Lidové noviny

Chřipka: je čas na očkování

Ročně v České republice zemřou na komplikace spojené s chřipkou téměř dva tisíce lidí. Bránit se lze očkováním.

- JITKA PAVLÍKOVÁ

Slovo chřipka není v Česku žádným strašákem. Většina lidí nad tímto onemocnění­m mávne rukou, protože přece patří k zimě a stačí zůstat ležet v posteli.

Jenže statistiky ukazují něco úplně jiného. Lidé si totiž stále ještě často pletou obyčejné nachlazení s pravou chřipkou. Chřipka je však nebezpečný zabiják. Na její komplikace ročně v Česku zemřou zhruba dva tisíce lidí. To je čtyřikrát více obětí, než si na tuzemských silnicích vyžádají dopravní nehody.

Přitom proti chřipce existuje

Viróza

„Tento fakt však má jen omezené praktické využití kvůli častým antigenním změnám chřipkovýc­h virů,“doplňuje docent Maďar. To znamená, že se viry rychle vyvíjejí, takže každý rok je už proti nim zapotřebí trochu jiná vakcína.

Česko na chvostu

V proočkovan­osti obyvatel patří Česká republika v rámci evropských zemí až na samý chvost. Podle údajů Organizace pro hospodářsk­ou spolupráci a rozvoj (OECD) se u nás každý rok nechává očkovat jen 20,3 procenta seniorů. A to i přesto, že očkování je stále nejúčinněj­ší prevencí, kterou navíc mají pojištěnci starší 65 let již čtrnáct let ze zákona zdarma.

V celé Evropské unii jsou méně než u nás očkováni jen senioři ze šesti zemí.

„Česká republika je na tom špatně nejen v rámci Evropské unie, ale i celosvětov­ě. Seniorů očkovaných proti chřipce je u nás méně než například v Maroku, Chile nebo Rusku,“potvrzuje

Chřipka

Očkování EXISTUJE

Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepide­mického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy. Proč tomu tak je?

Společnost­í koluje stále řada mýtů. První fámou je, že je zbytečné se nechat proti chřipce očkovat, protože kmeny chřipky neustále mutují. To je pravda. Nicméně právě na to reagují odborníci Světové zdravotnic­ké organizace, která složení vakcíny každoročně určuje. Proto se musí také očkování každý rok znovu podstoupit, aby bylo účinné.

Další často šířenou nepravdou je tvrzení, že kdo se nechá očkovat, leckdy má pak průběh chřipky mnohem horší.

„Pokud někdo například vloni onemocněl nějakou virózou podobnou chřipce od října do prosince, o skutečný chřipkový virus velmi pravděpodo­bně nešlo. V onom období totiž dominovaly nákazy způsobené jinými původci, zejména rhinoviry, respirační synciciáln­í viry, koronaviry, adenoviry a viry parainflue­nzy. Touto záměnou potom vznikají mýty o nefungujíc­ím očkování. To však chrání specificky právě jen proti chřipce. Neměli bychom zaměňovat chřipku, která může ohrožovat život pacienta, s jinými virózami zimní sezony, které obvykle nejsou tak závažné,“opětovně zdůrazňuje docent Rastislav Maďar.

Další nevoli vůči očkování vyvolávají údajné komplikace spojené s očkováním. Podle lékařů musí být v době jeho aplikace pacient bez známek počínající­ho onemocnění. Nicméně to se někdy nemusí povést a první příznaky virózy se projeví třeba den po očkování. Pak si lidé myslí, že onemocněli právě kvůli vakcinaci. Ale není tomu tak.

Všechny zdravotní pojišťovny působící v Česku na vakcinaci proti chřipce svým klientům přispívají, a to částkou od 150 do 1000 korun

Asi 2000 lidí ročně v ČR zemřou na chřipku a jí způsobené zdravotní komplikace

Co platí pojišťovny

Na bezplatné protichřip­kové očkování mají nárok lidé starší 65 let a dále pacienti s plicními a dalšími onemocnění­mi, jejichž průběh může chřipka zhoršit. Zkrátka však nepřijdou ani ti ostatní.

Všechny zdravotní pojišťovny působící v Česku na vakcinaci proti chřipce přispívají, a to od 150 do 1000 korun. Cena vakcíny obvykle nepřekročí částku 300 korun, další poplatek v řádu stokorun je pro ordinaci za aplikaci vakcíny. V praxi to znamená, že někde mají pojištěnci uhrazené úplně všechny výdaje, jinde si připlatí.

Pospíšit by si nicméně měli pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny a Revírní bratrské pokladny, kteří o příspěvek musí zažádat do konce listopadu.

„Na očkování proti chřipce přispíváme částkou do tisíce korun včetně úhrady částky lékaři za aplikaci této látky. Klienti v tomto případě doručí doklad o zakoupení očkovací látky v lékárně a lékařské potvrzení o její aplikaci nebo hromadný doklad od lékaře za obojí,“popisuje mluvčí Revírní bratrské pokladny Ivo Čelechovsk­ý.

Do 13. prosince pak musí žádost o příspěvek s potvrzeným dokladem o vakcinaci odevzdat pojištěnci Zaměstnane­cké pojišťovny Škoda.

Také u ostatních pojišťoven je postup stejný. Stačí na pobočce podat doklad o nákupu vakcíny a její aplikaci, případně vyplnit formulář, v němž je bankovní spojení na pojištěnce.

Autorka je spolupraco­vnicí redakce

 ??  ?? Očkování NEEXISTUJE
Poznámka: Tento údaj vyplývá ze statistick­ého porovnání počtu zemřelých v době chřipkové epidemie a ve srovnateln­ém období mimo ni. V žádné zemi světa se všem lidem podezřelým z úmrtí na chřipku a její komplikace neodebíraj­í vzorky z dýchacích cest a neposílají se na vyšetření, které by virus prokázalo.
Očkování NEEXISTUJE Poznámka: Tento údaj vyplývá ze statistick­ého porovnání počtu zemřelých v době chřipkové epidemie a ve srovnateln­ém období mimo ni. V žádné zemi světa se všem lidem podezřelým z úmrtí na chřipku a její komplikace neodebíraj­í vzorky z dýchacích cest a neposílají se na vyšetření, které by virus prokázalo.
 ??  ?? Příznak
TEPLOTA
BOLESTI SVALŮ 38 až 40 °C i vyšší silné
Příznak TEPLOTA BOLESTI SVALŮ 38 až 40 °C i vyšší silné
 ??  ?? mírná
jednoduchá a krátkodobá
CELKOVÁ ÚNAVA, SLABOST
LÉČBA
mírná jednoduchá a krátkodobá CELKOVÁ ÚNAVA, SLABOST LÉČBA
 ??  ?? výrazná
může být komplikova­ná a dlouhodobá
výrazná může být komplikova­ná a dlouhodobá
 ??  ?? BOLEST KLOUBŮ silné téměř nikdy
BOLEST KLOUBŮ silné téměř nikdy
 ??  ?? mírné intenzity často
KAŠEL
BOLEST V KRKU
mírné intenzity často KAŠEL BOLEST V KRKU
 ??  ?? malá téměř vždy
RÝMA
malá téměř vždy RÝMA
 ??  ?? kolem 37,5 °C malé
kolem 37,5 °C malé
 ??  ?? velmi silný někdy
velmi silný někdy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia