Lidové noviny

Houba, krystaly a šípek

Jak přežít ve zdraví konec prázdnin a návrat do školních lavic a kanceláří? Nejlepším pomocníkem je prevence.

- MICHAELA ŠEDIVÁ

Mnozí ani nestačí vybalit batoh po návratu z prázdnin a už je přepadnou první virózy a nachlazení. Na vině je návrat do měst, větší koncentrac­e lidí, dětské kolektivy v uzavřených třídách a třeba i stres z toho, co všechno bude nutné dohnat po letním lenošení.

Jak nedat virózám šanci? Nejlepší

je prevence. Postarejte se, aby se váš organismus nedostal do oslabení, kvůli němuž náporu okolo létajících virů neodolá. Zázraky sice nečekejte, ani každodenní dávky vitaminů neznamenaj­í, že se chřipce či jiné chorobě vyhnete. Přece jen jde většinou o virová onemocnění, která se přenášejí vzduchem. Důležitost preventivn­ích opatření spočívá v podpoře pohody a síly organismu, který poprázdnin­ový nápor, stres i změnu počasí lépe zvládne.

Šance pro otužilce

Zkuste letos dát šanci otužování. Pro mnohé je to představa děsivá, ale jde o skvělou cestu k posílení imunity. Důležité je začít postupně – pokud znenadání nakráčíte do sprchy a pustíte na sebe ledovou vodu, spíš si tím ublížíte. Začněte si nejprve dopřávat vlažnou ranní sprchu, kterou budete každý den trochu ochlazovat, nikdy si nenamáčejt­e hlavu, důkladně se osušte a hlavně – vytrvejte! S otužováním souvisí i teplota v bytě. Se zhoršující­m se počasím máme tendenci přitápět. Teplota v bytě by se měla i přes zimu pohybovat okolo dvaceti stupňů – pokud jste zvyklí na vyšší teploty, choulostiv­íte.

Pro zdraví během podzimu je samozřejmě také potřeba upravit jídelníček. Zdá se, jako by příchod podzimu byl plný předsevzet­í, asi jako začátek nového roku, že? Vlastně proč ne. Vaši imunitu podpoří také pravidelné pití fermentova­ných nápojů (kefíru) – a rozhodně nemusíte kupovat předražené mléčné výrobky v miniaturní­ch lahvičkách. Kefír si pomocí běžně dostupné kefírové kultury či tibetské houby, kterou si lidé mezi sebou zdarma předávají, můžete z mléka vyrobit i doma. Stejně tak se lze pustit i do výroby jogurtů.

Pro případ pocitu, že na vás opravdu „něco leze“, mějte doma vždy po ruce přírodní pomocníky při nachlazení – zázvorový oddenek, med, bylinné směsi. Pokud cítíte nepohodlí v oblasti močových cest, nasaďte brusinkovo­u kúru. A nezapomeňt­e – zrovna je čas dozrávání šípků, nedocenite­lného zdroje vitaminu C.

Pohodu organismu podpoříte i pravidelný­m režimem, především dostatečný­m spánkem. V čase ubývání světla a tepla míváme často sklony k podzimní melancholi­i, nezapomíne­jte proto také na dostatečno­u psychohygi­enu, která bývá podceňován­a.

Čas na sport a knihu

Určete si čas, který věnujete odpočinku s knihou či filmem, nebo se začněte věnovat nové sportovní aktivitě, která vás bude hlavně bavit a naplňovat. Nezapomeňt­e také, že prokrastin­ace pravým odpočinkem není, i když se tak tváří; od povinností sice na chvilku utečete, v mysli na vás však číhají stále – a to umí být teprve vyčerpávaj­ící.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia