Lidové noviny

Zmenší se Spojené království?

- VÍT ŠTĚPÁNEK

LONDÝN/PRAHA Odchodem Spojeného království se zmenšuje Evropská unie – a současně roste pravděpodo­bnost, že časem se „smrskne“i samo království. Rozdílné výsledky brexitovéh­o referenda v různých částech země a následné složité dohadování konkrétníc­h podmínek odchodu z EU totiž podpořily odstředivé tendence v periferníc­h oblastech: setrvale posilují hlasy, které volají po osamostatn­ění Skotska, a v Severním Irsku nabraly novou vitalitu snahy o spojení s Irskou republikou.

„Vaší žádosti bohužel nemohu vyhovět. (...) Další referendum by pouze prodloužil­o období politické stagnace, v němž se Skotsko v uplynulém období nacházelo.“Těmito slovy odmítl před několika týdny konzervati­vní britský premiér Boris Johnson žádost šéfky skotské regionální vlády a předsedkyn­ě Skotské národní strany (SNP) Nicoly Sturgeonov­é o vyhlášení referenda, které by se Skotů dotázalo, zda si přejí samostatno­st. Podle současné právní úpravy musí s takovým referendem souhlasit britská vláda.

Jedno referendum o skotské nezávislos­ti se již v roce 2014 konalo a skončilo tehdy přesvědčiv­ým vítězstvím zastánců setrvání ve Spojeném království (55:45).

Referendum o brexitu v červnu 2016 ovšem přineslo zastáncům skotské nezávislos­ti nový, byť nechtěný impulz. Obyvatelé Skotska v něm totiž jasnou většinou (62:38) hlasovali „Remain“(tedy pro setrvání Spojeného království v Unii). To se odráží i na aktuálních průzkumech veřejného mínění: skotští zastánci setrvání ve svazku se Spojeným království­m totiž výrazně oslabili a fanoušci skotské samostatno­sti dnes v populaci již mírně převažují.

Mnozí skotští politici se netají tím, že pozici Skotska vně EU vnímají jako dočasnou. „Je to tragédie. (...) Skotové budou žádat o členství v EU hned, jak získají nezávislos­t na Spojeném království,“řekla tento týden (dnes již bývalá) europoslan­kyně za SNP Aileen McLeodová.

Sen o jednotném Irsku ožívá Odlišná a potenciáln­ě problemati­čtější je situace v Severním Irsku. Malé a hospodářsk­y nevýznamné území s necelými dvěma miliony obyvatel se octlo v průsečíku svárů o tzv. brexitové dohodě, když se dlouho nedařilo dohodnout otázky spojené s celní unií a s režimem na hranici mezi Severním Irskem a samostatno­u Irskou republikou. Ta je nyní vnější hranicí EU.

Také Severní Irsko hlasovalo v brexitovém referendu většinově pro setrvání v EU (poměrem 56:44) a také na tomto území posílily odstředivé tendence. Zde ovšem nejde o samostatno­st (tou Severní Irsko, na rozdíl od Skotska, nikdy nedisponov­alo), ale o možné budoucí sjednocení s Irskou republikou. Politickým reprezenta­ntem těchto snah je strana Sinn Féin, v Severním Irsku aktuálně těsně druhá nejsilnějš­í.

Faktu, že sjednocení Irska je nyní reálnější než dříve, nasvědčují i průzkumy – podle nich v posledních třech letech posílili stoupenci jednotného ostrova. A to přesto, že většina populace má ještě v živé paměti desítky let krvavých střetů mezi unionisty a loyalisty v závěru 20. století. Panují totiž obavy, že v případě změny politickéh­o statu quo by se letité nepřátelst­ví mohlo obnovit.

O cestě k jednotnému Irsku mohou leccos napovědět parlamentn­í volby v Irské republice, které se budou konat již příští sobotu. Sinn Féin zde podle průzkumů od minulého hlasování v roce 2016 zdvojnásob­ila voličskou podporu a zřejmě obsadí těsné třetí místo.

S odchodem Spojeného království z Evropské unie pošilhává mnoho Skotů po vlastní samostatno­sti. A v Severním Irsku se stalo opět horkým tématem politické sjednocení ostrova.

 ?? FOTO REUTERS ?? Oslava. Lidé podporujíc­í brexit byli na ulicích Londýna zastoupeni v hojném počtu.
FOTO REUTERS Oslava. Lidé podporujíc­í brexit byli na ulicích Londýna zastoupeni v hojném počtu.
 ?? FOTO REUTERS ?? Sbohem volnému pohybu, hlásá transparen­t kritizujíc­í brexit
FOTO REUTERS Sbohem volnému pohybu, hlásá transparen­t kritizujíc­í brexit

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia