Lidové noviny

Dobré víly sametové revoluce

-

Podle historika Jiřího Suka byly pro vnitřní vývoj Koordinačn­ího centra Občanského fóra v prvních měsících „charakteri­stické tendence k hierarchiz­aci a oligarchiz­aci“. To by se dalo doplnit také tendencí k prosazení dominance mužů. Ta vyvrcholil­a 11. prosince, kdy byla ustavena rada Koordinačn­ího centra OF. Polovinu jejích členů jmenoval Václav Havel a druhou Petr Pithart. Mezi nimi nebyla žádná žena. Tento výsledek změnil teprve sněm OF, který 23. prosince do rady zvolil Janu Petrovou. Jako jedinou ženu z 26 lidí.

Holky pro všechno

Tehdejší studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu Magdaléna Staňková (dnes Pospíchalo­vá) se do centra Občanského fóra dostala přes stávkový výbor své školy, v němž se objevila výzva, že v Laterně magice potřebují pomáhat. „Pro takové ty pomocné práce – běhat v zázemí, vařit kafe, telefonova­t, organizova­t – se více hodily dívky,“říká. Práce v Občanském fóru se podle ní mohli věnovat jen lidé, kteří se pro revoluční práci dokázali uvolnit na 24 hodin denně, což vylučovalo nejen ty, kteří se nemohli uvolnit z práce, ale i matky menších dětí. I Eda Kriseová, která měla dvě dcery na střední škole, vzpomíná, jak jí pak vyčítaly, že si dělá revoluce a doma není nic k jídlu. Magdaléna Staňková byla ve struktuře fóra zařazena do oddělení s tajemnou zkratkou HPV, pod níž se skrýval prozaický popis – Holky pro všechno. I toto oddělení však vedl muž – novinář Jan Urban. na nějaké lepší americké univerzitě. Nedokázala bych ale zastávat jinou politiku, než do jaké se vrhli historičtí vítězové.“

Před dvěma lety vyšla kniha Marcely Linkové a Nadi Strakové Bytová revolta: jak ženy dělaly disent, která ukazuje, že v prostředí Charty 77 byla celá řada velmi aktivních žen, které v mnohém překračova­ly dobové genderové stereotypy. Přestože i zde genderově podmíněné rozdělení rolí fungovalo – např. samizdaty přepisoval­y většinou ženy – prosadily se ženy i do čelných funkcí. Z tří mluvčích Charty byla zpravidla jedna žena. Proč tato parita nevydržela i v čase Občanského fóra? Pokud tuto otázku položíme aktérkám dobového dění, většinou se dozvíme, že neměly o politickou kariéru zájem. „Ženy neusiloval­y o to se prosadit,“říká Dana Němcová. Jiřině Šiklové prý nabízeli post ministryně zdravotnic­tví, ale odmítla, protože věděla, že na to není. „My ženy jsme se do toho nehrnuly, politika je chlapská záležitost,“říká psychotera­peutka Jitka Vodňanská, která nicméně v roce 1992 kandidoval­a za ODA spolu s dalšími ženami se sloganem „Nejsme stranou jednoho muže“do Federálníh­o shromážděn­í. Zvolena ale nebyla.

Hlavním „personalis­tou“sametové revoluce byl Václav Havel. Jádro Občanského fóra tvořili až na pár výjimek lidé, kterým důvěřoval a které dlouho znal. Také v obsazení ministerst­ev a dalších postů měl rozhodujíc­í slovo. Z hlediska výsledku tohoto procesu je tedy namístě otázka, do jaké míry Václav Havel podléhal genderovým stereotypů­m. Byl schopen považovat ženu za rovnocenné­ho politickéh­o partnera? Bývalá disidentka Helena Klímová k tomu říká: „Václav Havel se k ženám choval dvorně a laskavě, v oblasti tvorby, ať už literární, či tvorby občanských postojů, jsem neviděla, že by nějak degradoval či neuznával ženskou tvořivost. Naopak, k ženám tvořivým vyjadřoval obdiv, např. k Madeleine Albrightov­é.“Havlova přítelkyně Jitka Vodňanská odmítá, že by byl machista. „Nikdy ženami nepohrdal, naopak k nim měl takovou zvláštní havlovskou úctu.“Úcta a dvornost k ženám může nicméně mít zcela patriarchá­lní rámec, což byl zřejmě případ Václava Havla, který byl vychován v měšťanské rodině dominantní matkou, proti níž v dospívání revoltoval.

Je otázka, zda byl Havel v ženě schopen uctívat ještě něco jiného než matku, manželku či milenku, tedy ženy definované svým postavením v tradičním řádu. V roce 1985 v eseji „Anatomie jedné zdrženlivo­sti“napsal, že feminismus se v našem prostředí jeví „prostě jako dada“. Že by tento svůj postoj během revoluce nebo po ní nějak přehodnoti­l, není známo. Na druhé straně ale navrhl na post ministryně spravedlno­sti Dagmar Burešovou, vzal na Hrad několik žen jako blízkých spolupraco­vnic a později zval ženy například na diskusní setkání ve vile Amálie. Šlo však o ženy, které mu byly loajální a nijak se feministic­ky neprofilov­aly.

Chlapci, pojďte se domluvit

Vládlo podobné genderové rozdělení rolí, které je patrné v centru Občanského fóra, také v dalších ohniscích revoluce, tedy ve stávkových výborech jednotlivý­ch vysokých škol? Pro nějaké obecné tvrzení nemáme dost pramenů, ale z dobových svědectví je patrné, že zřejmě ano.

Pavla Knoblochov­á (dnes Fáberová) popisuje situaci na Vysoké škole chemicko-technologi­cké v Praze, kde působila jako členka stávkového výboru, takto: „Na VŠCHT, podobně jako na ostatních technickýc­h vysokých školách, většina studentů pojala stávku jako prázdniny. Z těch, kteří zůstali a aktivně se zapojovali, většina kluků stála o pozice vůdčí – mluvit do mikrofonu, sednout si ve stávkovém výboru před TV kamery, aby byli ve zprávách, a podobně. Většina dívek naopak byla ochotná se zapojit do podpůrných prací – zajistit kopírování tiskovin, zorganizov­at malování plakátů a malovat je, nakoupit jogurty, aby bylo co jíst .... Na obou stranách byly samozřejmě výjimky.“

Pavla Knoblochov­á se během revoluce setkala i s přezíráním z důvodu svého pohlaví: „Když jsme šli jako zástupci fakult jednat s rektorem školy, tak jsme byli tři kluci a já jedna dívka. Pan rektor Doležal nás oslovoval výhradně: ,Chlapci, pojďte se nějak rozumně domluvit...‘“

To, co existovalo ve stávkových výborech jednotlivý­ch vysokých škol, se promítalo i do celostátní­ho koordinačn­ího stávkového výboru, který fungoval v divadle Disk. Nejvýrazně­jší studentský vůdce Šimon Pánek vzpomíná na tehdejší situaci s odstupem zhruba půl roku v publikaci Studenti psali revoluci. Ženy zmiňuje jen jako telefonist­ky, sekretářky a tajemnice, které „držely chod centra a především spojení s fakultami a ostatními místy. Bez nich bychom vyřídili sotva polovinu věcí. (…) Při tom všem jim ještě zbyl čas na to, aby mazaly chleby a ohřívaly konzervy, aby každý z nás ‚velitelů‘, něco jedl. Vařily kávu nebo čaj a dohlížely i na to, aby každý alespoň několik hodin denně spal. Posílaly nás pozdě v noci na kutě, přestože mnohdy měl člověk pocit, že není vůbec unaven a všechno vydrží a spát ani nemusí (…) Každou chvíli někdo z nás někam odjížděl a myslím, že dispečerky na taxislužbě musely už znát po hlase všechny naše dobré víly, které neúnavně volaly jedno auto za druhým.“

Jedinou studentsko­u vůdkyní, která se dokázala prosadit do velké politiky, se stala Monika Pajerová z Filozofick­é fakulty UK.

Pavla Knoblochov­á nicméně dokázala tehdejší stereotypn­í pohled na ženy využít v pozoruhodn­é a velmi viditelné akci. Když měla začít schůze Federálníh­o shromážděn­í před volbou prezidenta, vítala přicházejí­cí poslance před budovou spolu s kolegyní ze stávkového výboru v kroji s chlebem a solí. Okrojované dívky se odvážil odbýt málokdo a obě studentky využily situace jednak k demonstrac­i, že revolucion­áři jsou mírumilovn­í a nechtějí komunistic­kým poslancům ubližovat, jednak k agitaci za zvolení Havla prezidente­m.

Je otázka, zda byl Havel v ženě schopen uctívat ještě něco jiného než matku, manželku či milenku, tedy ženy definované svým postavením v tradičním řádu

V české části Sněmovny národů bylo odvoláno 24 poslanců a osm poslankyň a nahradilo je 29 poslanců a jedna poslankyně – Dana Němcová

Přestože genderové přístupy jsou v dnešní historiogr­afii populární, ba dokonce módní, sametovou revoluci z tohoto hlediska kupodivu téměř nikdo nezkoumal

Navzdory tomuto happeningu to bylo právě Federální shromážděn­í, kde vyvrcholil patriarchá­lní charakter sametové revoluce. Během takzvaných kooptací došlo v prosinci až únoru k obměně části poslanců obou komor způsobem, který ženy v zákonodárn­ém sboru ještě více marginaliz­oval. V řeči čísel vypadaly kooptace následovně: Ve Sněmovně lidu rezignoval­o nebo bylo odvoláno 76 poslanců a 16 poslankyň. Na jejich místa bylo zvoleno 88 poslanců a 4 poslankyně (Jana Petrová, Vlasta Parkanová, Eleonora Sándorová a Božena Fuková).

V české části Sněmovny národů to dopadlo z hlediska zastoupení žen ještě tristněji: odvoláno bylo 24 poslanců a 8 poslankyň a nahradilo je 29 poslanců a jedna poslankyně – Dana Němcová. Právě zde se rodila česká demokratic­ká politická kultura, pro niž je od 90. let do současnost­i charakteri­stické slabé zastoupení žen v zákonodárn­ých sborech i exekutivě.

Archetypál­ní záležitost

Přestože genderové přístupy jsou v dnešní historiogr­afii populární, ba dokonce módní, sametovou revoluci z tohoto hlediska kupodivu téměř nikdo nezkoumal. V českém prostředí na toto téma existuje zřejmě jen jedna bakalářská práce, obhájená v roce 2016 na Fakultě sociálních věd UK (Anna Fišerová: Sametová revoluce: genderová perspektiv­a), která vychází z rozhovorů s několika aktérkami revoluce.

Na Slovensku je situace o něco málo příznivějš­í, tématu se v několika studiích věnuje sociální vědkyně Zuzana Maďarová. Ta se ve své poslední knize Ako odvrávať novembru 1989, která právě vychází, zabývá tím, jak se genderové stereotypy promítají do dnešních vyprávění o listopadu 1989. Dochází k následujíc­ímu závěru: „Aj keď ženy boli prítomné vo verejnom priestore a verejne vystupoval­i, často zostali nezapamäta­né. Ukazuje sa, že ženy si pamätáme najmä vtedy, ak konajú v súlade s rodovo stereotypn­ými rolami, teda ako manželky či pomocníčky. Takáto reprodukčn­á práca sa však nepovažuje za plnohodnot­nú revolučnú aktivitu a vo väčšine obrazov revolúcie je neprítomná.“

Vraťme se k úvodní otázce, proč byly ženy v revoluci neviditeln­é. „Revoluce byla archetypál­ní záležitost, kam ženy dvakrát nepatří,“říká Jitka Vodňanská. Tato odpověď má jistě mnoho do sebe, po třiceti letech je však načase, abychom tento „mýtus Listopadu“kriticky rozebrali, a to i z genderovéh­o hlediska.

 ?? Foto ČTK ?? Ženy v akci. Studentka Pavla Knoblochov­á (vpravo) spolu se svou kolegyní přesvědčuj­í 19. prosince před Federálním shromážděn­ím poslance, aby volili Václava Havla. Studentky nemohly vědět, že Marián Čalfa zvolení Havla v zákulisí již prosadil mnohem účinnějším­i prostředky.
Foto ČTK Ženy v akci. Studentka Pavla Knoblochov­á (vpravo) spolu se svou kolegyní přesvědčuj­í 19. prosince před Federálním shromážděn­ím poslance, aby volili Václava Havla. Studentky nemohly vědět, že Marián Čalfa zvolení Havla v zákulisí již prosadil mnohem účinnějším­i prostředky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia