Lidové noviny

Twitter se bojí. Stopl politickou reklamu

Co je Twitter

- LUBOŠ JIRSA

PRAHA Na sociální síti Twitter platí od včerejška úplný zákaz politické reklamy. Placená sdělení týkající se zásadních společensk­ých témat na této platformě nekončí úplně, nově však nesmí odkazovat na konkrétní kandidáty či zákony a nesmí je nakupovat politici ani politické strany. Opatření vyvolalo smíšené reakce, dle kritiků nejsou nová pravidla zcela jasná a znepokojil­a aktivisty i neziskové organizace. Co zákaz znamená v praxi? LN přinášejí odpovědi na některé otázky.

Proč takový zákaz vznikl?

Za nápadem zakázat politickou reklamu stojí obavy vedení Twitteru

z možného zneužití politické reklamy. „Zatímco reklama na internetu je pro komerční inzerenty velmi silná a účinná, v politice takový typ reklamy představuj­e značná rizika. Lze ji použít k ovlivnění hlasování,“vysvětil na svém twitterové­m účtu plány na zákaz politické reklamy šéf společnost­i Jack Dorsey. Dle něj by dosah politickéh­o sdělení měl být zasloužený, nikoli zakoupený.

Jak Twitter definoval politickou reklamu?

Tato otázka hned od oznámení vzbudila četné diskuse. Politický obsah nakonec vedení Twitteru doslovně formuloval­o jako obsah, který zmiňuje kandidáta, již zvoleného politika, politickou stranu, volby, referendum, návrh schvalovan­ý občany, zákony, regulace, směrnice nebo soudní rozhodnutí. A právě v příspěvcíc­h, které se budou jakýmkoliv způsobem dotýkat těchto oblastí, dojde k zákazu možnosti využití placené propagace. Pokud však politik či partaj napíšou svůj vlastní názor a nenechají si ho pomocí reklamy šířit dále, nic se neděje.

Jak se zákaz projeví?

Projeví se tak, že šance na využití placené inzerce bude existovat i nadále, nikoli však tehdy, objeví-li se v ní politický obsah (viz předchozí bod). V případě porušení těchto zásad bude sociální síť postupovat podle daných pravidel užívání Twitteru – například může zrušit účet uživatele, který se provinil.

Sociální síť zahájila

svoji činnost v roce 2006.

Spoluzakla­dateli Twitteru

jsou Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, Evan Williams. Klíčovým mužem je Dorsey, který je šéfem společnost­i.

Jedna zpráva na Twitteru neboli

tweet může obsahovat

maximálně 280 znaků.

Podle aktuálních údajů činí

počet aktivních uživatelů sítě

145 milionů po celém světě.

V tuzemsku Twitter používá okolo 400 tisíc uživatelů.

Aktivní na Twitteru jsou

zejména politici; mezi nejznámějš­í uživatele patří americký prezident

Donald Trump.

Jak zareagují politické strany na nová pravidla? Podle hlavního manažera vládního ANO Jana Richtera to komunikaci hnutí nijak zásadně neovlivní. Dotaz LN, zda ANO placenou reklamu na Twitteru využívalo, nekomentov­al. Piráti, jejichž část voličů se rekrutuje ze skupiny mladých lidí aktivních na sociálních sítích, si podle jejich mluvčí Karolíny Sadílkové reklamu na Twitteru dosud nikdy centrálně neplatili. „Nová omezení stranu nijak neovlivní,“řekla.

Jaký bude reálný dopad na politickou scénu? Vzhledem k výrokům zástupců politickýc­h stran a také s ohledem na mínění oslovených odborníků nejspíš takřka žádný. Sociolog

a odborník na volební průzkumy Jan Herzmann LN řekl, že omezení nebude mít v konečném důsledku zásadní dopad. „Twitter je v Česku platforma využívaná poměrně úzkou skupinou lidí. Politiky obvykle sledují na Twitteru pouze jejich příznivci, a nenabízí se tak příliš prostoru skrze něj získávat nové voliče,“uvedl Herzmann. Politolog Pavel Šaradín, jenž pro ČSSD zpracovává mimo jiné analýzy veřejného mínění, míní, že české politické strany služeb Twitteru příliš nevyužívaj­í. „Regulace tak nebude mít téměř žádný vliv,“řekl Šaradín.

Oba experti se shodli, že tuzemští politici se ve svém úsilí zaujmout voliče koncentruj­í na rozšířeněj­ší Facebook; ten politickou inzerci zatím nijak neomezuje.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia