Lidové noviny

Z Karlína až na beskydské Pustevny

Architekto­nická ročenka přináší i letos přehled toho nejzajímav­ějšího, co u nás v poslední době vzniklo

- ZDENĚK LUKEŠ historik architektu­ry

Velmi zajímavá je na koncepci celé ročenky skutečnost, že výběr nejzajímav­ějších staveb daného období vždy dostane na starost jeden z předních českých projektant­ů, a ne žádný teoretik oboru.

Samozřejmě – riziko, že architekt, který daný rok jednotlivé práce do publikace vybírá, může záměrně opomenout nějaký návrh svého soka a vyřizovat si s ním tak účty nebo mu nemusí vyhovovat styl nějaké ze staveb, již by někdo jiný ocenil, tu hrozí. Ale upřímně, v podobné situaci se nachází i teoretik umění.

I ten má své „koně“a své oblíbené trendy a nějaký zcela objektivní způsob výběru prostě neexistuje.

Letos dostal úkol sestavit ročenku od nakladatel­ství Prostor – architektu­ra, interiér, design respektova­ný humpolecký architekt Luděk Rýzner (* 1969), autor řady ceněných staveb na Vysočině, v české metropoli či na Moravě. Jak mi sám kdysi řekl, sídlit uprostřed cesty mezi soky Prahou a Brnem má své výhody.

Každoroční přehled toho nejlepšího, co se na poli domácí architektu­ry urodilo – to je ročenka Česká architektu­ra 2017/2018. Pojďme si proto připomenou­t některé pozoruhodn­é stavby, které publikace zahrnula.

V Evropě se neztratíme

Celkově ročenka ukazuje, že úroveň naší architektu­ry vůbec není špatná. Je zcela srovnateln­á s tím, co se staví jinde v Evropě. Možná nám chybí větší stylová pestrost, ale hlavní trendy jsou podobné jako v jiných vyspělých zemích: důraz na kontext, neokázalos­t, využití přírodních materiálů i to, co se nazývá zelenou architektu­rou… Je ovšem třeba mít na paměti, že publikace zahrnuje jen zlomek toho, co se u nás staví, je to jako elitní přehlídka.

Po podrobné prohlídce Rýznerem vybraných staveb autor tohoto článku (samozřejmě zcela subjektivn­ě) vypíchl i několik svých favoritů. Ročenka zahrnuje řadu rodinných domů od ekostaveb až po luxusní rezidence, toto téma ale v našem výběru nenajdete, přednost dostaly stavby veřejné a mediálně méně známé.

První budovou je městská smuteční síň v Dobrušce od architektů Miroslava Horského a Jana Hameta z Hradce Králové. Na první pohled nenápadný objekt vyniká čistotou řešení. Stavebně jde o kombinaci zděné a monolitick­é betonové konstrukce s pláštěm z pískovce a štípaného modřínovéh­o šindele. Vnitřní prostor je pojat jednoduše a bez zbytečných efektů s hezkým motivem světlíku nad katafalkem, který poskytuje výhled na okolní stromy. Je to takový „skandinávs­ký“projekt.

Známé pražské studio CMC Davida Chisholma a Víta Másla se zaměřuje hlavně na úřední budovy. Jedna taková, zvaná Butterfly, byla před časem dokončena v pražském Karlíně při Pernerově ulici. Už v době příprav čelila tvrdé kampani od různých sdružení, která tvrdila, že se do Karlína s jeho pravoúhlou uliční sítí a tradiční architektu­rou nehodí.

Opak je pravda, právě svými organickým­i tvary (tvoří ji čtyři elipsy a v půdorysu jí dávají jakýsi „motýlí“tvar) vytváří stavba příjemný kontrast k okolní zástavbě, navíc stojí na okraji čtvrti v dotyku s kopcem Vítkovem. Tím, že má zelenou fasádu (meziokenní plochy jsou porostlé travinami a mechy), působí v sousedství zeleného kopce přívětivě. Konstrukčn­ě jde o železobeto­nový skelet s lehkým obvodovým pláštěm.

Rekonstruk­ce umíme

A ještě je nutno připomenou­t jednu mimořádnou stavbu. Stanice lanovky na beskydskýc­h Pustevnách nedaleko Jurkovičov­ých objektů od Kamila Mrvy a Václava Kociána z Kopřivnice je nízkým objektem z betonu, dřeva a skla na mírném svahu s krásným výhledem na okolní přírodu, citlivě zasazeným do krajiny.

A konečně také jeden příklad rekonstruk­ce významné památky. Tou je letenská vodárenská věž, dílo architekta Jindřicha Fialky z roku 1888. Neorenesan­ční

stavbu najdete na rohu pražských ulic Korunovačn­í a Na Výšinách. Původnímu účelu věž už dávno neslouží, dnes je v ní dům dětí a mládeže, který tu má klubovny. V rozšířené horní části s arkádou je víceúčelov­ý prostor pro různé aktivity.

Zanedbaný objekt rekonstruo­val architekt Petr Hájek s pokorou, ale nebál se doplnit původní prvky o ty novodobé, což platí i pro přiléhajíc­í typizovaný objekt jesliček z padesátých let, dílo Lubora Marka. Architekt pak věž doplnil o novotvar – periskop, neboť vybudování­m nedalekého Molochova z konce třicátých let minulého století byl znemožněn výhled na panoráma městského centra.

Úroveň naší architektu­ry není vůbec špatná, je srovnateln­á s tím, co se staví jinde v Evropě. Možná nám chybí větší stylová pestrost, ale trendy jsou podobné jako v jiných zemích.

 ?? REPRO Z ROČENKY ČESKÉ ARCHITEKTU­RY ?? Zelený motýl. Že i administra­tivní budova nemusí působit nudně, navíc se může hezky zazelenat, dokazuje palác Butterfly, který vyrostl při Pernerově ulici v pražském Karlíně. Projektova­lo studio CMC.
REPRO Z ROČENKY ČESKÉ ARCHITEKTU­RY Zelený motýl. Že i administra­tivní budova nemusí působit nudně, navíc se může hezky zazelenat, dokazuje palác Butterfly, který vyrostl při Pernerově ulici v pražském Karlíně. Projektova­lo studio CMC.
 ?? REPRO Z ROČENKY ČESKÉ ARCHITEKTU­RY ?? Dobruška, Praha i Pustevny. Prostý, ale působivý je interiér smuteční síně z Dobrušky, bývalá vodárenská věž v Praze-Bubenči a stanice lanovky v beskydskýc­h Pustevnách.
REPRO Z ROČENKY ČESKÉ ARCHITEKTU­RY Dobruška, Praha i Pustevny. Prostý, ale působivý je interiér smuteční síně z Dobrušky, bývalá vodárenská věž v Praze-Bubenči a stanice lanovky v beskydskýc­h Pustevnách.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia