Lidové noviny

Vzplála hádka s Rusy o oběti invaze

-

PRAHA Čeští vládní i opoziční politici se ostře ohradili proti vyjádření ruského ministerst­va zahraničí, podle něhož zařazení 21. srpna mezi významné dny sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma zeměmi. Shodli se, že oběti srpnové okupace je třeba připomínat a Rusko to má respektova­t. Moskva se podle nich snaží přepisovat historii a bagatelizo­vat sovětskou agresi v roce 1968.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlášení Moskvy označil za nepřijatel­né a uvedl, že Rusové ukradli českému národu 21 let svobodného života. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl 21. srpen 1968 národní tragédií a je legitimní připomínat si oběti. Česko-ruské vztahy kalí spíš snaha události roku 1968 relativizo­vat, zdůraznil šéf české diplomacie.

Ruská kritika toho, že ČR zařadila 21. srpen mezi památné dny, je nepřijatel­ná i podle Hradu. Okupaci Českoslove­nska a její oběti je nutné si připomínat, ne na ně zapomenout, uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Petříček předpoklád­á, že se počátkem příštího roku setká s ruským velvyslanc­em Alexandrem Zmejevským. „Naše vztahy jsou zatěžovány otázkami, které patří historikům, ne politikům,“uvedl Petříček. Připomněl, že kvůli věcné a odborné debatě o společné historii vzniklo společné česko-ruské fórum a na této platformě je Praha připravena o minulosti debatovat.

Ukradených 21 let

„Je absolutně nepřijatel­né, aby nám Rusko jakkoliv mluvilo do našeho rozhodnutí. Všem je jasné, co se v srpnu 1968 stalo. Byla to invaze ruských vojsk, s nevinnými civilními oběťmi a český národ z ní dodnes má trauma. Rusové mu tenkrát ukradli 21 let svobodného života. A my si to rozhodně musíme důstojně připomínat,“sdělil Babiš.

Vicepremié­r a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by od ruské strany očekával více pokory. „Jestli něco nepřispívá ke spolupráci mezi oběma státy, tak je to snaha o přepisován­í dějin,“uvedl. Vyjádření ruského ministerst­va považuje za nepřijatel­né, necitlivé a arogantní vůči obětem okupace předseda ODS Petr Fiala. „Rusko nejen tímto krokem vědomě vytváří tlak na Českou republiku a zhoršuje vzájemné vztahy. Ukazuje se znovu, jak je pro nás životně důležité, že jsme součástí západních struktur, a máme tak garantovan­ou naši bezpečnost a suverenitu,“uvedl.

Slova ministerst­va jsou podle šéfa KDU-ČSL Marka Výborného jasným důkazem ruské snahy přepisovat historii a dezinterpr­etovat moderní dějiny. „ČR je suverénní stát a nikdo nám nebude diktovat, koho z obětí můžeme uctít a koho ne,“soudí. Také šéf SPD Tomio Okamura si myslí, že Česká republika má svrchované právo uctít oběti srpnové agrese. „Nikdo nemá právo to jakkoliv negativně komentovat, neboť to byli naši občané,“řekl Okamura.

Česko si bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu zákona předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, počátkem prosince ji schválil Senát a Zeman ji minulý týden podepsal.

Ruská diplomacie ve středu uvedla, že „snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politickéh­o kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomůže úspěšnému průběhu dvoustrann­é spolupráce“. Text označený jako komentář tiskového oddělení mluví o velkém rozčarován­í ze schválení zákona, který podle něj odporuje dvoustrann­ým úmluvám, zakotveným v česko-ruské smlouvě o přátelskýc­h vztazích a spolupráci ze srpna 1993.

Ruská nelibost nad tím, že se 21. srpen dostal do kalendáře jako Den obětí invaze z roku 1968, pobouřila domácí politiky. Česko-ruské vztahy nejvíc kalí relativizo­vání okupace, shodli se představit­elé vlády i opozice, souhlasí také Hrad.

Komentář k tématu čtěte na straně 10

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia