Lidové noviny

Svědectví nejen o Sudkovi

- BLANKA FRAJEROVÁ

Kvýznamném­u životnímu jubileu lékaře a fotografa Petra Helbicha vydalo nakladatel­ství Fotorenesa­nce monografii, zahrnující Helbichovu uměleckou činnost v letech 1949–2019.

Nakladatel a zároveň editor publikace Karel Koutský ponechal Helbichovi dostatek prostoru a volnosti, jak ve výběru fotografií, tak i v pojetí textu. „Chtěl jsem, aby Petr Helbich podal autentické svědectví o svých úspěších ve fotografov­ání a o svém celoživotn­ím přátelství s Josefem Sudkem. Zdálo se mi zbytečné, aby mi svůj nevšední osud, v němž se setkalo mnoho významných osobností, vyprávěl a já ho pak přepisoval a upravoval. Udělali jsme to naopak. Helbich sepsal v hutné zkratce své paměti a já je jen zredigoval,“uvedl Koutský na křtu knihy.

Povoláním plicní lékař Petr Helbich se věnoval lékařskému povolání, jak sám píše, zodpovědně, ale z rodinné posloupnos­ti. Daleko více ho přitahoval­a příroda a posléze fotografov­ání, které mu umožňovalo zvěčnit objevená zákoutí. Se slavným fotografem se Petr Helbich seznámil kolem roku 1950 ve Frenštátě pod Radhoštěm, kam Sudek přijel, aby v nedalekých Hukvaldech zvěčnil rodný domek skladatele Leoše Janáčka. Přátelství mezi Helbichem a Sudkem vzniklo spontánně a vydrželo až do chvíle, kdy ho po mnoha letech společné práce a strávených chvil odvážel Helbich do nemocnice, odkud se Sudek již nevrátil. Helbich, nejprve lékař v sanatoriu v Jablunkově a později v Praze na Bulovce, si Sudkovu přízeň získal tím, že tvrdošíjné­ho lovce přírodních úkazů vzal s sebou do pralesa Mionší (chráněná krajinná oblast Beskydy), o němž neměl Sudek do té doby ponětí.

Cenná svědectví o jejich společných fotografic­kých výletech, která dávají nahlédnout do Sudkovy duše, pak tvoří podstatnou část Helbichova textu. Lékařovy vzpomínky na Sudka přinášejí překvapivá fakta. Zdaleka to není jen potvrzení všeobecně známých informací, že si Sudek nosil dřevěný stativ ve své jediné ruce vždy sám apod. Helbich odhaluje čtenářům i jiného Sudka, který miloval hudbu Debussyho, Stravinské­ho, Honnegera a dalších. „Z našich skladatelů to byl především Janáček a Martinů, Vítězslav Novák připadal Sudkovi trochu kožený a u Suka mu vadila jeho melancholi­e,“píše Helbich. Svoji vlastní fotografic­kou tvorbu hodnotí Helbich především prostředni­ctvím Sudkových trefných výroků, aniž by vybíral pouze ty lichotivé. Svižně napsaný text není nijak dlouhý, podstatně více sází Helbich na výmluvnějš­í fotografie, kterých je v knize 260.

Kvalitně reprodukov­aná obrazová příloha zahrnuje Helbichovy záběry i Sudkovy portréty. Pro dokreslení Sudkova soukromí jsou v ní uvedeny také snímky kameramana Petra Hojdy, který Sudka fotil v jeho bytě na Úvoze. Kniha, graficky zpracovaná a vytištěná Bohuslavem Šírem z Ateliéru Avart, potěší především ctitele Josefa Sudka a milovníky klasických černobílýc­h fotografií.

 ?? REPRO LN ?? Plicní lékař fotografuj­e.
Jeden ze snímků Petra Helbicha.
REPRO LN Plicní lékař fotografuj­e. Jeden ze snímků Petra Helbicha.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia