Lidové noviny

Bála jsme se, že se vývoj koncem roku 1989 zvrtne

- VERONIKA KREJČÍ

Koncem roku 1989, kdy očekávala narození dcery, měla Magda PRAHA Když v Praze vrcholilo na Mezuláníko­vá již dva syny. Na sklonku roku 1989 revoluční tehdejší dobu byl nezvyklý její dění, Magda Mezuláníko­vá ležela vyšší věk – dceru porodila v 37 letech. v brněnské porodnici, kde se jí „Dnes už to narodila dcera není nic tak výjimečnéh­o, Věra. Z rádia se ale tehdy tehdy dozvídala se děti rodily o probíhajíc­í násilné většinou do pětadvacet­i,

Seriál rozhovorů LN revoluci maximálně v Rumunsku. „Měla jsem hrozný třiceti let,“říká. „Prvního strach, aby se to nezvrtlo i u nás. syna jsem měla, když mi bylo 26. Situace pro nás tehdy byla velmi Dříve bylo obvyklejší i to, že maminky nepřehledn­á a nesrozumit­elná,“měly dvě děti, tři spíše výjimečně,“vzpomíná v novém seriálu LN. vypráví s tím, že její pozdější Jak své těhotenstv­í v přelomovém věk souvisel také s životním období prožívala a co dnes stylem, který s manželem vedli. znamená svoboda pro její dceru?

„Založení rodiny se posouvalo, dokud jsme neměli vytvořené zázemí a místo k bydlení. Nebylo to bezhlavé otěhotnění,“vzpomíná dnes sedmašedes­átiletá Magda Mezuláníko­vá na dobu, kdy ve druhé polovině 70. let zakládali rodinu.

Když na jaře 1989 otěhotněla, bylo to pro ni i jejího manžela trochu překvapení. „Ze začátku jsme měli jisté pochybnost­i, jednak kvůli vyššímu věku, protože už předtím se nám narodilo miminko, které zemřelo den po porodu, a jednak kvůli finančnímu zabezpečen­í rodiny. Nevěděli jsme, jestli to zvládneme. Ale potom

Na koníčky a i třeba rodinu?“přemýšlí a dodává, že její generace nemusela čelit obavám ze selhání. „Práce tehdy byla pro všechny. Ale byla povinná a vše bylo zase vykoupeno jinými ústupky.“

Vše má rub a líc

„Představov­ala jsem si, že se situace po listopadov­ém převratu bude vyvíjet podle větších morálních zásad. Pak se to zvrhlo v divoké období, spousta lidí pochopila, že dostali příležitos­t a i nemorálním způsobem toho využívali,“myslí si Magda.

Deziluze však podle ní nenastala hned; stále se čekalo, že se politická situace utříbí. „V podstatě se však nic nezměnilo, výstřelky pokračoval­y dále. Trochu mi vadí, že se dnes často používá černobílá optika ve stylu: dříve bylo vše špatně, teď je vše dobře. To nikdy není pravda. Každé období má své výhody i nevýhody.“

Při otázce na to, co jí třicet let života v demokracii přineslo, se dlouze zamyslí a při pohledu na svou dceru vysloví názor, že pád železné opony přinesl hlavně mladé generaci daleko širší možnosti. „Nabídl šance, co se týče studia, cestování, uplatnění. Zde je cesta otevřená. Pro mladé a schopné lidi je nejlepší cestou si vše zařídit sám,“říká a jedním dechem dodává i druhou stranu: nesmí se opomíjet i další skupiny občanů, kteří nejsou tak talentovan­í, schopní a natolik zdraví, aby všech možností mohli plně využít.

Současná bytová krize i vysoké ceny nemovitost­í vyvolávají v Magdě Mezuláníko­vé obavy, že si její dcera s manželem nebudou moci pořídit vlastní byt či dům. „Mám strach, že se příliš zadluží. Stát by podle mě měl rodiny více podporovat. I co se týče maminek a jejich možností chodit do práce, pokud chtějí. Aby byl dostatek zařízení pro děti – jeslí a školek na dobré úrovni,“zaznívá. Nemělo by jít podle ní jen o hlídání, dětem by se měl vytvořit příjemný a laskavý prostor.

Žena na mateřské by také měla mít zaručenou možnost pokračovat ve svém kariérním či vědeckém růstu, pokud nechce zcela ztratit kontakt s pracovním životem. „Zároveň si ale myslím, že je pro dítě dobré, když je s ním maminka doma. Jde o volbu. Já jsem byla ráda doma a pak jsem šla ráda do práce. Když jsem šla na mateřskou, věděla jsem, že mě do práce zase za dva tři roky vezmou a nemusela jsem se nervovat. Po této stránce to pro mě byla příjemná jistota.“

 ??  ??
 ?? FOTO LN – VERONIKA KREJČÍ A ARCHIV ?? Společný začátek v sametu. Dialog Magdy a její dcery Věry odráží vzájemné pochopení odlišných životních zkušeností. „Pro rodiče byla důležitá rodina, pro nás je dnes důležitým tématem svoboda,“říká dcera. Na spodní fotografii vítání občánků v březnu 1990.
FOTO LN – VERONIKA KREJČÍ A ARCHIV Společný začátek v sametu. Dialog Magdy a její dcery Věry odráží vzájemné pochopení odlišných životních zkušeností. „Pro rodiče byla důležitá rodina, pro nás je dnes důležitým tématem svoboda,“říká dcera. Na spodní fotografii vítání občánků v březnu 1990.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia