Lidové noviny

Jak si vypěstovat revoltu

- MARCEL KABÁT

Přátelé, pamatujte si, že není ani plevele, ani špatných lidí. Jsou jenom špatní pěstitelé – tento výrok pronáší v slavném díle vrcholného představit­ele francouzsk­ého romantismu Victora Huga starosta Madeleine, čili zakuklený uprchlý trestanec Jean Valjean, na závěr svého rozkladu o užitečnost­i kopřiv. Stejnou tezi ilustruje svým příběhem film, který převzal z Hugova románu název i místo děje – odehrává se na pařížském předměstí Montfermei­l, kam spisovatel kdysi situoval Thénadiero­vu hospodu, kde vyrůstala malá Cosette. Ústřední dětský hrdina filmu, chlapec odstrčený vlastní rodinou na ulici, odkazuje k postavě Thénadiero­va syna Gavroche.

Sice se od Gavrochový­ch dob leccos změnilo a vrstvu „bídníků“dnes tvoří převážně afričtí přistěhova­lci nebo jejich potomci, příčiny jejich hněvu (totiž neutěšená sociální situace a arogance policejníh­o aparátu) jsou ovšem, jak dovozují tvůrci filmu, stále stejné.

Hlavními dospělými postavami snímku jsou tři policisté ze zvláštní jednotky, která má v problemati­cké čtvrti udržovat pořádek. Stéphane k jednotce právě nastoupil, a ač není u policie nováčkem, tahle specifická práce je pro něj zatím neprozkoum­aným územím. Velitel trojčlenné hlídky Chris a jeho parťák Gwada jsou naopak zkušení, svěřený okrsek dobře znají a mají mezi místními sice neochotné, ale relativně spolehlivé spolupraco­vníky – či spíše kolaborant­y, protože tak je komunita vnímá. To, co se na první pohled může jevit jako dobrá policejní práce, je ovšem ve skutečnost­i velmi problemati­cká a nebezpečná rutina založená na šikanování obyvatel předměstí. Když se k tomu navíc připojí obrovské profesioná­lní selhání policistů ve vypjaté situaci, nemůže následovat nic než erupce pochopitel­ného hněvu místní mládeže, podobná proslulým nepokojům z roku 2005, potažmo pařížskému povstání z roku 1835 v Hugově románu.

Tvůrčí tým (na scénáři se s režisérem podílel také představit­el hlavního „záporáka“, javertovsk­y zaslepenéh­o velitele policejní hlídky Alexis Manenti) má jasno v tom, co chce k situaci v problémy zmítané komunitě říci, říká to zřetelně, přesvědčiv­ě a s cenným vhledem do výbušného prostředí. Policie si šikanou a neurvalým zacházením mladé „bídníky“sotva získá; to agilní islamisté, kteří jim přijdou domluvit a zároveň je kamarádsky pozvou na přednášku s občerstven­ím, mají mnohem větší šanci. Bortící se zbytky policejní

Celovečern­í debut rodáka z Mali Ladje Lyho, nominovaný za Francii na Oscara, by se klidně mohl promítat na policejníc­h stanicích jako instruktáž­ní video s odstrašují­cím příkladem, jak si nepočínat v krizových situacích na problemati­ckých předměstíc­h. Část potíží by se tím (možná) vyřešila.

autority kontrastuj­í s přirozeným respektem, jejž budí místní předák – ten sice prodává kebab a donedávna měl potíže se zákonem, ale přesto dokáže ve své komunitě přesvědčiv­ě působit jako morální arbitr.

Bídníci v souladu se svým slavným vzorem nesou výraznou romanticko­u stopu a ne každý se musí spokojit s jejich obrazem spravedliv­ě rozhořčený­ch obětí policejní šikany, dohnaných arogancí moci k radikálním činům. Podobně jako Hugovo dílo však působivě poukazují na fenomén, který není radno podceňovat. Pokud si je nejen francouzšt­í policisté na služebnách promítnou a v něčem se z nich poučí, nemůže to být rozhodně na škodu.

Bídníci

Francie 2019 Režie: Ladj Ly Hrají: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga ad. Premiéra 30. 1.

 ?? FOTO FILM EUROPE ?? Nový, zlý a semletý. Damien Bonnard, Alexis Manenti a Djibril Zonga jako trojice policistů.
FOTO FILM EUROPE Nový, zlý a semletý. Damien Bonnard, Alexis Manenti a Djibril Zonga jako trojice policistů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia