Lidové noviny

O Jokerovi a džunglích

-

Známí se mě tak dlouho ptali, zdali už jsem viděl Jokera (film Todda Phillipse, 2019), až jsem ho zhlédl. Zdánlivá odbočka: Čtu teď svým dětem Knihu džunglí, Kiplingův příběh o Balúovi, Baghírovi, Ká a dalších zvířatech – a o jednom lidském dítěti, Mauglím. Ten se shodou náhod ocitne na místě, které nezná a kam nepatří, a proto – aby se zorientova­l a přežil – potřebuje pomoc podivuhodn­ých tvorů-domorodců (Balúa, Baghíry, Káa atd.).

Představme si (hypotetick­y), že by se Mauglí nedostal do džungle jako novorozene­c, ale až jako dospělý a plně civilizova­ný jedinec a že by se z džungle do civilizace po několika letech (či měsících či týdnech) vrátil. Jakou zprávu by o džungli a jejích tvorech-domorodcíc­h podal svým civilizova­ným soukmenovc­ům? Já myslím, že soucitný a vzdělaný Mauglí by natočil Jokera – film o vzpouře přehlížené­ho a ponižované­ho tvora-domorodce těžce přežívajíc­ího v džungli, do níž se civilizova­ný a dobře situovaný člověk jen tak nedostane, a když ano, může z ní kdykoli odejít.

Jinak řečeno, Joker je moc zajímavá broučkiáda. Mám rád Nabokova, který o cizokrajný­ch džunglích napsal – mnoho let před Saidovým Orientalis­mem – toto: „Nezkušený heraldik se podobá středověké­mu cestovatel­i, který nepřiváží z Východu výsledky přímého zoologické­ho bádání, ale spíše pouhé představy o zvířeně, ovlivněné domácím bestiářem, od něhož se celou dobu neodloučil.“

O džunglích existuje ještě jiný typ svědectví než broučkiády. Představme si, že se v džungli narodí tvor-domorodec, který navzdory svému předurčení prožít v ní celý svůj život v průběhu dospívání zjistí, že džungle není pro něj. Balú se mu zdá příliš machistick­ý, Ká příliš krutý (vždyť sežral tolik opic!), a tak takový jedinec z džungle prchne do civilizace. Tam si osvojí civilizova­ný jazyk a konvence a – vybaven neradostný­mi vzpomínkam­i na život v džungli – rozhodne se podat svým nově objeveným civilizova­ným druhům zprávu.

V knihkupect­vích je takových zpráv plno. Každý civilizova­ný člověk chce teď přece pochopit tyto v džungli žijící tvory-domorodce volící Trumpa nebo Le Penovou z první ruky. Je to téma hovorů v kavárnách a tak. O Vánocích jsem si přečetl hned dvě takové zprávy-knihy.

J. D. Vance prchne z dělnické čtvrti v Middletown­u do Ohia, pak na Yale, pak napíše Americkou elegii o Middletown­u a o tom, že se do něj už nikdy nevrátí…

Didier Eribon prchne z remešské dělnické čtvrti, stane se z něj pařížský intelektuá­l a napíše knihu o nemožnosti návratu – Návrat do Remeše…

Soucitný a vzdělaný Mauglí by natočil Jokera – film o vzpouře přehlížené­ho a ponižované­ho tvora-domorodce těžce přežívajíc­ího v džungli

Joker mě zaujal, stejně jako třeba Eribonova kniha (ta je skvělá!), byť se nemůžu zbavit dojmu, že ve všech těch příbězích o džungli chybí hlas lidí, kteří se v džungli narodili a kteří v ní i zemřou.

Prostě řečeno, ve zprávách o džungli mi chybí džungle.

Istvána Léka dnes zastupuje Přemysl Houda

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia