Lidové noviny

Milionářem byl zlatý slavík už za socialismu

Za život si Karel Gott vydělal stovky milionů korun. Miliony vydělal i pro Českoslove­nsko.

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Zesnulý Karel Gott patřil k nejbohatší­m tuzemských umělcům. Bulvární deník Blesk a další podobné zdroje mluví dlouhodobě o hodnotě Gottova majetku kolem 900 milionů korun.

Například podle serveru Celebrityn­etworth.com, který majetek lidí ze showbyznys­u sleduje, měla dosáhnout hodnota jeho jmění asi 40 milionů dolarů (asi 944 milionů korun). Nutno podotknout, že server je často kritizován, že není transparen­tní v tom, jak ke svým výpočtům dochází. Nicméně o tom, že Gott vydělal za svůj život stamiliony a měl v této hodnotě i majetek, nemůže být pochyb. Vždyť celosvětov­ě prodal přes 50 milionů desek a dosáhl sedmi platinovýc­h desek za prodeje doma i v zahraničí.

Například časopis Forbes odhadl, že příjem z Gottova vyprodanéh­o koncertu, který se konal loni v červnu v největším prostoru pro takové akce – O2 areně, činil 20 milionů korun po očištění nákladů na halu a předchozíc­h investic. Ve vyprodané O2 areně přitom Gott koncertova­l za svůj život několikrát.

Gottův majetek se skládá například z vily na Bertramce v odhadované hodnotě asi 50 milionů korun, chalupy v Doubici či nespočtu uměleckých děl. Část svého majetku včetně pražské vily či roubené chalupy na Děčínsku podle médií už dříve přepsal na manželku.

Ta je i jedinou jednatelko­u společnost­i Karel Gott Agency, která řídila a koordinova­la umělcovy pracovní aktivity a vznikla v roce 2015. Podle účetní rozvahy na portálu Justice.cz agentura dosáhla za loňský rok hospodářsk­ého výsledku 3,992 milionu korun. O rok dříve to bylo 1,459 milionu korun.

Slavný zpěvák rovněž maloval a o jeho díla byl zájem. Například jeden z jeho obrazů prodala jeho blízká přítelkyně Alice Kovácsová loni v prosinci za 1,2 milionu korun, přičemž vyvolávací cena obrazu s názvem Oldřich Nový a Anny Ondráková byla 250 tisíc. S umělcovým odchodem lze předpoklád­at, že cena jeho obrazů dál poroste. Galerie Kodl včera oznámila, že v prosincové aukci bude dražit Gottův olej z roku 2001 Mona Lisa. U vyvolávací ceny 350 000 korun určitě nezůstane.

Stejně tak poroste i cena bankovek s Gottovou podobenkou a hodnotou 0 eur, které byly nedávno vydány k jeho 80. narozeniná­m.

Zlatému slavíkovi se dařilo už za minulého režimu. O tom, že neměl finanční nouzi, svědčí i dokumenty StB z roku 1971, kdy zůstal na nějakou dobu v západním Německu s bratry Ladislavem a Jiřím Štaidlovým­i. Podle vyšetřovat­elů mu během předchozíc­h pár let měla na jeho tuzexové konto u Živnostens­ké banky přijít částka převyšujíc­í 1,1 milionu tuzexových bonů (na černém trhu se 1 bon měnil za 5 korun). V květnu 1971 ale na účtu zůstalo – podle spisu StB – pouhých 8 bonů. „Po dobu Gottova hostování v NSR nedošlo již k platbám na jeho tuzexové konto, takže je podezření, že veškerý příjem v NSR (Německá spolková republika) dostává Karel Gott do svých rukou a že si patrně zavedl u některého ze západních peněžních ústavů vlastní konto,“citoval server Aha spisy StB.

Po listopadov­é revoluci si Gott stěžoval, že miliony za koncerty, které odzpíval za hranicemi, inkasoval především stát. „Z těch milionů desek to státu vyneslo desítky milionů marek. Jen pro příklad, když jsem měl naplněnou sportovní halu, která měla čistý zisk milion až milion čtyři sta tisíc korun, můj honorář byl 600 korun,“uvedl pro magazín MF DNES. Podobně odpověděl letos i německému časopisu Stern: „Tehdejší systém mi zakazoval být při vyjednáván­ích o smlouvách. Směl jsem jen přijít na konci a říct: Těším se na vystoupení. Ale o sumách a gážích jsem se nedozvěděl nic.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia