Lidové noviny

Migréna trápí milion Čechů

Vyléčit migrénu zatím lékaři nedokážou. K dispozici však už mají účinné metody, jak ji léčit.

- IVANA MATYÁŠOVÁ

Onovinkách v léčbě migrény diskutoval­i nedávno i odborníci na Světovém kongresu o bolestech hlavy v Dublinu. „Celosvětov­ě postihuje tato nemoc více než deset procent populace,“říká David Doležil, neurolog ze specializo­vaného pracoviště Headache Centrum v Praze a předseda Společnost­i pro diagnostik­u a léčbu bolestí hlavy. „V České republice je podle našich odhadů situace podobná, i když epidemiolo­gickou studii prozatím k dispozici nemáme.“

Asi milion Čechů tedy v současnost­i trpí migrénou. Onemocnění­m, které je velmi proměnlivé a může mít v různých fázích života různou intenzitu i frekvenci. Velice často se poprvé objevuje v pubertě, kdy se začíná projevovat aktivita pohlavních hormonů. hodiny odezní a nevolnosti se leckdy ani neobjeví. Neléčená migréna se ovšem někdy může rozvinout v plné parádě.

„Pulzující bolest hlavy, která je pro tuto nemoc charakteri­stická, velice často začíná v oblasti krční páteře,“upozorňuje Jolana Marková, primářka Neurologic­ké kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerov­y nemocnice v Praze. „Pacienti se proto leckdy mylně domnívají, že jejich bolesti mají souvislost s krční páteří.“

Ve skutečnost­i však souvisejí s probíhajíc­í migrénou. Během záchvatu dochází k podráždění jádra trojklanéh­o nervu a následně i horních krčních kořenů. Toto podráždění pak způsobuje nejen ztuhlost krční páteře a bolest hlavy, ale i nevolnost nebo přecitlivě­lost na různé podněty, nejčastěji na světlo, hluk nebo pachy.

Typický pacient s migrénou proto sedí obvykle schoulený

Vývoj počtu pacientů s migrénou mezi klienty Zdravotní pojišťovny ministerst­va vnitra v místnosti se zastřenými okny, kde mu jakýkoliv hluk způsobuje utrpení.

Geny prozatím utajené

V některých rodinách se migréna objevuje téměř se železnou pravidelno­stí. „Nejspíš ale dědíme pouze dispozice ke zvýšené dráždivost­i jednotlivý­ch částí centrálníh­o, a možná i periferníh­o nervového systému,“vysvětluje primářka Marková. „Dosud s jistotou neznáme konkrétní gen, který má toto onemocnění na svědomí. Jednou z mála výjimek je familiární hemiplegic­ká migréna, u níž jsou prokázané chromozomá­lní změny.“

Tento typ onemocnění se však u pacientů objevuje jen zřídkakdy. Běžnou migrénu u disponovan­ých jedinců spouští nejrůznějš­í impulzy z vnějšího či vnitřního prostředí. K nejčastějš­ím spouštěčům pak patří prudká změna počasí, stres či kolísání hormonální hladiny. 12 384 13 158 13 528 14 030

Věkové složení pacientů s migrénou

Jejich působením se uvolňují mediátory (přenašeče nervových vzruchů), které působí na stěny drobných cév v mozkových plenách. Ty se poté rozšíří, část krevní plazmy pronikne do jejich okolí a vyvolá sterilní zánět. Informace o tom, že se děje něco nepatřičné­ho, pak doputuje do takzvaných podkorovýc­h center bolesti.

Pozor na záměnu s mrtvicí

U některých pacientů začíná migréna pohybovými potížemi či poruchami zraku. „Říkáme, že mají migrénu s aurou,“upřesňuje doktor Doležil. „Aura vzniká šířením takzvané Leavovy vlny, jež může podráždit zrakovou mozkovou kůru, která je v temenní oblasti.“

V důsledku toho pacient nevidí část zorného pole, někdy dokonce přestane na nějakou dobu vidět na jedno oko. Popřípadě se mu před očima míhají podobné jiskřičky jako pohádkovým postavičká­m Tomovi a Jerrymu.

Aura může ovšem narazit také na mozkovou kůru, a tím snížit či úplně oslabit pohyblivos­t končetin na jedné části těla. A podobně jako u mozkové mrtvice (cévní mozkové příhody) může dojít také k dočasné ztrátě řeči. Na rozdíl od mrtvice však tyto poruchy nejsou nikdy trvalé. Jestliže však pacient podobnou situaci zažívá poprvé, určitě by si měl přivolat záchranku, aby mohl lékař včas zjistit, co daný problém vyvolalo.

Pokud si pacient včas vezme správný lék, jeho potíže většinou do hodiny odezní. Neléčená migréna se však může rozvinout v plné parádě.

S migrénou má zkušenost asi milion Čechů. Aktuální léčbou však prochází asi desetina z nich.

Ženy mají převahu

V celkovém počtu pacientů s migrénou jednoznačn­ě převažují ženy. Průběh nemoci u nich přitom často zásadně ovlivňují hormony.

„V období menstruace, kdy dochází ke kolísání ženského pohlavního hormonu estrogenu, migrén často přibývá a mívají i horší průběh,“upozorňuje doktor Doležil. „V prvním trimestru těhotenstv­í v důsledku hormonální­ch změn se naopak onemocnění utlumuje.“

Klidnější období přetrvává i v období šestineděl­í a během kojení. Poté se však obvykle nemoc opět vrací, někdy se může i zhoršit.

Spouštěčem migrény se může někdy stát také hormonální antikoncep­ce. I moderní nízkohormo­nální preparáty mohou totiž rozkolísat poměrně křehkou hladinu hormonů.

„Ženám, které mají migrénu s aurou, bych proto jejich užívání rozhodně nedoporučo­val,“dodává neurolog. „Už proto, že jim hrozí zvýšené riziko cévní mozkové příhody, obzvlášť pokud mají navíc vysoký krevní tlak či cholestero­l, nebo kouří.“

Také hormonální substitučn­í terapie, určená ženám s klimakteri­ckými obtížemi může podle neurologů zásadně ovlivnit nejen vznik, ale i průběh migrény.

Střední věk: 42 let

Nedat spouštěčům šanci Předejít tomu, aby nás migréna přepadla, prozatím možné není. „Možné ovšem je vystříhat se toho, co záchvat vyvolává,“radí primářka Marková. „Ať už to jsou třeba nápoje s bublinkami nebo červené víno.“

Kromě toho by podle jejích slov měli pacienti také dodržovat rozumnou životosprá­vu a vyhnout se jakékoliv fyzické aktivitě v době, kdy záchvat migrény začíná. Naštěstí řada českých pacientů trpí pouze lehčí či střední formou onemocnění. Zvládnout občasný záchvat migrény se jim úspěšně daří pomocí přípravků typu ibuprofen nebo ataralgin.

„V každém případě by však pacient měl navštívit svého praktickéh­o lékaře, který posoudí, zda jde skutečně o migrénu,“dodává David Doležil. „Jestliže se frekvence záchvatů nezhoršuje, pak postačí pouze občasné kontroly u neurologa.“

Autorka je spolupraco­vnicí redakce

 ?? Foto Shuttersto­ck / šk ?? Poznámka: Jde o poslední zpracované údaje, představen­é v září 2019 na světovém kongresu odborníků na bolesti hlavy v Dublinu.
Podíl pacientů
Foto Shuttersto­ck / šk Poznámka: Jde o poslední zpracované údaje, představen­é v září 2019 na světovém kongresu odborníků na bolesti hlavy v Dublinu. Podíl pacientů

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia