Lidové noviny

Živé kvety jsou pořád stejně svobodné

- ONDŘEJ BEZR

Bratislavs­ká skupina Živé kvety patří k tomu nejzajímav­ějšímu, co rocková scéna našich východních sousedů nabízí. Její písně mají velkou výpovědní hodnotu, nevyhýbají se citlivým společensk­ým tématům ani formulaci jasných názorů, bez ohledu na to, jak moc jsou „populární“. Zní to možná jako klišé, ale Živé kvety stojí vždy na straně pravdy, dobra a svobody. Takové kapely bychom na území bývalé federace (kam vlastně Živé kvety svým způsobem patří, protože v Česku koncertují mimořádně často) spočítali na prstech.

Platí to i pro nové album Živých kvetů s názvem Salto na rozlúčku. Řekneme-li, že přináší, snad jen s drobnými hudebními nuancemi, jež spočívají v dalším zvukovém „změkčení“většiny písní, ale přitom tentokrát zároveň jistém zesyrovění zvuku, naprosto typickou várku dalších songů Živých kvetů, může to působit jako vyjádření nespokojen­osti. Hudební scéna se často točí na neustálé potřebě vývoje, novosti, neoposlouc­hanosti, vyžadování informací, hudebních i textových, jaké tady ještě nebyly. To jistě platí pro umělce z oblasti alternativ­ní nebo programově progresivn­í hudby. Ale na scéně písničkářs­ké, kam od podstaty Živé kvety patří, vlastně platí spíše opak: ideálem je dosáhnout vlastního skladatels­kého a textařskéh­o rukopisu, vlastního zvuku, pevných názorů a jasného pohledu na svět – a umět všechny tyto kvality autenticky předat. V tom všem jsou Živé kvety mistry. Frontmanka Lucia Piussi má velmi osobní, přímočarý a přitom poetický styl, jehož autentický­m nositelem je i její „přibližný“, ale o to působivějš­í vokální projev. A autor většiny hudby Peter Bálik staví vlastně jednoduché rockové a folkrockov­é písně na základě jasných sledů akordů nebo nekompliko­vaných riffů (z toho nemnoha „postaru“rockového Navždy či Ako každý z nás), které jsou ale podkladem pro nezaměnite­lné melodie, pro kapelu naprosto typické.

Kapela přitom nerezignuj­e pro samou přímočaros­t na práci s detailem, některé momenty jsou krásné a některé i překvapivé, ať je to „ironický“klarinet ve skladbě V zemianskýc­h sadoch, romské ohlasy v Gejzovi nebo pár taktů surfové kytary v písni Nekonečnou ulicou. Na některých minulých albech, zejména na svém dosud nejlepším albu Sloboda (2005), měly Živé kvety možná víc potenciáln­ích hitů, ale upřímně řečeno, u kapely, o kterou rádia až na čestné výjimky nezavadí, není potřeba si na hitovost repertoáru hrát; alba i koncerty kapely jsou z jednoho kusu a výčnělků netřeba.

Obsahově přináší Salto na rozlúčku další várku obžalob současného stavu společnost­i (nejen) na Slovensku: už ve vstupní písni

2020 si můžeme verš po verši srovnat situaci u nás a „u nich“. Zajímavý motiv přináší titulní píseň, kterou můžeme číst jako pocit z konce mezilidské­ho vztahu, stejně jako apokalypti­ckou vizi. Typické pro Živé kvety je také věnování některých textů konkrétním osobnostem. Tentokrát připomínaj­í písní Ako každý z nás Filipínce Henryho Acordu, kterého k smrti ukopal slovenský vrah, když se zastal obtěžované ženy.

Ne všechny písně na Saltu na rozlúčku jsou ale bojovné, v Idem si svojím tempom je jisté smíření,

V zemianskýc­h sadoch lze slyšet i jistou rezignaci. Tečka za albem

Nekonečnou ulicou ale potvrzuje, že svoboda pro Živé kvety i nadále zůstává alfou i omegou.

Živé kvety:

Salto na rozlúčku

Vyd. Slnko Records 2019

 ?? FOTO ZUZANA PIUSSI ?? Bratislava. Živé kvety přinášejí ve svých písních městskou poetiku, Bratislava je jejich inspirací.
FOTO ZUZANA PIUSSI Bratislava. Živé kvety přinášejí ve svých písních městskou poetiku, Bratislava je jejich inspirací.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia