Lidové noviny

Půlstoletí věrná jedinému divadlu

- JANA MACHALICKÁ

Herečka Vlasta Fialová, (1928–1998), od jejíž smrti uplynulo více než dvacet let, jako mladá zazářila ve filmu Divá Bára. Nestala se však filmovou hvězdou a celý svůj profesní život strávila v brněnském Národním divadle, ať už se v průběhu let jmenovalo jakkoliv. Je to ojedinělé, a tak i obsáhlá monografie Luboše Marečka Příběh totálního herectví přesvědčiv­ě ukazuje, jak její život až fatálně určovala divadelní kariéra.

Marečkova kniha skutečně velmi poctivě rekapitulu­je, a především analyzuje divadelní dráhu této mimořádné umělkyně, a to od samého počátku, pro nějž nepochybně nebylo jednoduché sehnat prameny. Autor ale měl k dispozici její pozůstalos­t a privátní dokumenty, které mu poskytla rodina, což je velmi dobrý základ, který nebývá tak častý.

Chronologi­cky strukturov­aný text je v tomto případě ideální, umožňuje zachytit, jak se její herectví vyvíjelo v čase a v konfrontac­i s režijními styly a tendencemi po celé poválečné půlstoletí. Tím spíš, že Fialová byla talentovan­á, tvárná a zkázněná herečka, což projevila už jako mladá absolventk­a konzervato­ře. Ostatně lze se o tom přesvědčit i v jejím filmovém debutu Divá Bára, kde neokouzlil­a jen půvabným zjevem. ale také hereckou vyzrálostí, která jí umožnila autenticky ztvárnit vášeň a divokost postavy. Snímek režiséra Čecha tak získal nadčasové parametry hlavně díky jejímu výkonu.

Díky časové ose si také lze udělat poměrně věrný obraz o tom, jak se v letech jejího divadelníh­o působení, tj. od poválečné doby až do závěru devadesátý­ch let minulého století, proměňoval­o tehdy Státní divadlo (SD) v Brně. Zajímavá je třeba část věnovaná této scéně po roce 1950 zmiňující také nikdy nevydané Dějiny brněnského divadla. Měly vyjít v roce 1984, a byť jsou nechutně poplatné režimu, jsou zároveň dokumentem doby. Mareček tak dokládá, jak složitá byla v té době situace, v níž se mladá herečka ocitla. Po vyhazovu katolickéh­o dramatika Václava Renče se činohry SD v Brně ujal reprezenta­nt jevištního realismu Aleš Podhorský, který se sem vrátil z Prahy a zůstal až téměř do konce 50. let.

Nicméně autor také připomíná, že Fialová v té době zažila inspirativ­ní setkání s Janem Grossmanem, již tehdy vyhozeným ze studií na FFUK a proskribov­aným, hrála ve dvou jeho režiích: Evu v Kleistově Rozbitém džbánu a také Jasanu v Tylově Lesní panně. Logicky pak nejpodrobn­ějším oddílem knihy zůstávají 60. léta, která byla nejenom pro Vlastu Fialovou vrcholným obdobím. Autor se detailně věnuje zejména její spolupráci s režiséry Evženem Sokolovský­m a Milošem Hynštem. S nimi také pochopitel­ně přichází její další stylový vývoj. Autor se neodříká ani hereččinýc­h životních peripetií, v jejich líčení je uměřený, jde mu o to, aby všechno nepříjemné, co ji v druhé půlce života potkávalo a s čím musela bojovat, což se zejména týká jejích potíží s alkoholem, nedostalo laciný nátěr, a to je dobře.

Z textu postupně vyvstává plastický obraz ženy, herečky, která divadlu odevzdával­a maximum, a ono se k ní stejně zachovalo macešsky. Je to osud, jenž potkal řadu umělců její generace i mladší, v našich zeměpisnýc­h šířkách v tom samozřejmě hrály významnou roli i politické poměry. Herečka po celý život odmítala vstoupit do KSČ, nepodlehla ani v osmnácti, ani po čtyřicítce na počátku normalizac­e a nehnulo s ní nic. Jako politicky nespolehli­vá byla odstraněna z pedagogick­ého sboru JAMU, přestože byla oblíbená pedagožka. Podobný osud v Praze zažila Vlasta Fabianová, o vyhazovy herců z Národního se v těchto letech postaral Přemysl Kočí. Tito herci ze staré gardy se také netajili tím, že s komunisty nechtějí mít nic společného. Vlasta Fialová nebyla žádná rebelka proti režimu, byla spíš apolitická, ale jak Mareček píše, nebylo těžké uhodnout, co si o mocipánech myslí, a ti to dobře pochopili. Dvacet normalizač­ních let bylo pro ni těžkou dobou, autor je líčí jako dlouhá léta stagnace a také i určitého rozpadu osobnosti, herečka své problémy řešila alkoholem. I přes zdravotní problémy se po roce 1990 dokázala vrátit, nebyly to jenom malé role, které v poslední dekádě sehrála, ale také dvě hlavní úlohy: Eugenie v Casonově hře Stromy umírají vstoje a Gisela v Kočičí hře (obojí v režii Zbyňka Srby). Mareček také trefně píše, že jejím expresivní­m herectvím pulzovala celá inscenace Casonovy hry. Brněnské divadlo se nakonec přece jen stalo pevným bodem jejího života a ve svobodné době a v plné práci (poslední její rolí byla stařenka Rybářová v Roku na vsi premiérova­ná v říjnu 1997) pro něj zemřela, náhle a ve věku nedožitých 70 let.

Luboš Mareček:

Příběh totálního herectví

(Divadelní herečka Vlasta Fialová 1928–1998) Brno, JAMU 2019, 354 stran

 ?? REPRO LN ?? Matka Marie. Vlasta Fialová v Sokolovské­ho Komedii o umučení a vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista (1965).
REPRO LN Matka Marie. Vlasta Fialová v Sokolovské­ho Komedii o umučení a vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista (1965).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia