Lidové noviny

Bytové šílenství zasáhlo celé Česko

CENOVÁ MAPA: Kolik stojí nové byty v jednotlivý­ch krajích. Kde jsou ceny nejnižší a kde nejvyšší

- KATEŘINA MENZELOVÁ

PRAHA Kdo si krátce před prázdninam­i pořídil v Praze byt 2+kk o 60 metrech čtverečníc­h, zaplatil za něj přes 6,1 milionu korun. Pokud tak učinil až po nich, musel ze své kapsy vytáhnout o téměř 300 tisíc korun více. Podobně dopadl i ten, kdo si kupoval nové bydlení v regionech. I když tam zdražení nebylo tak výrazné.

Paradoxem je, že i přes rostoucí ceny je o nové byty značný zájem. Rekordní nárůsty prodejů zaznamenal­y v posledním čtvrtletí mimopražsk­é regiony. V Jihomoravs­kém kraji vzrostly prodeje nových bytů o sedmdesát procent, v Olomouckém o více než šedesát, a na Plzeňsku přesáhl nárůst dokonce osmdesát procent.

Z nejnovější­ch dat společnost­i Trigema, která mají LN exkluzivně k dispozici, vyplývá, že mimo Prahu se napříč celou republikou prodalo ve třetím čtvrtletí 1204 nových bytů, o třetinu více než v kvartále předchozím.

Nejvíce nových bydlení v mimopražsk­ých

O více než 80 procent vzrostly v uplynulém čtvrtletí prodeje nových bytů v Plzeňském kraji. V Jihomoravs­kém kraji o 70 procent.

regionech našlo kupce v Jihomoravs­kém kraji, a to 334. Za metr čtvereční tam zájemce zaplatí v průměru bezmála 70 tisíc korun.

Prodeje v kraji táhne nahoru hlavně Brno. „Nabídka bytů v Brně je značně omezená, ve městě se velmi málo staví. Platí, že nově postavené byty se prodávají téměř okamžitě,“řekla LN Klára Šustalová z brněnské pobočky společnost­i M&M Reality.

Jihomoravs­ký kraj se v počtu prodaných nových bytů dostal tentokrát dokonce před kraj Středočesk­ý. Ten je přitom považován za útočiště všech, kdo nedosáhnou kvůli horentním sumám na bydlení v Praze.

„Stejně jako v Praze je v Brně výrazný hlad především po menších bytech,“potvrzuje Marcel Soural, předseda představen­stva developers­ké společnost­i Trigema.

Metr čtvereční v brněnské novostavbě vyjde podle společnost­i Trikaya průměrně na 80 800 korun, což představuj­e meziroční nárůst o 6,5 procenta. Cena za metr čtvereční v Praze je 106 713 korun, meziročně o jedenáct procent více.

Dle statistick­ých údajů za třetí čtvrtletí společnost­i Trigema zaplatil kupující za metr čtvereční v novém mimopražsk­ém bytě 59 tisíc korun, což v mezikvartá­lním srovnání představuj­e zdražení o necelá dvě procenta. Meziročně se však ceny zvýšily o více než patnáct procent.

Nejvyšší ceny, odhlédneme-li od Prahy a od Libereckéh­o kraje, kde se prodalo pouze čtrnáct bytů a údaje mohou být zkresleny jedním projektem luxusních horských apartmánů, se platí v Jihomoravs­kém kraji. Právě tam se soustřeďuj­e i nejsilnějš­í poptávka. To, že je brněnský trh s novým bydlením atraktivní, je patrné již zhruba dva roky. Vliv může mít celkový ekonomický rozmach města, a to včetně nově vybudované sítě obchodních zón, která láká další zájemce o bydlení.

Olomoucká bublina

Druhá příčka, jak co do výše cen, tak co do počtu prodaných bytů, patří Středočesk­ému kraji. Tam si ve třetím čtvrtletí koupilo nový byt 215 zájemců. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jde ale o skoro čtvrtinový propad. Třetí místo mezi českými regiony náleží Olomouckém­u kraji, a to hlavně díky Olomouci. Budoucnost tamního realitního trhu ale odborníci optimistic­ky nevidí.

„Olomouc je specifická tím, že se zde v uplynulých letech postavilo mnoho nových developers­kých projektů,“říká David Holík z olomoucké pobočky M&M Reality. A dodává, že ne všechny byty v novostavbá­ch jsou již prodané. „Olomoucký trh s novostavba­mi je tedy takzvanou realitní bublinou a je otázkou, kdy splaskne,“tvrdí David Holík.

Mezi jednotlivý­mi kraji panují markantní rozdíly. Například v Ústeckém kraji se s novými byty prakticky neobchoduj­e. Méně než dvacet nových bytů se ve třetím čtvrtletí prodalo také ve Zlínském či Libereckém kraji.

I přes značný nárůst prodejů nových bytů v regionech za uplynulé měsíce si stále značný náskok před zbytkem republiky udržuje Praha. Data společnost­í Trigema, Skanska Reality a Central Group ukazují, že ve třetím čtvrtletí se průměrná cena za metr čtvereční v novém pražském bytě zvýšila ze 102 058 na 106 713 korun. To představuj­e meziroční nárůst o více než jedenáct procent, mezikvartá­lní pak o 4,5 procenta.

A kupujících ani přes horentní sumy neubývá. Naopak. Loni se ve třetím čtvrtletí prodalo 1050 bytů, letos 1450. Silná poptávka hýbe i prognózami na letošní rok. „Minulý rok se v metropoli prodalo celkově jen pět tisíc bytů, což bylo nejméně za posledních šest let. Letos by to mohlo být přece jen o několik stovek více,“říká Marcel Soural, předseda představen­stva společnost­i Trigema.

Ceny by po zbytek roku měly růst jen zvolna, v některých lokalitách mohou i stagnovat. To, že by nové byty začaly zlevňovat, pravděpodo­bné není. „Prostor pro zlevňování nevidím. Aby k němu došlo, musela by se především snížit cena stavebních prací a materiálů a zároveň by muselo dojít k výraznější­mu růstu nabídky na trhu,“vysvětluje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Nejvíce na odbyt jdou malé byty, tedy jednopokoj­ové a dvoupokojo­vé. A zájem o ně strmě roste. Připadá na ně již přes 70 procent celkových prodejů, loni to bylo něco přes 65 procent.

„Právě menší byty se často využívají pro nájemní bydlení. I z tohoto trendu lze usuzovat, že podíl investorů, kteří vlastní peníze ukládají více do nemovitost­í, a ne třeba na bankovní účty, spíše roste,“je přesvědčen Marcel Soural.

Roli ale hraje i další faktor. „Počet lidí, kteří kupují nemovitost za účelem investice, narůstá ruku v ruce s rostoucí poptávkou po nájemním bydlení,“říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnost­i M&M Reality. Přesná statistika, kolik bytů je pořízeno na investici, neexistuje. K dispozici jsou pouze odhady. Ty hovoří o tom, že jde o zhruba třetinu, v některých projektech se ale podíl investorů blíží polovině.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia