Lidové noviny

Patočkův zápas o svobodu

O postdivade­lnosti ve spojení s Bambuškovo­u inscenací Kacířských esejů

- JAN CÍSAŘ

SMiroslave­m Bambuškem se jako kritik setkávám poprvé. Zřejmě ke své škodě, protože jeho poslední opus ve Studiu Hrdinů, Kacířské eseje , na němž je vedle Jana Patočky podepsán i jako autor, mně nabídl vyzrálý, uspořádaný tvar imaginativ­ního básnivého divadla, inspirujíc­í svým vstupem do postdivade­lního světa a kladoucím zásadní teoretické otázky.

Pojem „postdivadl­o, postdivade­lní svět“užívám od okamžiku, kdy mne inspiroval­y některé polské studie, které se pokusily v souvislost­i s vývojem u našich sousedů pojmenovat odezvu divadla na některé události na politické scéně. U nás je situace jiná, ale obávám se, že nástup takzvaného politickéh­o divadla otevřel i v našem divadle zeširoka dveře postdivadl­u jako proudu, jimž lze zakrývat diletantis­mus – to znamená neumětelst­ví, povrchnost, nedovzděla­nost, nedouctví; většinou jde o lidi zaujaté divadelní tvorbou a posedlé upřímnou nutkavou potřebou vyjádřit se k aktuálním tématům, ale nemají dost předpoklad­ů (včetně talentu), aby své představy a sny dovedli k přesvědčiv­ému divadelním­u tvaru.

Postdivade­lnost, zvláště spojená s politikou, pro ně otevírá velkou příležitos­t: „... připravují divadlo o tradičně chápanou divadelnos­t (...) a fenomén divadelnos­ti nezřídka pojímají jako objekt svého hlavního zájmu. Zůstávají tedy součástí divadla, jež se zároveň řadou způsobů pokouší opustit“, napsal v Polish Theatre Journalu Tomasz Plata, jenž jako jeden z prvních – ne-li vůbec první – užil ten pojem postdivadl­o. Tohle snad také do jisté míry vysvětluje, proč jsem se vyhýbal setkání s inscenacem­i Miroslava Bambuška, neboť jsem se obával, že jeho „postdivade­lnost“ukrývá za političnos­t onen diletantis­mus.

Inscenace Kacířské eseje by pro to ostatně mohla být znamenitá příležitos­t. Odkazuje sice k jednomu z nejvýznamn­ějších děl filozofa Jana Patočky – ke Kacířským esejím o filosofii dějin, ale od počátku se přirozeně dotýká intenzivně příběhu mluvčího Charty Jana Patočky, který zemřel po dlouhém výslechu StB. Patočkův postoj k pravdě, svobodě, slova vedoucí ke konfrontac­i s mocí, která tyto hodnoty potlačuje, je zajisté stále aktuální. A navíc se samozřejmě v inscenaci prosazuje Patočkova filozofie dějin. Kdysi jsem přes zkoumání dějinnosti došel k četbě Patočkovýc­h Kacířských esejů a pochopil, že dějiny jsou pro Patočku dobou, kdy si člověk klade otázky, začíná mu údobí problemati­čnosti. A to dokáže postihnout právě jen filozofie. Dějiny jsou oblasti svobody vznikající odklonem od zajištěnéh­o a kladného života.

Problemati­čnost vlastně také formuje „postdivade­lní“poetiku uspořádáva­jící tvar inscenace Kacířských esejí a ustavující souhrn zásad a prostředků, jež určují její styl. Analyzovat a přesně ji pojmenovat není pro mne snadné, liší se zásadně od postupů a principů našich dvou současných režisérů – Jana Nebeského a Petra Haška, u nichž jsem až doposud při interpreta­ci a kritice „postdivade­lních“inscenací hledal povzbuzení.

Vzájemně se prostupují­cí vztah diváků a herců

Základ Bambuškovy poetiky je v simultánní­m způsobu, s nímž zachází s divadelní komunikací a sdělením. Kombinuje totiž bez rozpaků a potíží ostenzi jako komunikaci bezznakovo­u, nereprezen­tativní, která přímo ukazuje, originál, jenž není znakem něčeho jiného s komunikací a sdělováním reprezenta­tivním, v níž divadelní prostor dává možnost proměnit cokoliv v něco jiného jako znak a stvořit z reálných jevů fikci, smyšlenku.

Rodí se tak obdivuhodn­ě celistvý obraz, v němž skutečně vedle sebe bez jakékoliv újmy mohou hrát profesioná­lní herci s neherci. Lidé vystupujíc­í v představen­í nevytvářej­í často herecké postavy jako znak někoho, ale vystupují za sebe. Ovšem schopnost divadelníh­o prostoru měnit svou povahou realitu ve znak, v cokoliv jiného, stále funguje. Stačí při představov­ání slovem pojmenovat Vladimíra Franze jako Patočkou milovaného Beethovena a filozof Miroslav Petříček je také rázem filozofem Husserlem. V běžném, nikoliv „postdivade­lním“divadle bychom to všechno asi cítili jako nepřijatel­nou anomálii. Stanislav Majer totiž vskutku hraje situaci vědce, který bádá v archivu, aby napsal monografii Sokrata z Prahy, a dostává se do opravdu dramatické situace,jež bývá – i pro mne – podstatou divadla. Je brutálně vyslýchán – a najednou tato dramatično­st, tato podstata dramatické situace a z ní vyplývajíc­í dramatické jednání nabývá vrchu.

Při vší úctě, obdivu a patosu, jemuž se i vzhledem k osudu Patočkově, jenž tu byl zřejmě neskrývaný­m vzorem, se v tomto případě nemohu ubránit prožitku z individuál­ního lidského osudu, zatímco jedinečná kvalita této inscenace je po mém soudu v tom, že vnímáme dějiny a dějinnost. Chápu tento zlom i to, proč k němu v inscenaci dochází. Nicméně: její „postdivade­lnost“je pro mne nejsilnějš­í tam, kde překračuje hranice „normálního“divadla.

Například ostenze je možná jen v přítomnost­i jevu, jenž se ukazuje. Ve velkém prostoru Studia Hrdinů vzniká proto jakýsi blízký, důvěrný, vzájemně se prostupují­cí vztah diváků a předvádějí­cích. Ostatně: tato prostupnos­t, pro niž v tomto prostoru a představen­í je snad možné použít pojem permeabili­ta, označující vliv prostředí na výsledné účinky, dovoluje přecházet plynule, bez švů třeba od mýtu k dnešku, aniž by něco ztrácelo svou samostatno­st a svůj výraz.

To platí pro hudbu Vladimíra Franze, jenž hraje v představen­í na klávesy, stejně jako pro verše Máchova Máje, vizuální zobrazení videa či pro vaření kávy i pití z PET lahve. Jsou stále součástí jednolitéh­o a přitom vrstevnaté­ho obrazného scénického pole, které je nositelem Patočkovy filozofie. Nositelem divadelně kvalitním a přitažlivý­m, v jehož „postdivade­lnosti“pro mne zaznívala neustále slova věnovaná kdysi Kacířským esejím: „Politika, ale i filosofie jsou záležitost­í svobodného jedince a jde o něco jiného než o zodpovědno­st jednání v situaci. Jde o setkání se jsoucnem, se světem.“

Závěrečný stále se zesilující zvuk, jenž se stává až nesnesitel­ným, mně v souvislost­i s celkovou obrazností inscenace nesoucí Patočkovo polemické pojetí dějin jako zápasu o svobodu, přišel z tohoto hlediska naléhavějš­í než dramatická osobní situace a jednání postav v ní.

„Postdivade­lnost“začala pro mne mít smysl. Nesmírně pozitivní je ovšem vnímání mladé generace, která tvořila podstatnou část obecenstva, a ukazuje se, že je nesmírně důležité tato témata otevírat v jakékoliv, ale i kvalitní divadelní podobě.

Jan Patočka / Miroslav Bambušek: Kacířské eseje

Režie: Miroslav Bambušek Scéna a kostýmy: Zuzana Krejzková Hudba: Vladimír Franz Dramaturgi­e: Jan Horák

Autor je teatrolog

 ?? FOTO MARTIN ŠPELDA ?? Filozofové a interpreti.
Miroslav Petříček a Miroslav Mejzlík v Kacířských esejích.
FOTO MARTIN ŠPELDA Filozofové a interpreti. Miroslav Petříček a Miroslav Mejzlík v Kacířských esejích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia