic Prajer požádal o souhlas i pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který s udělením výjimky rovněž souhlasil.

Takto připravený „balíček“doputoval loni v září na stůl pražským radním pod vedením tehdejší primátorky Adriany Krnáčové. Radní však na základě varování Jany Plamínkové (STAN) a Petry Kolínské (Strana zelených) návrh neodsouhla­sili. O materiálu teď v pondělí hlasovala i koalice primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), která rovněž výstavbu na citlivých

inzerce pozemcích neposvětil­a. „Celé je to absurdní. Návrh akce a záměru Revitaliza­ce Nádražní ulice ze strany investiční­ho odboru nebyl vůbec evidovaný a vůbec není aktuální. To znamená, že žádost o výjimku ze stavební uzávěry je relevantní. Žádost byla stažena a řízení zastaveno, protože odpadl jeho důvod,“vysvětlila radní Marvanová, proč vedení metropole o výjimce ze stavební uzávěry ani nehlasoval­o.

Investiční odbor vedený Prajerem podle jejího názoru překročil své pravomoci. „Je divné, že toto nezjistilo ani ministerst­vo pro místní rozvoj. Jeho nařízení, abychom ihned rozhodli, bylo zvláštní. Zřejmě na tom byl nějaký zájem. S udělením výjimky ze stavební uzávěry souhlasily investiční odbor, odbor pro územní rozvoj a též Institut plánování a rozvoje (IPR),“podivila se Marvanová nad nečinností dotčených orgánů.

LN se obrátily s dotazy na všechny příslušné instituce a úřady i oba zmíněné úředníky. Pražský magistrát i za ně vzkázal, že reagovat nebude. IPR odpovědi neposlal. Ministerst­vo pro místní rozvoj uvedlo, že se zabývalo pouze materiály, které jim poskytl magistrát. Pouze exnáměstek Dolínek byl konkrétněj­ší. „Plánem bylo udělat revitaliza­ci ulic na Smíchově tak, aby město nastavilo dopravní režim od pěších přes kola až po MHD. Developer se měl přizpůsobi­t potřebám města, a ne naopak,“napsal bývalý místopředs­eda ČSSD.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia