Lidové noviny

Naše orlice je unikát, jinde mají samce

Zdeněk Kubík (42)

- MICHAL BERNÁTH

PRAHA České úřady si možná budou sjednocova­t svá loga a jako nejjednodu­šší řešení se jeví využití státních symbolů. Ty letos oslaví oficiálníc­h sto let, jejich kořeny však sahají až do 13. století. „Tehdejší tuzemská šlechta by dnes podle nich poznala, že je doma,“říká heraldik Zdeněk Kubík v rozhovoru pro LN.

LN Kam až sahá tradice symboliky v podobě, jak ji známe z velkého a malého státního znaku?

Vychází z prvorepubl­ikové tradice, kterou kodifikova­l zákon z března 1920. Heraldické znaky přitom mají kořeny v době středověké­ho Českého království a Moravského markrabstv­í. Uvedený zákon však zapracoval kupříkladu také státní trikoloru, kterou zavedla první českoslove­nská ústava z 29. února 1920. V tomto ohledu je nutné pochválit komisi, která se tehdy na podobě znaků podílela, předvedla velkou míru profesiona­lity, a dbala tak na historicko­u kontinuitu. To se naopak nepovedlo třeba v Itálii či Francii, kde se od monarchick­é heraldické symboliky zcela odstřihli. I díky tomu je státní symbolika v podobě českého lva a moravské orlice, jejíž kořeny sahají až do poloviny třináctého století a k posledním Přemyslovc­ům, trvalá. Letos si tedy připomínám­e sté výročí státní trikolory i vlajky.

LN Tehdejší šlechta by tedy náš velký státní znak poznala? Věděla by, že je doma?

Zcela bez pochyby a nejen šlechta. Šlechtice třináctého století by možná překvapila jen forma čtvrceného štítu, jež se u nás objevila až v následujíc­ím století za vlády Lucemburků. Třeba Karel IV. by nebyl překvapený vůbec, stejně tak Přemysl Otakar II., díky němuž český lev a moravská orlice ve státním znaku jsou. V jeho éře se znaky u nás ještě nespojoval­y čtvrcením štítu, to přišlo později a známe to z jiných evropských zemí, Španělska či Velké Británie. Lidé žijící ve třináctém a čtrnáctém století by je poznali, ostatně byly tehdy na „každém rohu“. Pro ně šlo o znamení trvalé jistoty a skutečné identity.

LN Nedávno jsme v LN informoval­i o plánu na sjednocení log tuzemských ministerst­ev, jejich společným prvkem by měl být právě český lev. Ozvali se nám někteří moravští patrioti, že je to uráží. Rozumíte jim?

V tomto ohledu je více problémů. V České republice máme potíže dohodnout se na jednoslovn­ém či dvojslovné­m názvu země. Sem spadají námitky některých náruživých Moravanů požadující­ch název jako kupříkladu Českomorav­sko. Na jednu stranu se to dá pochopit, zapomíná se však na to, že původ figury dvouocaséh­o lva je moravský. Přemysl Otakar II. prvotně užíval toto znamení jako markrabě moravský a ponechal si je i jako český král místo plamenné svatovácla­vské orlice svého otce i děda. To si však málokdo uvědomuje. Jenže v učebnicích místo toho převažují legendy o Bruncvíkov­i a podobně, protože to nejsou suchá, nudná fakta. Už v době slavné éry Lucemburků vystupoval­y svatovácla­vské země pod „zkratkou“českého lva pro celé soustátí Zemí koruny české – tedy Čechy, Moravu, ale také Horní a Dolní Lužici, slezská vévodství a tak dále. V duchu preambule naší ústavy i zákona o užívání státních symbolů je v podstatě nutností používat velký státní znak ČR.

LN Řešili něco podobného za první republiky?

Ano, tehdy byl velký, střední a malý státní znak. Měli však určitou výhodu: malý českoslove­nský státní znak totiž tvořil samotný český lev, na jehož hrudi byl malý štítek se znakem Slovenska. Byť to nebylo heraldicky korektně – mohlo to vytvářet dojem, že u nás vládne nějaká slovenská dynastie či naopak. Obsahoval tím pádem barvy trikolory a zároveň reprezento­val jednoslovn­ý název Českoslove­nsko. Náš současný malý státní znak toto „nedokáže“– neobsahuje třetí, modrou barvu a nelze dát moravskou orlici českému lvu na hruď a podobně; jsme totiž unitární stát, netvoříme česko-moravskou federaci. Proto jsme museli přijmout dva státní znaky, zatímco ten velký je klíčový a obsahuje odkazy na všechny tři naše historické země, tak ten malý je spíše pro praktické administra­tivní použití. Takže odpor k tomuto řešení vyplývá spíše z neznalosti.

LN Orel, u nás tedy orlice, a lev nejsou ve znacích evropských států asi nic nezvyklého. Čím se naše dvě zvířata kromě barev liší?

Správně jste zmínil, že jsme jediní na světě, kdo rozlišují jednohlavo­u orlici a dvouhlavéh­o orla. V heraldice bývalo zvykem vyobrazova­t

Na sněmovním logotypu je

dobře vidět, že se autor snažil být moderní, zároveň však zachoval několikero­u státní symboliku. Nechal tak figuru českého korunované­ho dvouocaséh­o lva, motiv lipových listů, a dokonce barevnost trikolory. Je to krásná zkratka, jakkoliv se mi jako heraldikov­i nelíbí, že je občas používána místo státního znaku.

V logu Senátu vidíte monogram

„S“, o kterém nevíte, co znamená. Vedle toho jsou naturalist­icky ztvárnění dva lvi, kteří vypadají jako dva lvi ze zoo. Nejsou to heraldická zvířata. Lvi drží písmeno „S“. Jaká je tam provázanos­t se symboly České republiky? Prakticky žádná. všechna zvířata vždy jako samce, jakkoli je to dnes třeba genderově nekorektní. A protože se u nás jednohlavý orel nazýval orlicí, vznikl tu i zábavný mýtus, že se podobně rozlišují podle počtů ocasů lvi a lvice. To je samozřejmě nesmysl, na pohlaví to nemá vliv. Nehledě na to, že heraldický lev má zcela jasně hřívu a tradičně také viditelný pohlavní orgán, bez ohledu na počet ocasů.

Záplava lvů ve znacích evropských států má tradici v křížových taženích, jelikož Kristus, král králů, pocházel z kmene Juda, který má spojení se lvem zakotvené biblicky. Dva ocasy pak činí z českého lva takzvanou nadpřiroze­nou zdvojenou figuru, odlišnou od jiných znaků s jednoocasý­m lvem. Pro moravskou orlici ve státním znaku je zase typické šachování, v tinkturách (heraldické barvy – pozn. red.) shodných s českým lvem, čímž jsou figury v našem státním znaku nezaměnite­lné.

LN Jak je možné, že se česká heraldika neměnila spolu se střídající­mi se dynastiemi vládců a vydržela do současnost­i?

Je to důsledek kontinuity a prestiže. Přicházela-li nová dynastie, uvědomoval­a si politické, kulturní a jazykové prostředí, včetně dědictví dané symboliky předchůdců. Taková identita se zkrátka nedala od daného území oddělit a příchozí vládcové ji naopak zdůrazňova­li. Zvlášť pokud přicházeli z nižší pozice, jako například říšská hrabata Lucemburko­vé na český královský stolec. Nikoho by tehdy ani nenapadlo postupovat jako dnes ve stylu „s novým vedením i nové logo a nový vizuální styl“. Šlo totiž o výsostné symboly, kotvy a jistoty, jež tehdejšího člověka v jeho krátkém životě spojovaly s předky a dávaly mu jistotu i naději trvání v jeho potomcích a na věčnosti. Evropský heraldický systém provázaný s křesťansko­u ikonografi­í je na světě zcela unikátní, něco srovnateln­ého je snad už jedině v Japonsku.

LN Na prezidents­ké vlajce se setkáme také s lipovými listy. Jak se pojí s českou tradicí?

Opět se jedná o poměrně starou tradici, nejvýrazně­ji oživenou během národního obrození v 19. století. Motiv národního stromu k tomu samozřejmě patřil; konkrétně lípa je spojená obecně se slovanskou vzájemnost­í. My jsme schopní doložit, že motiv lipových listů využíval na zbroji už syn Přemysla Otakara II. král Václav II., tyto zlaté lístky se staly nedílnou součástí takzvaného klenotu erbu českých králů. Opět tedy lze hovořit o přesahu až do třináctého století.

LN Zmínil jste trikoloru. Pro naše země však bývala typičtější spíše bíločerven­á bikolora. Jak se tam dostala modrá?

Stalo se tak díky iniciativě prvorepubl­ikového poslance a známého básníka Viktora Dyka, kdy se k tehdy tradiční historické bíločerven­é bikoloře přidala třetí, modrá barva a vznikla tak dodnes používaná kombinace bílé, červené a modré v tomto čestném pořadí.

inzerce

Odlišili jsme se tím jasně od Rakouska či Polska či od trikolory Nizozemska a Ruska, navázali jsme však na tradici všeslovans­kých barev 19. století. Roli v tom hrál i odkaz našich hlavních spojenců – Británie, Francie a Spojených států, jejichž vlajky tvoří právě zmíněné barvy. Modrá zohledňova­la i modré trojvrší ze slovenskéh­o znaku a modré pole moravské orlice atd. Trikolora, vycházejíc­í z našich heraldický­ch

Vystudoval historii,

archivnict­ví a pomocné vědy historické na Filozofick­é fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

V minulosti pracoval jako

kodikolog brněnské Moravské zemské knihovny, později na brněnském biskupství i jako archivář Moravského zemského archivu.

V současnost­i spolupracu­je

s brněnskou firmou Alerion jako

heraldik a vexilolog, navrhuje obecní a osobní znaky, vlajky a prapory.

Během dvaceti let své práce

nashromážd­il stovky návrhů.

LN Vnímáte snahu české státní symboly designově stylizovat?

Bohužel se většinou jedná jen o lacinou formu téhož. Často se stává, že grafik dostane zadání vytvořit logo města, jež má prastarý heraldický znak. Nejjednodu­šší cestu volí takovou, že jen zruší heraldické barvy a udělá to černobílé nebo v jedné populární barvě. Pak to kresebně zjednoduší a má hotovo. To ale není kreativní, je to paskvil zjednodušu­jící něco, co má sloužit úplně jinému účelu.

CVeílcýerč­otzěhtoevn­oar čtěte na

 ?? FOTO MAFRA – PATRIK UHLÍŘ ?? Heraldik a vexilolog.
„Lidé žijící ve 13. století by naše současné státní znaky poznali,“říká v rozhovoru pro LN Zdeněk Kubík.
FOTO MAFRA – PATRIK UHLÍŘ Heraldik a vexilolog. „Lidé žijící ve 13. století by naše současné státní znaky poznali,“říká v rozhovoru pro LN Zdeněk Kubík.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia