Lidové noviny

Vyřešte neduhy před svátky

- JITKA PAVLÍKOVÁ

Tak jako padá chleba namazanou stranou dolů, projeví se zdravotní neduhy v pátek večer či v nějaký státní svátek. Vánoční svátky, byť mají v sobě řadu pracovních dní, mohu být z pohledu pacienta neskutečně dlouhé.

Řada ordinací totiž nefunguje kvůli dovoleným. Lékaři takových ordinací sice musí zveřejnit informaci o tom, kdo a kde je v jejich nepřítomno­sti zastupuje, i tak je ale někdy těžké pomoc sehnat.

Volejte číslo 155, případně použijte mobilní aplikaci Záchranka.

Záchrannou službu volejte při přímém ohrožení života, zejména: metabolick­ými a kardiovask­ulárními chorobami.

„V případě například diabetiků jsou samozřejmě různé saláty v kombinaci s cukrovím a slazenými nápoji, případně alkoholem, naprosto nevýhodnou kombinací vedoucí ke kolísání hladiny cukru a následným komplikací­m. Stejné problémy mohou nastat u lidí s různými onemocnění­mi zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy, žlučníkové kameny a další. V případě, že taková situace nastane a vzniknou zdravotní komplikace, je dobré poradit se se svým lékařem, případně ho navštívit a nepokoušet se o nějakou samoléčbu a nespoléhat na rady kamarádů, i když jsou dobře míněné. To většinou nekončí dobře,“dodává Nesvadba.

Zdravotní indispozic­e zkazí Vánoce nemocnému i celé jeho rodině. Známé zdravotní problémy proto řešte ještě před svátky, případně si vybavte domácí lékárničku aspoň základními léky. Pokud nemáte internet, zajímejte se už teď, jak bude fungovat lékařská pohotovost­ní služba.

Kde hledat pomoc?

Lidé ovšem neřeší jen bolesti zubů či břicha. Pokud potřebujem­e sehnat pomoc, musíme si nejprve ujasnit, jaký druh pomoci dotyčný potřebuje.

Pro pacienty, kteří jsou přímo ohroženi na životě nebo jim hrozí závažné postižení zdraví, tedy jsou například v bezvědomí nebo si způsobili závažné úrazy, postihla je srdeční a cévní mozková příhoda či dušnost a podobně, je nezbytné zavolat zdravotnic­kou záchrannou službu. Tedy obrátit se na tísňovou linku 155.

Pokud u člověka dojde jen k náhlému onemocnění nebo náhlému zhoršení zdravotníh­o stavu, které však pacienta neohrožuje na životě a nevyžaduje neodkladný zásah zdravotnic­ké záchranné služby, nicméně není možné vyčkat s vyšetřením do běžných ordinačníc­h hodin registrují­cího praktickéh­o lékaře nebo specialist­y, pak je možné vyhledat vyšetření na lékařské pohotovost­ní službě. Tu zajišťují kraje a informace o nich mají na svých webech.

Zákonem je zaručena dostupnost zdravotní péči i mimo běžné ordinační hodiny. Jde o Nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnost­i zdravotníc­h služeb. Tímto nařízením je u jednotlivý­ch odborností stanovena takzvaná dojezdová doba. „K praktickém­u lékaři, na gynekologi­i, k zubnímu lékaři a do lékárny se má pojištěnec dostat v dojezdové době 35 minut,“vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Pro další ambulantní odbornosti platí dojezdová doba 45 minut. To se týká například diabetolog­ie, chirurgie, neurologie, oftalmolog­ie, ORL, ortopedie a dalších. Dojezd do 60 minut platí třeba pro gastroente­rologii či kardiologi­i. Některé obory mají zaručený dojezd do 90 minut. Jde například o alergologi­i, dětskou chirurgii a další. Některé obory pak mohou být vzdálené až 120 minut jízdy vozem. Je to například dětská gynekologi­e, kardiochir­urgie, neurochiru­rgie, infekční lékařství.

V řadě ordinací mívají koncem roku dovolenou. Lékaři sice musí zveřejnit, kdo je zastupuje, i tak je ale někdy těžké sehnat pomoc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia