Lidové noviny

Bál jsem se, že mi ujel vlak

- ONDŘEJ BEZR

Jestli je na scéně české populární hudby někdo oprávněný říci, že mu listopad 1989 radikálně změnil život, je to zpěvák a skladatel Michal Prokop. Několik let po „sametu“byl přesvědčen, že jeho muzikantsk­á kariéra definitivn­ě skončila. Dokázal se do ní ale vrátit a zazářit možná víc než kdykoli předtím.

LN Celým rokem 1989 se táhly různé demonstrac­e. Čekal jste, že právě 17. listopad bude takový přelom?

Tušilo se, že se něco bude dít. Už třeba to, že v říjnu 1989 nás Pragokonce­rt s triem s Lubošem Andrštem a Honzou Hrubým už poněkoliká­té pustil koncertova­t do západního Německa, leccos naznačoval­o. A tam jsme, v bytě Joea Kučery, někdejšího člena Framusu Five, který v Německu žil, sledovali v televizi, jak padá berlínská zeď. Čili se k čemusi schylovalo. nicméně toho 17. listopadu jsem nebyl v Praze. Měli jsme slovenské turné, každý večer jsem z hotelu volal domů ženě, abych se dozvěděl novinky, a ona mi 17. nebo možná až 18. listopadu řekla, že byl masakr na Národní třídě a studenti a umělci vstoupili do stávky. Ten večer jsme hráli tuším v Humenném, já po dvou písničkách koncert zastavil, řekl, co se stalo v Praze a že se ke stávce připojujem­e.

LN Byli jste v kapele všichni zajedno?

Nikdo neprotesto­val. Já měl tehdy kapelu složenou ze samých mladých muzikantů, jediný starší byl klávesista Lubor Šonka a jako host s námi jezdil Honza Hrubý. Takže jsem žádný odpor v kapele necítil. V Humenném nám to tehdejší turné končilo, vrátili jsme se do Prahy a začal kolotoč, všechny ty Václaváky, a já se najednou stal předsedou stávkového výboru v oblasti populární hudby.

LN Jak se to stalo?

Na Pražském kulturním středisku v Obecním domě jsme zabrali kancelář náměstka ředitele Bendy a tam jsem byl jakýmsi výborem zvolen. V té hektické době to bylo všechno poněkud samozvané, ale branže to respektova­la. Byl jsem v denním kontaktu s několika členy toho stávkového výboru, kteří mi pomáhali, jedním z nich byl Láďa Kantor, dalšími třeba Antonín Matzner nebo Pavel Váně z Brna.

LN Souhlasili všichni muzikanti s nutností stávky?

Největší odpor jsme museli překonávat u těch, kteří moc nechápali, co se děje. Pamatuju si, jak mi kapelník Václav Hybš několikrát volal, že existence jeho orchestru je založená na tom, že se hraje o svátcích, na MDŽ a hlavně na Mikuláše, má domluvenýc­h třicet vystoupení, a že když teď budou stávkovat, přijdou o peníze. Takže jsme museli složitě vysvětlova­t, že je stávka nutná.

LN Pochopili to nakonec?

Já samozřejmě nevím, do jaké míry to opravdu pochopili, věřím, že ano, není mi známo, že by stávku někdo nedodržova­l. Byly vlastně jen jediné dva okamžiky, kdy jsme tu totální stávku vědomě porušili, a to byly dva velké koncerty v Lucerně, na nichž jsme se dohodli s Občanským fórem. Na prvním hráli písničkáři, ti, kteří se vrátili z emigrace, tedy Karel Kryl, Jaroslav Hutka a Vladimír Veit, plus někteří, kteří žili tady na hraně mezi povolením a zákazem, jako byl Vláďa Merta. A na druhém byli zpěváci popu. Ze zakázaných

Marta Kubišová a Yvonne Přenosilov­á, která se taky vrátila z emigrace, a z těch zde žijících a fungujícíc­h jsme nakonec rozhodli, že to bude Karel Gott a Eva Pilarová. Okolo bylo samozřejmě hrozného dohadování, studenti byli proti, ale nakonec jsme se nějak dohodli. Myslím, že to splnilo účel. Šlo totiž o to, ukázat, že naše branže drží při sobě, přestože byla strašně rozdělená. A zdá se mi, že je vlastně jaksi rozdělená dodnes. Což nikde na Západě není, tam k tomu nikdy nebyl důvod. Politika tam do showbyznys­u nikdy tak nezasahova­la.

LN Když už jste zmínil Karla Gotta, v souvislost­i s jeho úmrtím se opět diskutoval­o o jeho společném zpěvu hymny s Karlem Krylem během revoluce na Václavském náměstí. Hodně se na něj liší názory. Mně, stojícímu tehdy pod balkonem Melantrich­u, to připadalo právě jako akt smíření. Jak jste to cítil vy?

Asi dost podobně. Jako symbol. Já tu dělicí čáru v naší branži, která sledovala spíš politickou linii než hudbu, vnímal a dodnes vnímám jako něco, co se nemělo stát. Takže společné vystoupení „dvou Karlů“byl pokus o demonstrac­i toho, že je to za námi.

LN Ke Karlu Gottovi jste se dostal docela blízko, jednu krátkou dobu jste s ním vystupoval jako doprovodný zpěvák. Hodně se teď mluvilo o tom, jak na tom byl se vztahem k minulému režimu, padají různé příkré soudy. Máte nějakou osobní zkušenost?

Vzhledem k tomu, že je strašně krátká doba od Karlovy smrti, nechci se k tomu vyjadřovat. Byl jsem s ním v roce 1978 na turné v Německu jako sborista. Ta nabídka mi tehdy hodně pomohla. Kromě peněz, které jsem si tam vydělal, což nezastírám, jsem se tam naučil některé věci, které mi pak v další kariéře byly k užitku. Například vnímat, jak se cítí člověk, když není frontmanem kapely – to by si každý frontman měl někdy vyzkoušet. A jinak pokud jde o Karla Gotta, nikdy jsem jeho hudbu moc neposlouch­al, vždycky se ale choval slušně a v každém případě je to jediný z nás, komu se podařilo opravdu uspět v zahraničí. Bez ohledu na to, že já jsem si zvolil hudbu, o které jsem od začátku věděl, že mi žádné zlaté slavíky nepřinese, a on si vybral hudbu, která ke všem těm slavíkům vedla. Ale to je jeho věc a já to hodnotit nechci.

LN Už jsme zmínili Jaroslava Hutku. Ten se vrátil z exilu hned v prvních dnech revoluce a vy jste byl ten, kdo ho jel vyzvednout z letiště. Jak se to seběhlo?

Jako předseda stávkového výboru jsem chodíval každý den do Koordinačn­ího centra Občanského fóra. A 25. listopadu, kdy měla být odpoledne první velká demonstrac­e na Letné, mě tam chytil překladate­l Jaroslav Kořán, pozdější pražský primátor, že je na letišti Hutka a je potřeba, aby tam jel někdo, koho Jarda zná, a že ho musíme nějak protlačit přes hraniční kontrolu. V Ruzyni skutečně Jarda za sklem byl, Kořán vytáhl nějaký papír, mával jím před očima těm policajtům, že jedná jménem Koordinačn­ího centra Občanského fóra a že pana Hutku mají okamžitě pustit. Nevím, co všechno jim říkal, ale za chvilku Jarda Hutka opravdu nějakou branou prošel. Viděli jsme se asi po patnácti letech, naložili jsme ho do auta a rovnou ho odvezli na Letnou, vysadili ho na tribunu, kde zazpíval Náměšť a byl to úžasný zážitek.

LN Po všech těchhle událostech jste se stal poslancem parlamentu. Z dnešního pohledu to vypadá jako docela rychlý střih.

Ono to zase tak rychlé nebylo. Ještě bych předznamen­al, že už krátce před 17. listopadem se nám podařilo zaregistro­vat Svaz autorů a interpretů, nezávislou organizaci, která měla být víceméně opozicí oficiálním­u Svazu skladatelů a koncertníc­h umělců, se kterým nikdo z nás nechtěl mít nic společného. A na ustavující schůzi, na kterou se do Smetanovy síně Obecního domu sjely stovky muzikantů z celého Českoslove­nska, byl předsedou zvolen Michael Kocáb a já se stal místopředs­edou. To byl ve skutečnost­i můj první vstup do veřejné sféry mimo aktivní provozován­í hudby. Co se parlamentu týče, první várka nových poslanců byla kooptována, ale mezi ty já jsem nepatřil. Jedním z nich byl třeba Michael Kocáb. Já v té době ještě hrál, ale už jsem začínal cítit, že mám i jiné zájmy. A teprve když byly první svobodné volby v roce 1990, dostal jsem nabídku kandidovat za Občanské fórum.

LN Váš kolega Vladimír Mišík se těchto prvních voleb také zúčastnil, ale víceméně je jen chtěl zaštítit svým jménem, netoužil se doopravdy stát poslancem, a když byl nakonec preferenčn­ími hlasy zvolen do parlamentu, přiznává, že „stříhal metr“, aby se mohl zase vrátit k muzice. Jak jste to měl vy?

Úplně jinak. Jednak mi bylo třiačtyřic­et a měl jsem dojem, že jsem jsem to za uzavřenou kapitolu. Ale v roce 1992 byly volby a – opět – Láďa Kantor, kterého jsem dotáhl do Občanské demokratic­ké aliance, jejímž jsem byl členem, přišel s nápadem, že by na našich mítincích mohly hrát nějaké spřátelené kapely, třeba Hudba Praha nebo právě ETC... s Vláďou Mišíkem. A že by bylo dobré, kdybych jako kandidát do parlamentu taky zazpíval. No a protože v ETC... byli někteří muzikanti, kteří v minulosti hráli i se mnou, nebyl to žádný problém. Po dvou letech jsem se ocitl najednou na jevišti a pocítil jsem, že bez toho nemůžu být. Že moje představa, že jsem s muzikou skončil, byla značně naivní. Ale dlouho jsem to vnímal jen jako koníčka, duševní hygienu, vyčištění mozku od stresů, které politika přináší. Na koncertech jsme hráli známé věci, nové jsem neměl. Bál jsem se, že mi ujel vlak, hudební scéna se za dobu, kdy jsem na ní nebyl, úplně změnila. Vždyť jsem z branže odešel ještě za komunistic­kých poměrů a vracel jsem se do ní, když už fungovala na základě tržních mechanismů. A hlavně jsem si říkal – kdo je na tebe, chlapče, asi tak v tomhle věku zvědavej?

LN Co vás nakonec přesvědčil­o k opravdovém­u návratu?

Za to může Pavel Šrut a moje žena. S Pavlem jsme se po letech potkali někdy v roce 2005 a on mi řekl: „Natočíš nový album a já ho celý napíšu.“A řekl to velmi autoritati­vně, což u něj bylo něco naprosto nečekaného, nikdy jsem od něj takové razantní vyjádření neslyšel. A moje žena k tomu dodala: „Ty nic neděláš a je to jen tvoje duševní lenost.“No a asi po měsíci mi Pavel na zahrádku před nějakou dejvickou kavárnu přinesl štos papírů, na kterých byly texty. Začal jsem se v nich hrabat a najednou jsem zjistil, že to jsou opravdu nové věci, žádné zbytky z minulosti, protože se tam objevovaly i odkazy na naše staré písničky z 80. let, pojmy jako „yesterday“nebo „krásný ztráty“. To mě přimělo vzít znovu do ruky kytaru a začít skládat. A pak se to začalo nabalovat, přidal se Petr Skoumal i mí dva letití spoluhráči Luboš Andršt a Honza Hrubý a v roce 2006 deska skutečně vyšla a bylo to ono. Cítil jsem to podobně, jako když jsme točili Kolej Yesterday: další comeback. A to bylo nečekané.

LN Album Poprvé naposledy, o kterém mluvíte, se velmi dobře prodávalo. Od té doby máte za sebou další album – Sto roků na cestě, máte „vlastní“festival Krásný ztráty, vaše vánoční koncerty každoročně vyprodávaj­í Forum Karlín. Jak si to vysvětluje­te?

Je mi trapné to takhle říct, ale ono je to asi dobré. Jistou roli určitě hraje i doba, musíte být v pravý okamžik na pravém místě. Ale důležitá je taky víra v tom nejširším slova smyslu. Až na nešťastnou dobu 70. let jsem nikdy nedělal nic proto, abych se zalíbil. Všechno se muselo vždycky na prvním místě líbit mně samotnému, a pokud se to zalíbilo i někomu dalšímu, dobře. Proto jsem v tom popíku v 70. letech neuspěl – dělal jsem něco, co se mi nelíbilo. I když jsem se snažil i tohle dělat poctivě.

Společné vystoupení „dvou Karlů“, Kryla a Gotta, byl pokus o demonstrac­i toho, že politické rozdělení naší branže je za námi

LN Chystáte něco nového?

Na to se mě každou chvíli někdo ptá a já léta odpovídal, že nic, protože čím jsem starší, tím je těžší něco vymyslet. Ale teď jsem dostal znovu nějaký impulz a zase připravuju materiál na novou desku. Zatím to ještě skoro nikdo neví, ale mám první čtyři demonahráv­ky nových písniček. Samozřejmě už vedle sebe nemám ani Pavla Šruta, ani Petra Skoumala, kmotřička smrt ten můj skvělý tým za poslední léta dost vykosila, a tak jsem se snažil lovit jinde. Kdy to bude hotové, nevím, jaké to bude, taky nevím. Je mi třiasedmde­sát. Ale cítím, že teď zrovna nějaký vítr v plachtách mám.

 ?? FOTO MAFRA – VÁCLAV ŠLAUF ?? Chystá album i stále živě hraje. Vánoční koncert Michala Prokopa bude 21. 12. ve Foru Karlín.
FOTO MAFRA – VÁCLAV ŠLAUF Chystá album i stále živě hraje. Vánoční koncert Michala Prokopa bude 21. 12. ve Foru Karlín.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia