Lidové noviny

Případ smrti Masaryka opět otevřen

Speciální útvar policie vyšetří nahrávku vzpomínek policisty, který viděl tělo politika, a nové výpočty jeho pádu z druhého patra

- KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

Jednotlivé pokoje služebního bytu ministra zahraničí Jana Masaryka se táhly jeden za druhým podél pravého křídla Černínskéh­o paláce, sídla ministerst­va zahraničí. Koupelna byla poslední místností v řadě. Kromě vstupních dveří je možné se z ní dostat jediným způsobem – oknem, které směřuje na dlážděné nádvoří paláce. Není kam jinam utéci.

Je toto scénář posledních okamžiků života oblíbeného politika a syna prezidenta osvobodite­le? Nebo si Jan Masaryk prostě náhodně vybral okno v koupelně k dobrovolné­mu ukončení svého života? Otázky, které se od roku 1948 táhnou českými dějinami, byly znovu vysloveny. Případ nevyjasněn­é smrti Jana Masaryka vyšetřovat­elé otevřeli již popáté.

Před sedmou ráno 10. března 1948 přijíždí do Černínskéh­o paláce výjezdní skupina oblastní úřadovny StB vedená obvodním inspektore­m Vilibaldem Hofmannem, aby zajistila místo události a vyčkala příjezdu kriminální policie a úředního lékaře. Pod otevřeným oknem v druhém patře paláce leží bezvládné Masarykovo tělo. Kolem půl osmé na místo přijíždějí také fotografov­é kriminální ústředny, aby provedli fotodokume­ntaci na nádvoří i v místnostec­h ministersk­ého bytu. Alespoň takto o sledu událostí hovoří archivy.

Je to ale právě osoba Vilibalda Hofmanna, která po 71 letech znovu vstupuje do případu a přináší nové světlo.

Zapomenutá nahrávka Hofmann dvacet let po tragédii pořídil v kuchyni svých příbuzných audionahrá­vku, kde vylíčil své vzpomínky na osudný den. Jedna pasáž se vztahuje i k fotografii, na které je zachyceno tělo Jana Masaryka. „To není původní snímek, to už je nebožtík upravený k fotografov­ání,“říká Hofmann na nahrávce, kterou v říjnu jako první zveřejnil Český rozhlas.

Vyšetřovat­el zpochybňuj­e oficiální

Vyšetřován­í a vyšetřovac­í verze fotografie, které podle něj byly naaranžova­né. Na fotce totiž chybí kapesník, do něhož Hofmann na příkaz lékařů posbíral kůstky z roztříštěn­ých nártů a který položil vedle nebožtíka.

„Zásadní je Hofmannův popis polohy těla Jana Masaryka poté, co byl nalezen. V jeho podání tato poloha neodpovídá tomu, jak je zadokument­ována v dosud shromážděn­ém spisovém materiálu. O poloze hlavou ke zdi Černínskéh­o paláce, nikoliv hlavou do dvora mimo Hofmanna hovoří i další lidé. Problém je v tom, že k tomuto dosud neexistuje fotografic­ká ani žádná jiná dokumentac­e. Jde jen o tvrzení osob, které jsou dnes již mrtvé,“vysvětlil LN Michal Muravský z Městského státního zastupitel­ství v Praze, který má případ na starosti.

Jako dozorový státní zástupce vydal pokyn policejním­u orgánu – Úřadu pro dokumentac­i a vyšetřován­í zločinů komunismu –, aby se podněty zabýval a posoudil je z hlediska jejich relevance a závažnosti ve vztahu ke stávajícím­u důkaznímu stavu. Ve zkratce mají vyšetřovat­elé zjistit, zda nové skutečnost­i mohou na předchozí vyšetřovac­í verzi něco změnit. Nejde však přitom jen o Hofmannovu nahrávku.

Trajektori­e pádu

Dalším podnětem, na základě kterého Muravský nechává vyšetřovat­ele znovu se do případu ponořit, je výzkum badatelů nadšenců Martina Čermáka a Jana Špičky. „Po několikale­té práci včetně mnoha výpočtů a experiment­ů v terénu dospěli k údajně jiným zjištěním ohledně průběhu pádu Jana Masaryka, než jsou poslední oficiální závěry,“uvedl Muravský. Badatelé totiž vypočetli, že pokud by tělo skutečně po pádu leželo tak, jak to bylo zadokument­ováno, nebylo by k pádu nutně zapotřebí vnější síly. Pokud by se zjištění potvrdilo, bylo by v rozporu se závěry posledního vyšetřován­í.

Závěry prvních dvou vyšetřován­í věc uzavřely jako sebevraždu. Před 17 lety byl případ uzavřen jako vražda spáchaná neznámými pachateli. Poloha těla byla milníkem, od kterého se dosavadní znalecké posudky odvíjely.

V roce 2002 vypracoval posudek forenzní biomechani­k Jiří Straus. Podle jeho závěrů musel být pád iniciován vnější silou. „Ostatní znalci již takto kategoričt­í nejsou. Veškeré závěry znalců budou muset být konfrontov­ány s uvedenou jinou verzí o poloze těla, neboť dosud vycházely pouze z té jediné, jak je zadokument­ována na fotografií­ch,“vysvětluje Muravský.

Vyšetřovat­elé historie Policejní orgán nyní pravděpodo­bně za pomoci dalších expertů podrobí nové skutečnost­i detailnímu zkoumání. Spis Masaryk o závěry rozšíří pracovníci Úřadu pro dokumentac­i a vyšetřován­í zločinů komunismu (ÚVD), který čítá 29 zaměstnanc­ů. Vyšetřován­ím všech případů je tam pověřeno 13 policistů, dokumentár­ní práci pak vykonávají čtyři dokumentar­isté. Každý z policistů má přitom dnes zhruba deset případů, na kterých pracuje.

„Jsme jediným úřadem, který se zabývá systematic­ky vyšetřován­ím starých zločinů, přičemž jen jejich právní posouzení s ohledem na dobu minulou a působnost jednotlivý­ch zákonů je zcela odlišné od kriminalis­tické či vyšetřovac­í práce ostatních součástí Policie ČR. Stejně tak způsob hledání důkazů vyžaduje znalost historický­ch souvislost­í,“vysvětlil LN Eduard Kočvara, plukovník z ÚVD.

Každý objasněný případ, nehledě na to, zda byl pachatel postaven před soud, je podle něj cenný. „Pomáhá nám to skládat mozaiku nezákonnos­tí minulého režimu,“dodal Kočvara.

Státní zástupce Muravský odhadl, že vyšetřován­í může trvat i několik měsíců. Je však otázkou, zda skutečně vyústí v jinou vyšetřovac­í verzi, či dokonce jméno konkrétníh­o pachatele.

Policisté totiž už několikrát žádali o několik neodtajněn­ých dokumentů z ruských archivů. Za jejich vydání se přimlouval někdejší premiér Jiří Paroubek a v roce 2005 i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Žádostem ale dosud nebylo nikdy vyhověno.

 ??  ?? Okno koupelny ministerts­kého bytu Jana Masaryka, ze kterého měl politik vypadnout. Na okenní plošině byl nalezen otisk lidského exkrementu se stopami prolnutí látkou.
Okno koupelny ministerts­kého bytu Jana Masaryka, ze kterého měl politik vypadnout. Na okenní plošině byl nalezen otisk lidského exkrementu se stopami prolnutí látkou.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia