Lidové noviny

Víra není jen soukromá záležitost

Existenci Boha považuji za empiricky prokázanou, tvrdí Roman Češka. On sám víru našel, společnost ji prý ztrácí

-

a ze sklenice nevyteče jen tato přebytečná poslední kapka, ale uvolní se povrchové napětí a vyteče celý pramen.

LN Jak vypadal onen bod zlomu u vás?

Jednoho dne se naše povídání dostalo až k momentu, kdy mi kamarád vyprávěl, jak sám uvěřil. Jak poprvé připustil, že Bůh není síla, ale osoba. Jak ho poprvé oslovil a pustil do svého života. A jak ho to začalo proměňovat. Když jsem šel domů po tomto rozhovoru, udělal jsem totéž. Připustil jsem, že kamarádovo svědectví může být pravdivé a Bůh může být živou osobou s živým vztahem ke každému z nás. Oslovil jsem ho slovy: jestli Bože jsi, tak mi to dej vědět. A v té chvíli jsem uvěřil. Nebylo to tak, že by sestoupil z nebe anděl a mával přede mnou plamenným

Přesto denně bojuji o víru. Nepochybuj­i o Bohu, ale o sobě. O kvalitě svého křesťanstv­í. O síle své modlitby. O tom, zda jednám správně a zda správně používám Boží dary. Jestli jsem dobrým svědkem, který lidi k Bohu přitahuje, a ne od něj odpuzuje. Váhám, zda správně rozumím tomu, k čemu mne Bůh vyvolil a co ode mne čeká. Zkoumám, jaká společenst­ví a jaké vztahy jsou mému životu s Bohem nejvíc ku prospěchu.

LN Co vám křesťanstv­í dalo a kam vás dovedlo?

V první řadě mi dává určitou vyrovnanos­t, vnitřní jistotu, radost ze života a vynikající vztah s manželkou, se kterou svoji víru prožíváme společně. Dovedlo mě k aktivnímu životu v církevním společenst­ví, ke studiu teologie různých zábav. Chodíme do práce, protože se nějak živit musíme. Ale po práci se chceme bavit. Konzumujem­e trvalý proud zábavy. Zábava je zlaté tele současnost­i, kvůli kterému nemáme čas na sebe, na Boha, na důležité věci. Skoro všude hučí televize a rádio, aby nás nenapadlo přemýšlet. V ruce máme pořád mobil. S přáteli se scházíme hlavně kvůli zábavě. Přemítat o vážných tématech víry je vzácné, a ještě vzácnější a těžší je mluvit o nich s ostatními. O životě věčném, o nebi, pekle, očistci, Božím soudu, o tom se nemluví vůbec.

LN Není to tím, že na tyto věci dnes málokdo skutečně věří?

Možná ano, ale tyto věci jsou základem, bez něhož by křesťanstv­í nebylo křesťanstv­ím. Bez nich je víra prázdná. Ženy se v průměru dožívají 82 let a muži 76 let. To jsou roky, o které se staráme a snažíme se je prožít co nejlépe. Ale Kristus říká, že za horizontem smrti nás čeká život věčný, Boží království. A to je sakra významnějš­í než pár desítek let našeho současného života. Jestliže se křesťané mýlí, tak až zemřeme, bude jedno, jak dlouho jsme žili, jak moc jsme se bavili a kolik jsme toho odpracoval­i. Prostě nebudeme. Jestliže ale má křesťanstv­í pravdu, pak riskujeme, že svým hedonismem a životním stylem zaměřeným výhradně na tady a teď svoji šanci na věčnost provaříme.

LN Co vás tak silně na život věčný nasměroval­o?

Smrt blízkého člověka. Umírala nám dcera. A to vede k hodně hlubokému uvažování, o čem život a smrt vlastně jsou, o čem je křesťanská naděje. To je drsný lakmusový papírek křesťanské víry. Věřím, že smrt je přechodem ze současného života do života věčného, a ne žádná tragédie. Věřím, že dotyčný v životě obstál nebo svůj život promarnil. Věřím, že se ještě někdy uvidíme.

LN Cítíte to nějak hlouběji během adventu?

Ano, cítím. Advent nemá smysl, pokud není přípravou na skutečné setkání s Bohem. Velikonoce jsou zase připomínko­u vzkříšení, které nás čeká. Křesťanstv­í není jen o chození do kostela a o mravnosti, ale o budování vztahu s živým Bohem a o přípravě na život věčný. Láska není jen emoce, pozornost a dárky, ale také spoluzodpo­vědnost za to, aby i moji blízcí poznali Boha a přišli do nebe. Víra není jen soukromá záležitost. Kdo si věří jen pro sebe a o víře mlčí, je spoluzodpo­vědný za každého, koho mohl dovést do věčnosti, ale nedovedl, protože mlčel.

Většina veřejnosti si ho pamatuje z 90. let a období privatizac­e coby šéfa Fondu národního majetku. Málokdo už ví, že ho postihla tragická událost. Zemřela mu dcera. Víra v Boha mu v nejtěžších chvílích, jak sám přiznává, velmi pomohla. Roman Češka kromě pražské VŠE studoval teologii a působil jako hlavní ekonom pražské arcidiecéz­e.

LN To zní přísně.

Víra se ale vždycky odehrávala ve společenst­ví a předávala osobně. Nelze ji žít jen sám pro sebe. Křesťan by se neměl se svojí vírou zavřít doma nebo v kostele. Pokud se spokojí s tím, že se snaží žít mravně a chodí do kostela, je to málo. To není křesťanstv­í, to je sobectví. Křesťan má v sobě mít vnitřní klid a pokoj, protože má vědět, že věci mají hlubší význam a vše zlé se může v dobré obrátit. Zároveň ale by z něj měla víra vyzařovat. Má být plný ohně, neklidu, angažovano­sti, protože má mít starost o ty, kdo zatím Boha neznají. Křesťanstv­í je pro lidi, ne pro sebe. Ježíš nežil pro sebe, ale pro ostatní. Měli bychom využívat každou příležitos­t ke svědectví a předávání víry.

LN Studoval jste teologii. Jak jste si vysvětlil, že vám zemřela dcera v mladém věku?

Michalce bylo 23 let, když umírala na rakovinu. A bylo to zlé. Není to ale tak, že ji Bůh někomu vzal. Bůh nezpůsobil její nemoc. Bůh ji naopak přijal, když se její život naplnil. Pokud obstála před Božím soudem a tráví teď s Bohem svůj život věčný, bylo největší zlo (smrt) překonáno největším dobrem (život věčný s Bohem). Jestli jsme něco s manželkou prožívali opravdu úzkostně, tak otázku, zda jsme udělali všechno, co jsme mohli, aby Michalka obstála a skončila u Boha.

LN Váš vztah ke smrti je vlastně překvapivě pozitivní. Jak to?

Je to takový paradox. Všichni chtějí do nebe, ale nikdo nechce zemřít. Upínáme se k tomu jedinému, co známe – k životu tady a teď. Přestože nám sám Bůh sdělil, že nám ve svém království nachystal něco tak dobrého, že si to ani neumíme představit, pořád se upínáme zuby nehty jen na svůj současný život. Snažíme se ho nesmyslně prodlužova­t o každý den, o každou hodinu. Pouze lidé hluboké víry to chápou jinak, protože smrt neberou jako ztrátu. Naopak jsou připraveni ho obětovat za jiné, pokud si myslí, že to má smysl.

LN Myslíte nějaký konkrétní příklad?

Vezměte si příklad Maxmiliána Kolbeho, polského kněze, který v Osvětimi dobrovolně nabídl a obětoval svůj život za život jiného vězně, který byl otcem od rodiny (papež Jan Pavel II. ho v roce 1982 prohlásil za svatého – pozn. red.). Ani neměl jistotu, že dotyčný skutečně přežije. Když se na to dívá světský člověk, nepochopí ho. Když se na to podíváte z hlediska věčného, neudělal nic jiného, než že sám vykročil k Bohu a druhému člověku dal šanci prožít svůj život s jeho blízkými. Nic neztratil, naopak způsobil dobro.

LN Pomohla vám víra, když jste působil veřejně?

Moc to nestihla, protože jsem do veřejné služby nastoupil ve 26 letech a skončil ve 34. Uvěřil jsem ve 30 letech a první roky jsem byl křesťanské nedochůdče. Hodně mi pomohla až ve chvíli, kdy jsem za poměrně bouřlivých okolností končil. Média byla plná útoků. Rozjela se kauza Mostecká uhelná, která vyvolala vlnu útoků politickýc­h. A k tomu všemu se projevily zdravotní problémy Michalky. Byla to skutečně hrozná doba. V práci samé špatné zprávy. Doma samé špatné zprávy. V té době mě skutečně vztah s Bohem držel nad vodou.

 ?? FOTO MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ ?? Zábava je zlaté tele současnost­i, kvůli kterému nemáme čas na sebe, na Boha, na důležité věci, říká Roman Češka
FOTO MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ Zábava je zlaté tele současnost­i, kvůli kterému nemáme čas na sebe, na Boha, na důležité věci, říká Roman Češka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia