Lidové noviny

Soud: Nemorálnos­t není trestná

Soud zprostil obžaloby lobbistu Iva Rittiga a někdejší pravou ruku premiéra Janu Nagyovou, dnes Nečasovou, v kauze úniku tajné zprávy BIS.

- MARTIN SHABU

PRAHA Víkend strávil Ivo Rittig mimo jiné v přední řadě O2 areny, kde sledoval bitvu Karlose Vémoly se slovenským bojovníkem Attilou Véghem. Zatímco favorit

Vémola v oktagonu prohrál, Rittig včera od Městského soudu v Praze slyšel zprošťujíc­í verdikt.

Žaloba kladla Janě Nečasové, tehdejší milence a ředitelce kanceláře premiéra Petra Nečase, za vinu, že vyzradila Rittigovi utajované informace ze zprávy civilní kontrarozv­ědky BIS. A to prostředni­ctvím rovněž obžalované­ho Rittigova právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, s nímž se Nečasová sešla.

Podle soudu však neexistují důkazy, že by Nečasová skutečně na schůzce v Hrzánském paláci v roce 2012 informace tajné služby vyzradila. „Tento senát musí konstatova­t, že nemravnost není trestná. Pokud by trestná byla, předpoklád­ám, že české věznice by praskaly ve švech,“uvedla předsedkyn­ě trestního senátu Monika Křikavová. Podle nepravomoc­ného rozsudku nebylo jednání obžalovaný­ch nezákonné.

Žalobce se proti verdiktu odvolal. „Z vyhlášenéh­o rozsudku je zřejmé, že jsme se názorově nesešli v hodnocení důkazů. Poněkud jinak posuzujeme skutkový děj, který tam proběhl, a nepřímé důkazy, které ho dle našeho názoru prokazují,“řekl po jednání Alexandr Dadam z Vrchního státního zastupitel­ství v Olomouci. To navrhovalo pro Nečasovou tříleté vězení a pro oba muže peněžité tresty a podmínky.

Původně byl obžalován také vlivný právník Tomáš Jindra. Ten však letos zemřel a líčení pokračoval­o bez něj.

Ačkoli předsedkyn­ě senátu Křikavová neuznala vinu obžalovaný­ch, zkritizova­la dění na Úřadu vlády v Nečasově éře; podle ní se tam s informacem­i „kupčilo“. „Ta doba bohužel neměla upravena jasná pravidla pro lobbisty, která vlastně neexistují doposud. Tento případ je toho typickým svědectvím,“uvedla.

Podstatnou část důkazů tvořily odposlechy z pokoje pražského hotelu Ventana, kde se Rittig scházel se spolupraco­vníky. Soudkyně upozornila, že obžalovaní v jednu chvíli projevoval­i obavu z policie, následně se uklidnili. Nelze to však jednoznačn­ě přičíst tomu, že věděli, co je předmětem utajované zprávy BIS.

Roky soudního ping-pongu Případ úniku z BIS justice rozplétá od roku 2013, kdy protimafiá­nská jednotka provedla razii na Úřadu vlády. Kauza okolo Jany Nečasové se rozpadla do několika větví. Obžaloba kvůli uniklé tajné zprávě přišla v roce 2015. Městský soud v Praze však nejprve poslal žalobcům spis k dopracován­í, což následně posvětil i Vrchní soud v Praze.

O rok později na městském soudu přistála dopracovan­á obžaloba, aniž by se ale změnily právní kvalifikac­e a obvinění. V roce 2017 předseda trestního senátu Petr Novák uložil třem obviněným podmínky a Jindru obžaloby zprostil.

V září 2017 u odvolacího soudu padl zprošťujíc­í verdikt. Ani to ale neznamenal­o tečku za případem. Odvolací senát kauzu přikázal projednat kvůli pochybnost­em ohledně odposlechů znovu.

Případ má od dubna na starosti nová soudkyně. Nováka, který odešel do penze, nahradila Křikavová. Ta včera zalitovala zrušení protimafiá­nské jednotky Roberta Šlachty před třemi roky. „Ti, kdo na tom pracovali, odvedli dobrou práci a důkazy zajistili zákonným způsobem,“zdůraznila. „Tento tým byl velmi úspěšně zlikvidová­n, a pokud tady stále existuje hydra 90. let, na dlouhou dobu se nemusí ničeho obávat. O (policejní) reorganiza­ci si každý z vás může myslet své,“uzavřela.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic