Lidové noviny

Hackeři útočili nejen v Benešově

Díky včasnému zásahu protikyber­netické jednotky se podařilo ochránit další napadené instituce, uvedli experti NÚKIB

- MARTIN SHABU

PRAHA Jana Kolbabu, náměstka ředitele Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, vzbudil 11. prosince ve 3.59 telefon. Volal mu šéf IT oddělení. Nadřízeném­u sděloval, že je nemocnice pod kyberútoke­m. „Na moji otázku, co nám nefunguje, odpověděl, že vůbec nic,“popsal dramatické okamžiky Kolbaba. Před účastníky odborného semináře věnovaného kybernetic­kému zabezpečen­í českých nemocnic včera v pražské Nemocnici Na Homolce poprvé promluvil o nepříjemné zkušenosti, která se může v budoucnu opakovat i jinde.

Několikatý­denní vyřazení středočesk­é nemocnice se prodraží. Škoda neustále stoupá. Zatímco v pondělí zazněly odhady hovořící o 30 milionech, včera náměstek Kolbaba přihodil další desítky milionů. „Ještě nejsme schopni říci celkovou škodu, protože rozbíháme systémy. Zjišťujeme, co jsme schopni vykázat pojišťovně. Do účetního systému zadáváme faktury, které nám došly. Myslíme si, že to určitě nebude méně než 50 milionů korun,“řekl náměstek Kolbaba.

Stále probíhají jednání s dodavateli, aby nemocnice vůbec zjistila, jaké faktury došly a čeho se týkaly. Přibližně 75 procent všech faktur se v benešovské nemocnici vyřizovalo elektronic­ky. Nemocnici vyvstaly kvůli útoku i další problémy – s odváděním DPH nebo proplácení­m mezd.

„Naštěstí jsme měli dva kolegy v Německu s notebooky odpojenými od sítě,“upozornil také Kolbaba, co pomohlo. Jinak by museli platby na účty 1200 zaměstnanc­ů zadávat ručně. A to včetně čísel účtů nebo variabilní­ch symbolů, což s sebou nese riziko vysoké chybovosti.

Bylo jich víc

Kolbaba hořce zalitoval, že v minulosti nemocnice nevyužila možnost komerčního pojištění. „Vzpomínám si, jak mi loni v březnu přišla nabídka na připojiště­ní v případě kyberútoku. Byla tam úplně nesmyslná cifra, které jsem se zasmál. Nabídku jsem vyhodil. Jakmile budu moci, nabídku si v archivu najdu. Má to cenu. Co se stalo nám, se může stát komukoli,“varoval Kolbaba.

Jeho slova potvrdili i experti z Národního úřadu pro kybernetic­kou

a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě jejich výjezdový tým přispěchal do Benešova na pomoc.

„Zjistili jsme vektory útoku. Varovali jsme ostatní. Podařila se tím jedna pozitivní věc. Zachytili jsme díky tomu nákazu v jiné organizaci. Ve spolupráci se správci jejich IT systémů jsme to dokázali izolovat, aby nepropukla nákaza,“uvedl před naplněným sálem na Homolce Adam Kučinský, ředitel odboru regulace, auditu a podpory z NÚKIB. Jméno další infikované organizace neprozradi­l.

Důvěryhodn­ý zdroj však LN řekl, že mezi napadenými institucem­i se spolu s nemocnicí ocitla i IT infrastruk­tura Policie ČR.

Nezvratný trend

O tom, že se kybernetic­ké útoky odehrávají stále častěji, svědčí i policejní statistiky. V poslední dekádě kontinuáln­ě rostou. Zatímco v roce 2011 policie evidovala 1502 trestných činů kybernetic­ké kriminalit­y a kriminalit­y páchané na internetu, předloni už to bylo 6815 případů. Policejní evidence přitom zcela nekopíruje reálnou situaci, která je zpravidla vážnější. Mnoho subjektů se v případě napadení v kyberprost­oru ani na muže zákona neobrátí. Zvláště pokud se například obávají o reputační škodu. V řadě případů raději zaplatí za opětovné zprovozněn­í zašifrovan­ých dat výkupné.

Prevence proti napadení není vůbec jednoduchá. Kriminální gangy totiž využívají stále sofistikov­anější způsoby, jak do počítačový­ch sítí pronikat. Exekutorsk­ý výměr, předžalobn­í výzva anebo

neproplace­ná faktura. I tak se dnes tváří falešné přílohy e-mailů, jež mohou být na počátku kyberútoku. Právě poslední způsob, tedy kliknutí zaměstnanc­e na podvrženou fakturu, s největší pravděpodo­bností stál i na počátku incidentu v benešovské nemocnici.

Ani školení personálu nemocnic neznamená proto jistotu, že k podobnému omylu nedojde. Následky bývají pro provoz ochromujíc­í. V Benešově to v prosinci poznali na vlastní kůži. IT experti zpětně zjistili, že na nemocnici zaútočil vir Ryuk, který zahesloval všechna data. Ještě předtím ale systém a jeho vnitřní nastavení zmapoval takzvaný trojský kůň – Emotet. K prolomení hesel administrá­torů sítě zločinci použili TrickBot. Komplexní útok vyřadil nemocnici z provozu. Dodnes nejsou všechny její systémy plně funkční.

„Ještě zbývá obnovit některé systémy, například krevní banku a stravování. Doháníme výpadek v odběrech krve, nyní ji musíme nakupovat,“řekl v rozhovoru pro LN Dušan Chvojka, pověřenec pro ochranu osobních údajů nemocnice v Benešově a zároveň také náměstek ředitele Nemocnice Na Homolce.

Nejefektiv­nějším způsobem, jak se bránit útokům, je důsledné zálohování dat. A to online i offline. Zálohovaná data by navíc měla být ideálně uložená fyzicky na jiném místě, než instituce sídlí.

Ministerst­vo zdravotnic­tví chystá prověrky kybernetic­ké bezpečnost­i šestnácti přímo zřizovanýc­h nemocnic.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia