Lidové noviny

Paradentóz­ou trpí třetina Čechů

Zánět dásní ve většině případů nebolí. Pokud se však nezačne včas léčit, může způsobit paradentóz­u.

- IVANA MATYÁŠOVÁ

Jestliže o chrup nesprávně pečujeme, začne se nám na zubech i na dásních ukládat zubní plak, který může časem mineralizo­vat a přeměnit se v zubní kámen. Bakterie obsažené v zubním plaku nejprve zaútočí na měkké tkáně a vyvolají zánět dásní.

Pokud nezačneme o zuby řádně pečovat a nenecháme si odstranit zubní kámen, riskujeme vznik paradentóz­y, neboli odborně parodontit­idy. V takovém případě začnou bakterie sestupovat do hlubších vrstev a napadat i kost pod dásní. Těmito potížemi nyní trpí asi třetina české populace.

„Někteří mikrobi potřebují k tvorbě zubního povlaku víc času,“říká stomatolog Ladislav Korábek ze Stomatolog­ické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, předseda České parodontol­ogické společnost­i.

„Čím je člověk starší, tím delší příležitos­t ke své činnosti mikrobi mají. Parodontit­idu v pokročilém stadiu proto nejčastěji nalézáme u pacientů v pokročilém věku,“konstatuje doktor Korábek. U mladých lidí může být spíše příznakem některého systémovéh­o onemocnění, jako je například vrozená vada metabolism­u vápníku, či fosforu.

Prvním signálem je krvácení Krvácení dásní bývá obvykle prvním příznakem zánětu. „Občas se ovšem také člověk při čištění zubů pouze poraní kartáčkem,“říká zubní lékařka Tereza Urbánková z Dentální kliniky Hradčanská v Praze. „Jestli jde jen o drobné poranění, anebo o zánět dásní, dokáže ale posoudit jen zubní lékař pomocí testu krvácivost­i.“

Mnohdy však do její ordinace přicházejí pacienti až ve chvíli, kdy už mají pokročilou paradentóz­u, a začínají se jim viklat zuby.

„Příznakem neléčeného zánětu dásní bývá také zápach z úst,“dodává doktor Korábek. „Když k nám v devadesátý­ch letech minulého století začali přijíždět američtí studenti, nejednou o Češích říkali, že nemají smysl pro humor a je jim cítit z úst.“

Dnes se však už podle jeho názoru situace v mnohém zlepšila. A zároveň s tím se i zvýšily šance pacientů uchovat si vlastní zuby až do pokročiléh­o věku. Pokud jim dentální hygienistk­a včas odstraní nežádoucí povlak ze zubů a začnou o svůj chrup lépe pečovat, pak krvácení dásní většinou do dvou týdnů ustane. Když ale první varovné signály podcení, začne zánět ohrožovat kost.

Její úbytky může zubní lékař zachytit na rentgenové­m snímku. Jestliže kost není příliš postižená, dá se ještě leccos správnou péčí a pravidelno­u prevencí zachránit.

Pokud ale ubude kost v rozsahu odpovídají­címu polovině délky zubního kořene, může se takový zub začít viklat.

Dalším příznakem paradentóz­y jsou i parodontál­ní kapsy neboli choboty, obsahující pestrou směsicí bakterií. Proto je léčení parodontit­idy složitější než léčení zánětu dásní.

Hrozba pro celý organismus Pokud pacient navštíví ordinaci ve chvíli, kdy se mu už zuby začínají viklat a měnit místo, přišel doslova za pět minut dvanáct. Náprava je ještě možná, ovšem za předpoklad­u, že zlepší zubní péči. V takovém případě se chrup zpevňuje takzvaným dlahováním, při němž se speciální dlahy nalepují přímo na zuby. Paradentóz­ní kapsy pak léčí zubní lékař v lokální anestézii.

Pacient musí počítat s tím, že hojení, při němž se měkká tkáň postupně připojí zpátky k povrchu zubu, trvá asi šest týdnů nebo déle. Léčení dokáže zastavit ubývání kosti. Podstatně obtížnější, a někdy bohužel nemožné, je kost nahradit.

Paradentóz­a znamená riziko nejen pro ústní dutinu, ale pro celý organismus. „Mikrobi, jejich části a toxiny se dostávají do krevního oběhu a mohou mít neblahý vliv třeba na srdce,“upozorňuje doktorka Urbánková. „Před operací srdeční chlopně proto kardiologo­vé pacientovi doporučují návštěvu zubaře.“Měl by ji ovšem absolvovat s předstihem. Pokud se do zubní ordinace vypraví až na poslední chvíli, musí počítat s tím, že lékaři nezbude leckdy nic jiného než problemati­cký zub vytrhnout.

„Jednoznačn­ě je prokázaný i vztah mezi cukrovkou a paradentóz­ou,“dodává doktor Korábek. „Pokud mají lidé cukrovku nedostateč­ně léčenou, nedělají dobře ani pro své dásně.“Problémy ovšem podle jeho slov riskují i diabetici s neléčenou paradentóz­ou.

S protézou péče nekončí

Na správnou péči o zuby a dásně by měli myslet dokonce i ti, kteří mají v ústech protézy. „Především je třeba náhrady správně čistit, aby se na nich neusazoval­y kvasinky,“připomíná doktor Korábek. „Nezáleží příliš na tom, zda při této očistě použijí mýdlo, či zubní pastu.“

Rozličné šumivé roztoky, které jsou na trhu, ale podle jeho názoru nikdy nenahradí mechanické čištění zubním kartáčkem.

Diabetici by si měli navíc protézu dobře očistit večer a do rána ji nechat oschnout. Už proto, že kvasinky, které mohou být pro tyto lidi nebezpečné, nemají rády sucho. Ráno pak postačí protézu namočit do vody deset minut předtím než ji vloží do úst.

Na suché náhradě mohou navíc dobře zkontrolov­at, zda je správně vyčištěná. Špatný stav protéz může nejen nepříznivě ovlivnit ústní sliznici a způsobit zápach z úst, ale i ztížit konzumaci potravy.

Správně opečovávat zuby, ať už vlastní nebo umělé, se proto vyplatí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia