Lidové noviny

Fišer, nebo Bondy?

-

Vpondělí 20. ledna by bylo básníkovi Egonu Bondymu devadesát let. Vlastně ne, špatně. Devadesát let by bylo filozofovi Zbyňku Fišerovi, Egon Bondy se zrodil podstatně později než nemluvně Zbyněk Fišer, až na koni čtyřicátýc­h let se samizdatov­ou knížkou Židovská jména.

Nemělo by asi valný smysl, abych vysvětlova­la, o koho jde, Bondyho jméno je všeobecně známé, přestože Zbyněk Fišer zemřel v dubnu 2007. Ale básníci jsou, jak pravý mýtus, nesmrtelní. Bondy po sobě zanechal desítky básnických sbírek, prozaickýc­h děl a filozofick­ých spisů. A otázku, která je kupodivu stále aktuální, ač Státní bezpečnost přestala existovat už před třiceti lety: byl to velký básník, nebo sprostý udavač?

Nejjednodu­šší odpověď zní, že byl jedno i druhé. Nebo, abychom si to nezjednodu­šovali, můžeme setrvat u rozdělení na dvě osoby: předvolánk­y k výslechům dostával samozřejmě jako Zbyněk Fišer, jako Zbyněk Fišer také podal estébákům stovky zpráv, kdežto jako Egon Bondy psal, co si myslel.

Jeho zásluhy ve vtělení do Egona Bondyho nelze přehlédnou­t: umělecké dílo je působivé a když je prezentova­l – když například předčítal Invalidní sourozence, napsané o undergroun­du a pro undergroun­d –, byl to, jak potvrdily desítky pamětníků, nezapomenu­telný zážitek. Výrazně ovlivnil celou generaci českého undergroun­du sedmdesátý­ch a osmdesátýc­h let, Plastici zpívali jeho texty, a v osmdesátýc­h letech byl guru mnoha dnes významných autorů.

I když nevím o nikom, kdo by kráčel v jeho marxistick­ých šlépějích. Nikdo o mně neví, / že jsem marxist levý, napsal Bondy. To je ovšem čirá mystifikac­e, věděli to všichni, ale jeho milovníci a obdivovate­lé si z jeho postojů vybírali spíš jeho odpor k establishm­entu a všemožnému útlaku. Dnes to může vypadat, že jako „marxist levý“mohl být pro svobodomys­lné lidi, jakými byli příslušníc­i undergroun­du v komunistic­kém Českoslove­nsku, nepřijatel­ný, jenže to se na věc díváme dnešníma očima. Undergroun­d byl v tomto smyslu daleko tolerantně­jší společnost­í, než v jaké žijeme dnes, dnešní kádrováci a doktrináři by si z něj mohli a měli vzít příklad. Za politické názory se z něj nevylučova­lo.

Zda by se bylo vylučovalo za udavačství? Možná ano, už kvůli vlastní bezpečnost­i a bezpečnost­i celého společenst­ví. Anebo taky ne – prostě by každý věděl, že před udavačem nelze mluvit o věcech, které všemocní estébáci nemají vědět. O tom, že je Zbyněk Fišer v čilém styku s StB a podává jí hlášení, ovšem jeho ctitelé nevěděli. Zato věděli, jak úžasně chápavým, moudrým a inspirativ­ním dokáže Bondy být. A také věděli, že „vykecá i to, co neví“. Ale život se přece neskládá jen z politiky či dokonce konspirace, rozhovor může mít nepřeberné množství témat, která tehdejší StB nebyla k ničemu. Magor hrdě říkával: „Zkurvil jsem jim celou generaci…“Přeháněl, jako často. Ale značnou část generace ano. O Bondym to lze říci také. A Fišera radši nechme spát…

PETRUŠKA ŠUSTROVÁ

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia