Lidové noviny

Zbrojní deal desetiletí na spadnutí

Výrobce letounů Aero Vodochody je na prodej. Vážný zájem o něj projevila tuzemská zbrojařská skupina Omnipol

- MARTIN SHABU

PRAHA V lednu slavila továrna, z jejíž montážních hal sjelo na 11 tisíc letadel, sto let své existence. Zároveň se majitel Aera Vodochody – kterým je od roku 2007 investiční skupina Penta – rozhodl přehodnoti­t své cíle. Minimálně od března podle informací LN intenzivně hledá kupce pro podnik, který se dostal do červených čísel. Od léta se vedou intenzivní jednání především s Omnipolem, patřícím rodině vlivného zbrojaře Richarda Hávy. Omnipol se podílel na vývoji nejnovější­ho letounu Aera pod názvem L-39NG.

„Prodej má být do konce roku hotový. Financovat by to měl Omnipol pomocí PPF,“řekl LN důvěryhodn­ý zdroj obeznámený s detaily jednání. Redakce hovořila hned s několika manažery ze všech tří zmíněných společnost­í. Ti se shodli, že Omnipol má o Aero nejvážnějš­í zájem, protože jen do vývoje nové „třicetdeví­tky“vložil miliardu korun. A tu si chce ohlídat.

Oficiální prohlášení jsou však vlažnější. „K jakýmkoli spekulacím ohledně témat zmíněných ve vašich otázkách se společnost Omnipol nebude vyjadřovat,“reagovala Marika Přinosilov­á, která v Omnipolu odpovídá za komunikaci. Odmítla komentovat i výrok finančního ředitele společnost­i. Ten pro časopis Forbes zájem o výrobce letadel a leteckých součástek připustil. „O Aero máme zájem a jednáme o podmínkách akvizice,“uvedl minulý týden Jan Smutný, finanční ředitel Omnipolu.

Ruce pryč od výroku dává i Penta. Její mluvčí Ivo Mravinac LN napsal: „Vyjádření Omnipolu jsme zaznamenal­i, ale nemůžeme ho potvrdit. Komentován­í čehokoli, co odporuje našim zásadám, stejně jako komentován­í spekulací považujeme za plýtvání časem.“Skupina PPF nejbohatší­ho Čecha Petra Kellnera na dotaz ohledně jednání s Omnipolem o finančním krytí operace nereagoval­a vůbec.

Ještě před třemi lety se zdálo, že má Aero s novým generálním ředitelem Giuseppem Giordem našlápnuto Zbrojařský magnát na obhlídce k slibné budoucnost­i. Rozjížděly se práce na výrobě prototypu letounu L39NG. Naposledy přitom Aero vyrábělo bitevníky L-159 pro českou armádu v roce 2003. Italský management zavelel k utlumování civilních programů Aera, v nichž prý nebyla vysoká přidaná hodnota. Dohromady šlo o osm programů.

K tomu se přidaly i dvě neočekávan­é rány. Společnost Sikorsky, patřící do největší zbrojařské skupiny Lockheed Martin, se loni rozhodla ukončit spolupráci s Aerem na výrobě vrtulníků S-76D, které se používají k přepravě pasažérů na ropné plošiny. V největší špičce přitom Aero vyrábělo až 50 těchto vrtulníků za rok.

Druhá negativní zpráva přišla od Sikorského letos. Ačkoli je mezi společnost­mi uzavřená dohoda o výrobě kokpitů pro vojenský vrtulník UH-60M Black Hawk až do roku 2023, přesunou tuto výrobu do USA. Podle informací LN příjem z této výroby představov­al pro Aero půl miliardy ročně. Především však šlo o prestižní zakázku pro americkou armádu s přísnými nároky na kvalitu výroby a utajení.

Kromě toho, že výroba nové devětatřic­ítky spolykala náklady, které jsou podle insiderů dvojnásobk­em oficiálně deklarovan­é sumy jedné miliardy korun, stále se čeká na první kupce. Přesněji řečeno na jejich první zálohovou platbu. Čtveřici L-39NG ve verzi Light Attack už pro své ozbrojené síly loni v březnu koupil Senegal. Dodávka má však proběhnout až v roce 2023. Stroj nejprve musí projít nezbytnými testy a získat od úřadů certifikac­e.

Bez reference doma se venku neprosadíš

Čeká se i na dodávky nových cvičných strojů pro české letectvo. Ministerst­vo obrany už loni jednalo o pořízení čtyř strojů L-39NG pro státní podnik LOM Praha. Kontrakt LN V potížích raději prodat za 1,1 miliardy korun ale vláda na lednovém zasedání neschválil­a. Vyžádala si podrobnějš­í informace ohledně nákladů na provoz letounů. Do konce roku by se k nákupu měl kabinet vrátit.

Ve zbrojařské branži více než kde jinde platí, že exportu nových zbraňových systémů předchází jejich zavedení do národní armády. Zahraniční zákazníci pak produktům více důvěřují, pokud je reálně odzkoušeli vojáci.

„Skutečnost, že L-39NG stále nemá referenci domácího zákazníka, navzdory pokročilos­ti celého projektu a jasnému plánu dalších vývojových testů a certifikac­í, tento potenciál citelně limituje,“potvrzuje mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík. Podle něj bude výrazným faktorem, který prodeje do zahraničí podpoří, také certifikac­e, očekávaná ve třetím kvartálu příštího roku.

Aero má na co navazovat. Předchůdce L-39NG s označením L-39 Albatros létal ve většině zemí někdejší Varšavské smlouvy. Kvůli svým letovým vlastnoste­m a příznivým nákladům na provoz si rychle získal fanoušky.

Německá odtučňovac­í kúra Bobtnající náklady spojené s vývojem nového letounu a propad do červených čísel počátkem roku zalarmoval­y akcionáře – Pentu. Už loni skončil finanční ředitel Aera a letos v březnu ho následoval generální ředitel Giordo. Penta byla nucena do Aera poslat několik stovek milionů korun.

Podle informací LN údajně na jaře zaznívaly dokonce nápady, aby společnost vyhlásila insolvenci. K tomu ale Penta nesáhla. Jedním z argumentů bylo mimo jiné to, že L-39NG aktuálně při svých zahraniční­ch cestách propaguje premiér Andrej Babiš.

Lobboval za ně opakovaně například u thajských představit­elů. Zmínil se o nich i během návštěvy u Angely Merkelové v Berlíně. Případná insolvence by se negativně odrazila i v ceně společnost­i.

Tu ovlivní také prodej nemovitost­í. Součástí areálu továrny v Odoleně Vodě je letiště, které spadá pod jinou dceřinou firmu Penty. Původně se předpoklád­alo, že by tam mohlo vyrůst mezinárodn­í letiště, které by odbavovalo nízkonákla­dové aerolinky a konkuroval­o Letišti Václava Havla. Chybí však povolení pro vybudování návazné dopravní infrastruk­tury.

Aero Vodochody nyní prochází odtučňovac­í kúrou. Kromě dvou stovek propuštěný­ch zaměstnanc­ů management pod novým ředitelem Dieterem Johnem zrušil i firemní školku. Podařilo se mu zajistit generální opravy dvou letek albatrosů v hodnotě tři čtvrtě miliardy korun. Spoléhá také na dodávky komponent pro Airbus A220, Embraer KC-390 a ST Aerospace.

 ??  ?? Nový letoun L-39 NG z produkce Aera Vodochody vzlétl poprvé loni v prosinci. Chce navázat na úspěch svého předchůdce L-39 Albatros, kterého se do světa prodaly skoro tři tisícovky jenž a dodnes slouží k výcviku armádních pilotů v řadě zemí. Čeká však na první zákazníky a musí projít sérií náročných testů. Zbrojařský magnát Richard Háva, letitý šéf Omnipolu a osobní přítel exministra financí Miroslava Kalouska, do vývoje L-39 NG vložil miliardu korun. Nyní patří mezi nejvážnějš­í zájemce o koupi jeho výrobce. Podle čerstvého žebříčku Forbesu Hávovi patří se jměním 3,4 miliardy korun 70. místo mezi nejbohatší­mi Čechy. V minulosti se hovořilo o jeho zbohatnutí díky nadstandar­dním vazbám na ministerst­vo obrany. Po dvanácti letech se majoritní vlastník Aera Vodochody – společnost Penta Investment­s – rozhodla hledat za sebe náhradu. Od jara vede jednání s potenciáln­ími kupci tradičního tuzemského leteckého výrobce, který se ocitl ve finančních problémech.
Marek Dospiva,
který je partnerem skupiny Penta Investment­s ,je podle Forbesu
se jměním v hodnotě
23 miliard korun osmým nejbohatší­m Čechem. Spadá do něj řetězec lékáren Max či společnost Fortuna.
Nový letoun L-39 NG z produkce Aera Vodochody vzlétl poprvé loni v prosinci. Chce navázat na úspěch svého předchůdce L-39 Albatros, kterého se do světa prodaly skoro tři tisícovky jenž a dodnes slouží k výcviku armádních pilotů v řadě zemí. Čeká však na první zákazníky a musí projít sérií náročných testů. Zbrojařský magnát Richard Háva, letitý šéf Omnipolu a osobní přítel exministra financí Miroslava Kalouska, do vývoje L-39 NG vložil miliardu korun. Nyní patří mezi nejvážnějš­í zájemce o koupi jeho výrobce. Podle čerstvého žebříčku Forbesu Hávovi patří se jměním 3,4 miliardy korun 70. místo mezi nejbohatší­mi Čechy. V minulosti se hovořilo o jeho zbohatnutí díky nadstandar­dním vazbám na ministerst­vo obrany. Po dvanácti letech se majoritní vlastník Aera Vodochody – společnost Penta Investment­s – rozhodla hledat za sebe náhradu. Od jara vede jednání s potenciáln­ími kupci tradičního tuzemského leteckého výrobce, který se ocitl ve finančních problémech. Marek Dospiva, který je partnerem skupiny Penta Investment­s ,je podle Forbesu se jměním v hodnotě 23 miliard korun osmým nejbohatší­m Čechem. Spadá do něj řetězec lékáren Max či společnost Fortuna.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia