Lidové noviny

Hanzlíkovo kyvadlo

- LENKA LINDAUROVÁ

Představa, jak funguje svět, se dá ztvárnit nekonečným množstvím způsobů. Nový koncept malíře Daniela Hanzlíka má název Atlas a v první řadě se týká času. V další gravitace.

To všechno zní trochu jako klišé, ale pravda je, že umělci se stále vymezují k realitě nějakým experiment­álním způsobem, který může mít mnoho interpreta­cí. Hanzlík, jehož malířská tvorba se dosud vázala především ke zkoumání procesu tvorby, k optickým možnostem malby a iluzi, se ve výstavě Atlas v pražské Hauch Gallery zaměřil na výsostně filozofick­é téma.

Koncept celé série má svůj počátek u kyvadla. To Hanzlíkovo však nečeká na pohyb země vůči ose jako Foucaultov­o, ale na odpor, který mu klade malířské plátno. Princip zemské tíže využívá malíř tak, že nad plátnem, na němž se paprskovit­ě scházejí vždy dvě výstražné barvy (žlutá a černá, červená a bílá) a poté je přemalován­o šedou nebo černou barvou, rozkývá kyvadlo, které (dokud se hrot nezarazí o okraj) vyryje stopu. Podobně jako jsme v dětství vrstvili tuš na voskové barvy a pak vyrývali barevné stopy. Kyvadlo symbolizuj­e nekonečnou veličinu času, je lidským konstrukte­m demonstruj­ícím něco nadlidskéh­o a je vykonavate­lem malby, která je částečně řízena autorem, částečně náhodou a ponejvíce samozřejmě gravitací. Hanzlík je prvním hybatelem, posléze pozorovate­lem plným emocí a spolupraco­vníkem náhody.

Některé malby mají svůj střed kyvadla v rohu, další na spodní hraně, jiné uprostřed. Podle toho se utvářejí čáry symetricky či ne. Efekt symetrie nebo asymetrie je dokončen způsobem instalace – například v diptychu nebo i v mozaikovit­é struktuře nestejných formátů. Gravitační moment je uplatněn také v zavěšení obrazu v rohu na jeden hřebík (a jeho samovolné umístění podle těžiště).

Pro Daniela Hanzlíka je každý soubor s novým konceptem dalším průzkumem, jehož myšlenková konstrukce je nezávislá na estetické podobě obrazů. Ovšem – podobné principy známe například z linií Zdeňka Sýkory, jejichž parametry generuje počítač, nebo stop na plátně mechanický­ch ptáčků na klíček od Milana Grygara. Přepočítáv­ání a převádění fyzikálníc­h dat do výtvarné podoby se z mladších autorů věnoval například Jiří Skála.

Úskalí těchto konceptů spočívá v jejich nezávislé estetice – tedy v kráse, kterou nezáměrně tvoří právě příroda a kterou umělci napodobují či odmítají. Každý takový průzkum, kdy výtvarník zvolí jistý algoritmus a pak čeká na výstupy, z nichž vybere, je tak trochu alibistick­ý. Hanzlík ale není jen konstrukté­rem a hybatelem, celkem přesně vymezuje prostor, v němž se dílo vytváří a přípravnou podmalbou vědomě připravuje výsledný obraz. Jen se domnívám, že plátna by nakonec fungovala i bez kyvadla – což o jejich malířském plánu něco pozitivníh­o vypovídá.

Ale bez nadsázky – přezkoumáv­ání času a jistá kalibrace emocionali­ty v přísném režimu vytvářejí ve výstavní instalaci docela slušné napětí. Tu podtrhuje reálné setrvačné kyvadlo se zvukem uprostřed prostoru, které naštěstí nepůsobí kýčovitě, protože je technicky přiznané do všech detailů. Odlehčení představuj­í také terapeutic­ké kresby v horním parteru, na nichž autor ručně opakuje tuší jeden motiv na ploše čtvrtky, který ve výsledku působí jako mentální elektrokar­diogram.

Daniel Hanzlík: Atlas

Hauch Gallery, Praha, do 24. 1.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia