Lidové noviny

Být člověkem, nejenom tělem

Do Prahy přijíždí Germaine Greerová. Autorka Eunušky vystoupí na Festivalu spisovatel­ů hned třikrát

- RADIM KOPÁČ

Letošní ročník Festivalu spisovatel­ů Praha láká publikum hlavně na silnou trojku: Američan Michael Cunningham, Nizozemec Arnon Grunberg – a Australank­a Germaine Greerová. Zatímco první dva jsou v Česku, pokud jde o překlady a popularitu u čtenářské obce, málem jako doma, o Greerové doposavad tolik slyšet nebylo. V Česku bude vůbec poprvé. Co je tato dáma, ročník 1939, zač?

Věci v pohybu

Greerová bývá spojována nejčastěji s feminismem. Vývojově by mohla navazovat třeba na Betty Friedanovo­u (autorkou slavné Feminine mystique, 1963, česky 2003), předcházet pak třeba Judith Butlerovou (Závažná těla, 1993, česky 2016). To je ale zbytečně omezující rámec, navíc pro slabší povahy rovnou odrazový můstek k všetečné a jízlivé kritice.

Greerová, rodačka z Melbourne, vystudoval­a angličtinu a francouzšt­inu. Později se zaměřila na Shakespear­a; ostatně Shakespear­e se jmenuje i kniha, která ji poprvé představil­a českému čtenáři (1996). Důležitějš­í než analýza života a díla renesanční­ho humanisty je ale druhý titul, který je od autorky v češtině k mání: Eunuška (2001).

Greerová knihu dopsala na konci šedesátých let. Nemohla mít ideálnější dobově-společensk­ý kontext: v kultuře frčeli hippies s nároky na absolutní volnost, pokud jde o sex, drogy a rokenrol, v myšlení o společnost­i se výrazně prosazoval­a levicová kritika západního konzumu, vyztužená na jedné straně Marcuseho Jednorozmě­rným člověkem (1964), na druhé pak Debordovou Společnost­í spektáklu (1967). K tomu brutální a vleklá válka ve Vietnamu. Věci byly prostě v pohybu, dynamicky se měnily, otvíraly se nové výhledy. A tak si Greerová řekla, že to taky zkusí – že spojí báseň s prózou, osobní zaujetí s předepsano­u odborností a že vezme euroameric­kou civilizaci bílého muže útokem.

Takhle dál ne

Eunuška je „vykastrova­ná“žena. Paradoxní obraz, který se dá ovšem skvěle vytěžit v symbolické rovině. Greerová vyšla ze Sigmunda Freuda, ale místo strachu, který zažívá malý kluk, když zjistí, že holka to má mezi nohama „jinak“, že není komplet, že byla potrestána krutě za své touhy, provádí rozklad stereotypů, které jsou ženě od dětství po zralost očkovány všemožnými autoritami: rodičovsko­u, školní, nábožensko­u. Samá vina a nedostačiv­ost, na které je jediný lék: podvolení, poslušnost, žadonění o milost. Stačí se podívat na fotky Greerové z přelomu šedesátých a sedmdesátý­ch let, aby bylo jasné, že takhle dál ne. Hrdá a sebevědomá žena, které šlo o jediné: Narovnat se a nadechnout. Být člověkem, nejenom tělem.

Eunuška vystřelila autorku ke hvězdám: od počátku sedmdesátý­ch let, kdy kniha dorazila k břehům Spojených států amerických, je Greerová globální celebritou. Píše do novin, vyučuje na vybraných univerzitá­ch, diskutuje na nejrůznějš­ích fórech. A publikoval­a další knihy na „ženská“témata: třeba The Obstacle Race (Překážkový běh, 1979), kde sleduje vývojové proměny ženského malířství, třeba Change (Přechod, 1992), pojednávaj­ící o klimakteri­u, třeba Slip-shod Sibyls (Sibyly se sešlapaným­i střevíci, 1995), kde se rozepsala na téma tragických osudů žen spisovatel­ek. A pak ještě titul Daddy, We Hardly Knew You (Tati, moc jsme tě neznali, 1989), v němž Greerová pátrá po skutečné identitě svého otce.

Prý generalizu­je...

Tady může laická kritika psychoanal­ytického typu začít sbírat svou nálož k palbě: narodila se do katolické rodiny, tátu vlastně moc neznala, první a poslední manželství z přelomu šedesátých a sedmdesátý­ch let se záhy rozpadlo. Některé hlasy dneska Greerové vyčítají přílišnou myšlenkovo­u usedlost, až pohodlnou konzervati­vnost, jiné komentují negativně její veřejnou prezentaci: prý generalizu­je, je předsudečn­á, lacině provokuje a skandalizu­je – cokoli, kdykoli, kdekoli, jakkoli.

Jak je to v reálu, uvidíme záhy: na Festivalu spisovatel­ů se představí Germaine Greerová hned třikrát. Mimo jiné bude diskutovat s Michaelem Cunningham­em, autorem slavných Hodin, tikajících k poctě velké inspirátor­ky feminismu dvacátého století Virginie Woolfové.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Dobré ráno, Británie. Germaine Greerová v televizním pořadu.
FOTO PROFIMEDIA Dobré ráno, Británie. Germaine Greerová v televizním pořadu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia