Lidové noviny

Vězí ďábel v detailu? Anebo v uhlíku?

Zelenou ekonomiku má určovat racionalit­a, ne víra

- Zbyněk Petráček

Cesta k „uhlíkové neutralitě“je už faktem. Ať se ten výraz někomu líbí, či nelíbí, ať se jeho význam jakkoliv komolí (třeba že znamená nulové emise sloučenin uhlíku). Faktem je už proto, že se tímto směrem transformu­jí ekonomiky pro nás zásadní, hlavně německá. Chceme-li zůstat evropsky kompatibil­ní, je dobré s tím počítat a připravit se na to. To je jádro cesty a jejího směru.

Jiné otázky nastolují detaily té cesty, její přesný harmonogra­m a předem určené výsledky. Tady přichází ke slovu zápas racionalit­y s emocemi až fanatismem, jaký má silnou pozici právě v Německu. Takže úhrnem. Musíme počítat s tím, že bude klesat spotřeba energie. Na tom přece není nic špatného. I ten, kdo považuje globální oteplování za hoax či humbuk, by se mohl potěšit představou, že Západ přestane dovážet fosilní uhlovodíky (ropu a zemní plyn) z blízkových­odních diktatur, teokracií či emirátů. Konkrétně pak musíme počítat s růstem ceny energií, ceny cestování či s postupným vytěsňován­ím aut se spalovacím­i motory. Právě tak to vnímá i vláda, konkrétně ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na tak obecném poli nejsou moc široké mantinely k rozhodován­í. Ale jsou jinde. Počínaje mírou odhodlání (někdo by řekl umanutosti) vlády či celého establishm­entu přes postoj k jaderné energetice až po společensk­ý souboj racionalit­y s fanatismem. Čím dál častěji by se chtělo říci, že v Německu ten souboj fanatici vyhrávají.

Nejde tu jen o rozpočty a peníze. Velká koalice Angely Merkelové chce vynaložit pro příští čtyři roky na ochranu klimatu 40 miliard eur. To je asi bilion korun. V přepočtu na lidnatost a měnu Česka to znamená roční výdaje přes 30 miliard korun. Máme na to, chceme-li zároveň plnit závazek vůči NATO (zvýšit výdaje na armádu na dvě procenta HDP), zvyšovat starobní důchody či platy učitelů?

Jenže závažnější může být fanatismus postihujíc­í nemalý díl společnost­i. Ve Frankfurtu začal automobilo­vý veletrh a reportérka listu Die Welt líčí jeho atmosféru takto: „Ještě nikdy neviděl frankfurts­ký veletrh tolik nenávisti vůči autům. Demonstran­ti vyhlásili autům válku. Zpráva z fronty.“Radikálové stavějí hlavní otázku ještě tvrději: Je slučitelná ochrana klimatu s tržní ekonomikou?

Tím jen dál posiluje pocit, že v Německu fanatismus vítězí nad racionalit­ou. Což je inspirujíc­í téma i pro prostředí českých „záškoláků“. Toho tématu by se mohli chopit učitelé a dávat jim otázky. Třeba: Je skutečně prioritou uhlíková neutralita? Pokud ano, jaký má smysl, že Německo prioritně odstavuje jaderné elektrárny a nikoliv ty na uhlí či zemní plyn? Kolik emisí CO2 vypouští stále udržovaná uhelná elektrárna? A kolik elektrárna jaderná?

Racionalis­té by pak mohli dojít k závěru, že je-li prioritou „uhlíková neutralita“, má smysl jadernou energetiku udržet. Tak to ještě počátkem roku říkala i Greta Thunbergov­á. Ale stoupenci pevné víry ji ihned okřikli, neboť „jádro“je pro ně ztělesnění­m ďábla. I proto si nad prvním poprázdnin­ovým Pátkem pro budoucnost, kam přišel „nasát atmosféru“, povzdechl novinář Henryk Broder: „Tolik víry – a tak málo vědění.“To je obecné poučení i pro nás včetně studentů a školáků: klaďme racionalit­u před víru.

Nad prvním poprázdnin­ovým Pátkem pro budoucnost si novinář Henryk Broder povzdechl: „Tolik víry – a tak málo vědění.“To je obecné poučení i pro nás včetně studentů a školáků: klaďme racionalit­u před víru.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia