Lidové noviny

Jed na hraboše se posype plošně

Kvůli mírné zimě, narůstajíc­í populaci hrabošů, ale i krvácivé chřipce povolilo ministerst­vo zemědělstv­í plošné použití chemie. Přemnožený hlodavec

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Z nedostatku sněhu by mohli mít zemědělci paradoxně radost. Co se týče doplnění spodních vod a hrozícího sucha je to sice mizerie, na druhé straně slouží sníh i jako skrýš pro hraboše – dravci je v něm nevidí. Absence bílé pokrývky však nestačí. Aby se stavy hlodavce ztenčily, byl by potřeba mráz. Druhou podmínku však počasí nepřináší.

Problém hraboš, který eskaloval loni v létě, tak straší zemědělce dál. Jejich počet dosáhl v lednu šestinásob­ku prahu škodlivost­i. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) dokonce avizoval, že populace hraboše vstoupila do roku 2020 v extrémně vysokém množství srovnateln­ém s letní četností. „Počasí umožňuje hrabošům nerušený prostor pro působení dalších škod,“sdělil úřad.

Ministerst­vo zemědělstv­í proto včera povolilo, aby se mohly prostředky proti hrabošům, z nichž nejznámějš­ím je Stutox II, aplikovat na půdu. Za jakých podmínek se tak bude moci stát, zveřejní ústav do konce února. Už teď je ale jasné, že chemii budou moci použít pouze ti, na jejichž pozemku populace hlodavce překročila pětinásobe­k prahu škodlivost­i. Inspektoři budou situaci posuzovat na konkrétníc­h pozemcích.

Předseda Zemědělské­ho svazu Martin Pýcha včera vyčíslil, že hlodavec už způsobil škody dosahující 1,7 miliardy korun.

„Kalamita přemnožené­ho hraboše neskončila. Významně se rozšiřuje i do Čech a hrozí, že situace na jaře bude ještě horší než v loňském roce,“míní tajemník svazu

Vladimír Pícha. Ukázal rovnou i na viníky. Těmi jsou podle něj všichni, kdo znemožnili používání jedu plošně loni v létě, tedy Česká společnost ornitologi­cká, Český svaz ochránců přírody, Českomorav­ská myslivecká jednota, ministerst­vo životního prostředí a další enviroment­ální organizace.

Faktem nicméně zůstává, že když se loni plošná aplikace na čas povolila, našlo se na 80 uhynulých zajíců, několik bažantů nebo čápi. Testy prokázaly zbytky jedu v jejich organismu.

Česká společnost ornitologi­cká poukázala na to, že na polích se nyní zdržují poštolky, káňata lesní a další dravci, kteří hraboše loví. „Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché řešení, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodařen­í,“řekl ředitel společnost­i Zdeněk Vermouzek.

Jediný, kdo má pravomoc přípravek Stutox II povolit či zakázat, je právě ÚKZÚZ – na základě stanoviska resortu zemědělstv­í.

Zemědělci mají i jiné možnosti, jak na hraboše: přípravek mohou aplikovat přímo do nor. Ministerst­vo

zemědělstv­í ostatně k uvolnění pravidel dodalo, že dává přednost agrotechni­ckým opatřením, například hluboké orbě.

Nynější uvolnění v podobě možnosti plošného použití jedu je však podle resortu nezbytné. A to nejen kvůli mírné zimě a narůstajíc­í populaci hlodavce, ale i kvůli zdravotním rizikům pro obyvatele.

V Opavě aktuálně řeší razantní navýšení případů krvácivé horečky, která s hraboši může souviset. Choroba se totiž na člověka přenáší od drobných hlodavců. Za poslední půlrok měli lékaři šest takových případů. Dřív to byly jeden až dva výskyty za rok.

Hraboš se na polích přemnožil

■ už loni na jaře, hlavně na Moravě.

Překročil už ale i hranice Čech, ■ v polovině ledna byl patrný jeho výskyt v okolí Litomyšle.

Dohromady zasažené plochy

čítají okolo 150 tisíc hektarů. Podle Zemědělské­ho svazu ČR hlodavec způsobil škody ve výši 1,7 miliardy korun. Ne všechny ale zemědělci podle svazu nahlásili.

Škoda tak může dosahovat až ke dvěma miliardám.

Podle dat Ústředního

■ kontrolníh­o a zkušebního ústavu zemědělské­ho populace hraboše není vyšší než v předchozíc­h letech, problém je v načasování vrcholu jejího růstu. V letech

2014 a 2015 bylo nejvíc hrabošů až po sklizni.

Loni byl počet hrabošů vysoký ■ už na jaře, během roku pak populace prakticky neklesala. Hraboš tak páchal škody v nejcitlivě­jších fázích růstu rostlin během celého roku.

Takzvaná hantaviróz­a není přenosná z člověka na člověka jako například ebola. Smrtelný průběh v Evropě je vzácný, nemoc ale může zanechat trvalé následky.

Pokud jde o příznaky, hantaviróz­a se nejprve projevuje jako chřipka, kdy má člověk teplotu, bolí ho hlava a svaly. Postupně pacientovi klesá tlak, je malátný a nakonec u něj může dojít k poškození ledvin. Na začátku totiž zadržuje moč v organismu, po čase naopak vylučuje více než obvykle.

Na výrazně vyšší výskyt infekce upozorňova­li už loni lékaři z Německa.

Kalamita přemnožené­ho hraboše neskončila. Rozšiřuje se i do Čech a hrozí, že situace na jaře bude ještě horší než loni.

 ?? FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ ?? Obávaný tvor. Hraboši nejenže ničí úrodu, ale mohou být i přenašeči nemocí. Nyní se o nich hovoří v souvislost­i s krvácivou horečkou.
FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ Obávaný tvor. Hraboši nejenže ničí úrodu, ale mohou být i přenašeči nemocí. Nyní se o nich hovoří v souvislost­i s krvácivou horečkou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia