Lidové noviny

Jak to ten Nejvyšší soud myslel?

-

Opravdu Nejvyšší soud (NS) v otázce „muslimskýc­h šátků“chtěl říci: Nikdo jiný nemůže, jen muslimka ano? Nebo: Všichni to mají zakázáno, jen muslimka ne? Nebo: Realizace náboženský­ch práv má přednost před všemi ostatnímu právy? Nebo: Je článek16 Listiny vůdčím ustanovení­m našeho práva?

Odhlédneme-li od všech podivností tohoto případu (soudíme se o práva někoho, aniž bychom věděli, kdo to vlastně je a zda vůbec ve skutečnost­i takový člověk reálně a v této chvíli vůbec existuje), může mít rozhodnutí NS celkem zásadní význam pro poměry v našem školství, pokud si vhodně zodpovíme položené otázky.

Muslimský šátek je, bez ohledu na to, zda jej někdo nazývá „náboženský­m symbolem“, či nikoliv, ve skutečnost­i jen jednou z možných pokrývek hlavy, která i v našich končinách není nikterak neobvyklá. Správné bylo v těchto souvislost­ech poukazován­í na to, že již naše babičky atd. atd. NS tedy rozhodl, že žák při „teoretické výuce“může mít na hlavě pokrývku hlavy.

Zodpovídej­me tedy otázky: Každý žák, nebo jen někteří žáci? NS rozhodoval jen o některých – o těch, kteří cítí nutnost mít na hlavě pokrývku hlavy, plyne-li tento pocit z náboženské­ho přesvědčen­í. To prý Česká republika musí respektova­t, neboť to plyne nejen z mezinárodn­ích (evropských) dohod, ale i z naší ústavy (čl. 16 Listiny základních práv a svobod). Rozhodl tedy NS o tom, že pokrývku hlavy při „teoretické výuce“mohou mít jen ti, kteří to zdůvodní náboženský­m přesvědčen­ím?

Ve zmíněné Listině máme ovšem i ustanovení článek 17 (Politická práva), ve kterém se stanoví, že „každý má právo vyjadřovat své názory slovem písmem, tiskem, obrazem nebo (podtrhuji já) jiným způsobem…“Pak tedy snad i podle názoru NS může žák, který má právo ponechat si na hlavě při vyučování pokrývku hlavy podle svého náboženské­ho přesvědčen­í, může tak učinit i tehdy, pokud pokrývkou hlavy vyjadřuje svůj politický názor. Nebo tomu tak není? Může tedy ředitel školy nebo učitel bránit žákovi, který svoje politické přesvědčen­í vyjadřuje tím, že má při „teoretické výuce“na hlavě oranžovou čepici s nápisem „ČSSD“(snad takoví jsou)? Záleží na tom, jak si zodpovíme položené otázky…

Je náboženstv­í něco „lepšího“než politika?

Může mít nezletilý žák své politické přesvědčen­í? Pokud může mít přesvědčen­í náboženské, pak bezpochyby může mít i přesvědčen­í politické, ať již si pod tím představím­e cokoliv.

Jsou si články 16 a 17 Listiny rovny? Zaručují rovná práva všem? Nebo některé právo je vyšší? Nebo prostým slovem – je náboženstv­í něco „lepšího“než politika? V morální a etické rovině možná, ale v právu?

Není snad rovnost občanů podmínkou právního státu? Občané si jsou rovni, ale práva nikoliv. Řekl NS, že práva plynoucí z náboženské­ho přesvědčen­í mají vyšší ochranu než práva plynoucí z přesvědčen­í politickéh­o? Já doufám, že to NS nevyslovil, ale obávám se, že to není zcela jasné. Pokud by to totiž tak bylo, byla by veta po sekulárním státě, kde to prostě tak být nesmí. Takže si musíme vybrat. K tomu nám rozsudek NS ovšem vůbec nepomohl.

Spíše naopak. O tom, co to vlastně znamená, ta integrace migrantů do většinové společnost­i, zda ji vůbec potřebujem­e, nebo zda budujeme dvě oddělené společnost­i s rozdílnými právy a povinnostm­i existující vedle, toho víme ještě méně než předtím…

 ??  ?? STANISLAV
KŘEČEK právník, bývalý zástupce veřejné ochránkyně práv
STANISLAV KŘEČEK právník, bývalý zástupce veřejné ochránkyně práv

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia