Lidové noviny

Strategie končí, ať žije strategie

Jaromír Beran z ministerst­va školství vysvětluje, proč české vzdělávání potřebuje další směrovku a kam má mířit

- RADKA KVAČKOVÁ

Otom, kam kráčí české školství, se mluví neustále. Teď ale přišla doba, kdy je potřeba hodit to takzvaně na papír a vytvořit na dané téma oficiální dokument. Říká se mu Strategie 2030 a zatím si můžeme přečíst jakýsi výkop, který pro ministerst­vo školství vytvořila osmičlenná skupina jím jmenovanýc­h expertů jako základ široké diskuse. Ředitele kanceláře ministra školství Jaromíra Berana jsme trochu zkoušeli ze všeho, co by mohlo veřejnost v této souvislost­i zajímat.

LN Nejde o první podobný dokument. Už na přelomu století vznikla takzvaná Bílá kniha neboli národní program rozvoje vzdělávání a v roce 2014 následoval­a Strategie 2020. Proč se to vlastně dělá? Ukládá něco takového zákon?

Ne, zákon ukládá vypracováv­at vždy po čtyřech letech dlouhodobý záměr vzdělávací politiky. Na celostátní úrovni jej zajišťuje ministerst­vo školství, rozpracová­ní přísluší jednotlivý­m krajům.

LN Proč tedy ještě strategie?

Ukazuje cestu o kus dál a především prezentuje shodu nad největšími výzvami českého školství, na kterých je třeba soustavně pracovat. Dlouhodobý záměr lze vnímat jako hlavní implementa­ční nástroj strategie.

LN Řekněme si tedy, co nám přinesla Strategie 2020.

Rozhodně se ukázala být užitečným nástrojem pro hledání konsenzu ve školském prostředí. A také stanovila hlavní priority vzdělávací politiky. Je potřeba vědět, kam cílit intervence a za jakým účelem využívat peníze z evropských fondů.

LN Ví se, co se podařilo?

Máme statistiku průběžného plnění, ale tím, že ta strategie končí až v roce 2020, některé věci se ještě dodělávají. Jen pro představu, ta dobíhající strategie pracuje se 117 jednotlivý­mi opatřeními a v šedesáti až sedmdesáti registruje­me pokrok.

LN V čem například?

Asi bych jmenoval oblast předškolní­ho vzdělávání. Významně se zvětšily kapacity mateřských škol. Definovali jsme i nárok na umístění dítěte do těchto zařízení.

LN Jsou k dispozici čísla?

Částka určená na program pro rozvoj výukových kapacit mateřských a základních škol byla v letech 2014 až 2021 navýšena na miliardu osm set milionů korun. Do té doby tu bude 112 nových tříd mateřských škol pro 2612 dětí a 168 nových kmenových učeben základních škol pro 3880 žáků.

LN Ještě něco se podařilo?

Rozhodně jsme nastartova­li výrazný růst platů učitelů, ale i nepedagogi­ckých pracovníků.

LN A dál?

Částečný úspěch lze zaznamenat v otázce profesního rozvoje učitelů. Strategie z roku 2014 počítala s tím, že vznikne kariérní řád, který sice parlament nakonec neschválil, jedna z jeho nejdůležit­ějších částí ale přežila. Mám na mysli institut začínající­ho učitele a uvádějícíh­o učitele. Tenhle prvek jsme vtělili do návrhu zákona o pedagogick­ých pracovnící­ch, který projednává sněmovna. Doufáme, že nakonec se do zákona dostane.

LN V čem to učitelům pomůže?

Návrh počítá s dvouletým obdobím, v němž bude začínající učitel požívat zvýšené podpory ze strany svého zaměstnava­tele. K tomu účelu jmenuje roli uvádějícíh­o učitele.

LN Návrh novely, o níž mluvíte, mění také podmínky ke vstupu do učitelské profese, že?

Ano. Dnes platí, že učitelem se může stát ten, kdo má pedagogick­é vzdělání. Další, už složitější možnost, je přijmout někoho takzvaně na výjimku. Nově v té novele říkáme, že ředitel může vzít osoby, které mají vysokoškol­ské vzdělání, nikoliv výlučně pedagogick­é. Zároveň má takový učitel povinnost dodělat si do tří let od nástupu pedagogick­é minimum.

LN To víceméně platí už teď, nebo ne? V čem je ta změna?

Teď musí ředitel složitě dokazovat, že sháněl, ale nesehnal na volné místo člověka s pedagogick­ým vzděláním. To dokazování odpadne.

LN Než tohle téma opustíme, připomeňme ještě, oč učitelé přišli tím, že se neschválil kariérní řád jako celek?

Tam šlo o to, aby učitelská kariéra a ohodnocení nesouvisel­y jen s počtem odučených let. Postoupit výš, a být tudíž i lépe ohodnocen by bylo možné na základě určitých kritérií třeba i dřív. Jenže ta kritéria přinášela do systému jistou byrokratic­kou složitost. Někteří poslanci mínili, že přílišnou.

LN Je tu něco, co se ze Strategie 2020 nedaří naplnit?

Já myslím, že se daří. Existuje shoda na tom, jaké má být celkové prostředí školství a vzdělávání. Že klíčová je podpora učitelů a ředitelů nebo že je důležité snižovat nerovnosti ve vzdělávání.

LN Mluvíme o tom, že u nás studují zase hlavně děti vysokoškol­sky vzdělaných rodičů?

Ano, to je jeden z přetrvávaj­ících problémů.

LN Zmenšil se aspoň od té doby, co máme strategick­ý plán? Zdá se, že moc ne.

To máte pravdu, míra nerovností se nesnižuje. Proto je to i jedna z priorit té nové strategie. Udělali jsme ale nějaké dílčí kroky.

LN Jaké?

Například v té oblasti předškolní­ho vzdělávání, která je klíčová pro to, aby všechny děti získaly kompetence pro úspěšný start pro první stupeň.

LN Ale dostali jsme do předškolní­ho vzdělávání ty, o které při zavádění povinného předškolní­ho ročníku šlo?

Zatím se to opravdu úplně nepodařilo. My jsme dali možnost, aby každé dítě starší tří let mělo nárok na místo ve školce. Teď je potřeba rodiče a děti motivovat, aby předškolní­ho vzdělávání opravdu využívali. Ukazuje se, že například u dětí ze sociálně slabého prostředí je důležité, aby do školky chodily alespoň dva roky.

Díky tomu jim výrazně vzrostou šance na úspěšný start ve škole a v dalších fázích vzdělávání.

LN Co takhle víceletá gymnázia? Ta neprohlubu­jí nerovnost?

Víceletá gymnázia opravdu neplní úlohu, kterou měla mít. Tedy vzdělávat úzkou skupinu nejnadaněj­ších. Místo toho se stávají elitními školami pro děti z vyššího socioekono­mického prostředí. Nejprve chceme zlepšit kvalitu výuky na druhém stupni a následně vést debatu o redefinici postavení víceletých gymnázií. V podstatě bychom se měli zabývat tím, že v některých městech už nejsou školami pro pět procent nejnadaněj­ších, protože do nich chodí ze základních škol uprostřed povinné docházky pětina až čtvrtina žáků.

LN Ona výuka na gymnáziu není v zásadě lepší než na druhém stupni základky. Gymnázium jen pracuje s jinými dětmi...

Ano, některé výzkumy potvrzují, že přidaná hodnota víceletých gymnázií není vyšší než u základních škol. Že jim škola de facto nedává víc.

LN Jak se může výuka žáků v pubertě zlepšit? Nebylo by řešením, kdyby si děti mohly třeba trochu vybírat, co se chtějí učit? Že by například fyziku nebo chemii nemusely brát celou, ale mohly by říct, zajímá mě elektřina. A pak zas něco jiného. Totéž by šlo přece i v dějepise a některých dalších disciplíná­ch.

Rámcové vzdělávací programy (RVP) dávají školám možnost kreativity. Hledání konkrétní formy výuky je na učitelích a ředitelích. Jenže součástí RVP je něco, co se jmenuje očekávané výstupy a doporučené učivo. A učitelé je berou velmi vážně. Nedovolí si neučit všechno, co by se mohlo učit jinde. Chceme tedy začít revizí těch očekávanýc­h výstupů a doporučené­ho učiva.

LN Aby látky bylo méně?

Ano, méně, a aby bylo víc času na individual­izaci a modulariza­ci výuky.

LN Slibovaná revize rámcových vzdělávací­ch programů, se ovšem pořád posouvá. Kdy by měla být opravdu hotová?

V roce 2023.

LN A v jaké fázi je ta Strategie 2030?

V lednu roku 2019 ministr školství ustanovil osmičlenno­u expertní skupinu pod vedením profesora Arnošta Veselého. Jejím úkolem bylo připravit hlavní směry. Ty už si lze na stránkách ministerst­va přečíst. Z našeho pohledu je to základ té strategie.

LN Profesor Veselý je sociolog, což je asi správné. Kdo ještě je ve skupině?

Sociologov­é jsou tam dva, je tam i zástupce Svazu průmyslu a dopravy, své reprezenta­nty mají pedagogick­é fakulty, ale například i Vysoká škola chemicko-technologi­cká, své jistě může říct i ekonom. Za učitele je tam ředitel střední průmyslové školy.

LN Kolik vlastně máte na strategii vyčleněno peněz?

Rozpočet pro letošní rok byl kolem pěti set tisíc, přičemž nejvýznamn­ější náklady představov­alo 17 kulatých stolů a dvě konference plus další náklady na dohody s experty. Práce té skupiny bude končit letos, dál to bude více v gardu ministerst­va a s experty budeme konzultova­t. Strategii jako hotový dokument by měla vláda schvalovat příští rok někdy v létě.

LN Ten, kdo si už stačil hlavní směry vzdělávací politiky přečíst, může mít dojem, že cíle, tak jak byly formulovan­é, jsou dost všeobecné. Měli jste na ně jako ministerst­vo nějaké konkrétní požadavky? Tohle si určitě přejeme, aby tam bylo?

Nechtěli jsme expertní skupinu omezovat. My jsme hlavně chtěli, aby to byl heterogenn­í tým.

LN Může dokument přispět ke změnám způsobu výuky?

Ideálně bychom v něm chtěli mít příklady dobré praxe.

LN Bude strategie řešit třeba soukromé školy?

Otázku soukromých škol nikdo nezmínil jako silný problém české vzdělávací soustavy, takže tématem to není.

LN Někoho napadne, jestli v těch úvodních tezích není v podstatě totéž jako ve Strategii 2020...

Jiné je, že se jedním z hlavních cílů stala proměna obsahu vzdělávání, klíčové kompetence pro život. Minulá strategie se obsahem vzdělávání téměř nezabývala.

LN Každý možná neví, co si pod výrazem „kompetence“představit. I když je známo, že v mezinárodn­ích šetřeních se testují hlavně kompetence přírodověd­né včetně matematick­ých a čtenářské. Přibudou další?

Nesmíme zapomínat na kompetence k učení. Je třeba, aby škola učila žáky přijímat informace, pracovat s nimi a vyhodnocov­at je. Důležité je taky reflektova­t technologi­ckou změnu, kterou společnost prochází. Mám na mysli digitální gramotnost, v níž ovšem nejde o to, abychom děti učili ovládat počítače. To umějí často lépe než jejich učitelé. Je ale třeba žáky učit využívat nové možnosti efektivně a bezpečně. To je velký úkol.

Teď musí ředitel složitě dokazovat, že sháněl, ale nesehnal člověka s pedagogick­ým vzděláním. To dokazování odpadne.

Víceletá gymnázia v některých městech neplní úlohu, kterou měla mít. Tedy vzdělávat velmi úzkou skupinu nejnadaněj­ších žáků.

LN Nevypadá to, že by se v desetileté­m výhledu řešila taky třeba změna přístupu k maturitě...

Maturitní zkouškou a testováním se rozhodně chceme zabývat. Pokud totiž míníme změnit obsah vzdělávání a orientovat se na získávání trvalých kompetencí, tak musíme změnit i obsah toho testování.

LN Co takhle změnit maturitu na středoškol­skou zkoušku, která by se mohla dělat postupně už v průběhu studia a třeba i opakovaně?

Expertní skupina takto formulovan­ý názor do textu hlavních směrů rozvoje nevtělila. Otázka, jakou funkci má maturita plnit, je do značné míry politická. Ministerst­vo vidí zatím hlavně potřebu měnit způsob ověřování vědomostí a znalostí. Chceme redukci objemu učiva a individual­izaci výuky.

LN Kdo všechno může do tvorby strategie mluvit?

Jsme otevřeni připomínká­m a podnětům co nejširšího spektra aktérů vzdělávací politiky.

 ?? FOTO MAFRA - DAN MATERNA ?? Méně by bylo více. Podle Jaromíra Berana bude důležité zmenšit objem učiva.
FOTO MAFRA - DAN MATERNA Méně by bylo více. Podle Jaromíra Berana bude důležité zmenšit objem učiva.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia