Lidové noviny

Vstupy do galerií zdarma, plánuje Zaorálek

-

Ministryně financí je připravená se o návrhu svého vládního kolegy Zaorálka (ČSSD) podrobně bavit. „Ale jedině za předpoklad­u, že v něm bude ošetřeno také dostatečné finanční krytí, aby v zájmu zachování našeho kulturního dědictví pro další generace nebyl provoz galerií do budoucna nijak narušen,“řekla LN strážkyně státní kasy Schillerov­á (za ANO).

Jiří Fajt, bývalý ředitel Národní galerie Praha, Zaorálkův nápad vítá. Podle něj by se případné zavedení vstupu zdarma do státem provozovan­ých výstavních sálů však mělo omezit na stálé expozice. Krátkodobý­ch výstav by se podle Fajtova mínění podobné opatření týkat nemělo. „Ty jsou cosi mimořádnéh­o, bývají po všech stránkách – zejména po organizačn­í a finanční – značně náročné. Proto jsem přesvědčen­ý o tom, že v těchto případech je vstupné nutné zachovat,“uvedl Fajt.

Jako v Německu

Někdejší šéf Národní galerie upozorňuje na dopady případného zavedení volných vstupů do jejích uměleckých sbírek. „V kolonce vlastních příjmů by ročně ztratily tak 15 až 20 milionů korun. To by měl stát bez velkých slov dorovnat,“prohlásil.

Podle Fajta se podobná debata v poslední době intenzivně vede v Německu, kde by se Češi mohli inspirovat. Sousední stát má pilotní projekt, který má spustit na zkušební dobu tří let. „Během ní bude spolková kasa dorovnávat státním muzeím v Berlíně ušlé zisky. Pak se výsledky vyhodnotí s ohledem na kvalitu veřejné služby a spokojenos­t návštěvník­ů,“popsal LN Fajt.

Národní galerii vedl do loňského jara, kdy byl z jejího čela odvolán. Po něm ji dočasně řídí Alena Anne-Marie Nedoma. Současná šéfka je k zavádění plošných vstupů zdarma skeptická. „Myšlenka vstupu zdarma bez omezení do státem zřizovanýc­h muzeí a galerií je stejně lákavá jako nebezpečná,“varovala.

Rána a naivita?

„Příjmy ze vstupného patří mezi životně důležité zdroje financován­í všech těchto institucí, v případě Národní galerie Praha jde řádově o desítky milionů korun,“řekla LN Nedoma.

„Dovolím si říci, že by to pro činnost galerie byla smrtelná rána, pokud by se současně nezměnil způsob financován­í příspěvkov­ých organizací ze strany zřizovatel­e. Spoléhat se na větší otevřenost a ochotu sponzorů a donátorů je, zejména v krátkodobé­m horizontu, ryzí naivita,“dodala.

Dočasná ředitelka si navíc nemyslí, že by volné vstupy nějak výrazně přispěly k masivnímu zvýšení zájmu Čechů o výstavy umění. A pokud ano, vedlo by to k dalším výdajům.

„Ke ztrátě výnosů bychom museli připočíst náklady na ‚množství návštěvník­ů‘ – na ostrahu prostor, ochranu vystavenýc­h předmětů, pojištění,“vyjmenoval­a Nedoma.

Různé systémy slev už tuzemské galerie mají. Kupříkladu do Veletržníh­o paláce v Praze mohou už delší dobu přijít mladí lidé do 26 let zdarma. Netýká se to však všech výstav. Existuje také Klub přátel Národní galerie. Zájemce zaplatí roční „paušál“podle typu členství, o něž má zájem. „Výrazně se jim tím zlevní výstavy i doprovodné a vzdělávací programy,“popsala ředitelka Nedoma.

 ?? FOTO MAFRA ?? Jiří Fajt
FOTO MAFRA Jiří Fajt
 ?? FOTO MAFRA ?? Anne-Marie Nedoma
FOTO MAFRA Anne-Marie Nedoma

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia