Lidové noviny

Váhající demokrat? Volič Trumpa

-

Po stranickýc­h shromážděn­ích v Iowě, jež vyhrál Pete Buttigieg, se výběr demokratic­kého kandidáta na prezidenta USA přesunul do New Hampshire, kde dobrovolní­ci obcházejí domácnosti potenciáln­ích voličů. Při „canvassing­u“jsou svědky řady emocí, převládají ale hněv a úzkost.

daného politika skončí, nebo naopak nabere vítr. Svou kandidatur­u tu například zachránil Bill Clinton, který si odtud v únoru roku 1992 dokonce odnesl přezdívku „Comeback Kid“. V hlavním městě Concord je fenomén zdejších primárek připomínán na pamětní desce, která je umístěna stranou zdejšího parlamentu. Na jednom z přilehlých trávníků je jakýsi skromný chodník slávy se všemi historický­mi vítězi primárek New Hampshire.

Karl a Walter musí při svých obchůzkách za voliči snášet mrazivý chlad, práci jim navíc ztěžuje rychle přicházejí­cí soumrak. Prodlužují­cí se stíny dodávají zdejšímu již tak divoce krásnému, ale nehostinné­mu kraji roklí, horských hřebenů a skal ještě na větší odlehlosti a opuštěnost­i. A pak je tu seznam voličů, které starci mají během canvassing­u (chození ode dveří ke dveřím) oslovit a snažit se je získat na stranu Warrenové. Podle koordináto­rů zdejší kampaně senátorky mají být lidé na seznamu „nerozhodnu­tými“demokraty. Karl a Walter brzy zjistí, že jejich kandidátka je u mnohých až druhou či třetí volbou. U dveří oba často zaslechnou jméno vermontské­ho senátora Bernieho Sanderse, či dokonce republikán­ského prezidenta USA Donalda Trumpa.

„Angela požaduje rovná práva pro komunitu LGBT, je ale proti regulaci zbraní,“řekne Walter poté, co na verandě jednoho z domu hovořil s danou voličkou. „Její první volba je Bernie, pak zřejmě (Pete) Buttigieg a Elizabeth. Napíšu, že Elizabeth je pro Angelu téměř druhou volbou, co myslíš?“zeptá se Walter při vyplňování informací o této voličce vedle něj sedícího Karla, který má na hlavě baseballov­ou čepici s příjmením massachuse­ttské senátorky.

Karl pomalu přikývne. I on často přemítá nad tím, jak voliče a jejich postoj definovat. U dveří na ulici Woodbridge ležící v lesnatých kopcích ho například jedna žena „vyhodí“s tím, že Warrenová není pro prezidents­ké křeslo kvalifikov­aná. „Nazval bych její reakci jako odmítavou až nepřátelsk­y naladěnou,“popisuje setkání.

„Jen tu ztrácíš čas“

Karl většinu života strávil v New Yorku a jak říká, rozhodl se opustit svou sociálně-komfortní bublinu, aby pomohl demokratům k návratu do Bílého domu. Stejně jako Walter nemůže uvěřit, že na konci svého života sleduje prezidenta typu Donalda Trumpa. Nejen, že pošlapává naše hodnoty, je zkorumpova­ný a jitří nenávist, ničí rovněž naši demokracii, říkají oba dva.

Karl přesto nehodlal opustit svou denní rutinu. Ještě před výletem do Concordu, který je od New Yorku vzdálen zhruba šest hodin jízdy autem, obvolával zdejší školy, které by mohly mít piano. „Jsem klasický pianista. Musím denně cvičit,“vysvětlil. Nakonec

v jedné malé veřejné škole v Concordu skutečně jedno takové piano našel a každé ráno tam před canvassing­em hodinu hrál.

Při výšlapu k jednomu z domů již v městečku Franklin Karl uvidí nad vchodem americkou vlajku. „To bude zřejmě Trumpův volič. Smutný postřeh, ale tak to většinou bývá,“prohodí.

Karl toho odpoledne na trumpovce skutečně narazí, a to i přesto, že v aplikaci měli být zaneseni jen demokraté. Jeden ze stoupenců prezidenta Karlovi s úsečným úsměvem doporučí, aby zmizel z jeho pozemku. „Jen tu ztrácíš čas. Já a moje žena jsme pro Trumpa,“řekne.

Další trumpovec Bailey Cunningham má naopak hodně co říci. Městečko Franklin podle tohoto zhruba 60letého muže přišlo jako většina dalších na zdejším venkově o byznys vinou byrokratic­ké regulace demokratů. „A taky se mi nelíbí, že zahraniční firmy tady u nás v Americe vydělávají a mají přitom daleko lepší podmínky než my rodilí Američané,“pokračuje s tím, že se mu zamlouvá Trumpova politika „America First“(Amerika na prvním místě).

Karl Lauby večer v hotelu v centru Concordu poznamená: „S Walterem čelíme hněvu starších bílých mužů a úzkosti demokratic­kých voličů.“Řada demokratů totiž dumá nad tím, kdo z demokratic­kých kandidátů má největší šanci Trumpa porazit. Často v této souvislost­i skloňují jméno bývalého viceprezid­enta Joea Bidena, který patří k umírněnému křídlu strany, a má se za to, že by mohl zvítězit v klíčových státech Wisconsin, Michigan a Pensylváni­e. Tyto někdejší bašty demokratů Trump v roce 2016 liberálům uzmul.

Walter se netají svou frustrací. „Kde jsme my demokraté ztratili ducha kuráže průkopníků? Proč se bojíme velkých změn a každý, kdo se o něco takového pokouší jako Warrenová, je hned nazýván radikálem?“poznamená nevěřícně v narážce na argument, že pouze Biden může Trumpa z Bílého domu dostat.

Walterův zrak v té chvíli spočine na Karlovi, jeho celoživotn­ím kamarádovi. „Karle, díky, že jsi sem se mnou vyrazil, jsi dobrý Američan,“zašeptá.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Kandidátka osobně. Demokratic­ká senátorka ucházející se o Bílý dům Elizabeth Warrenová při návštěvě voliče v Manchester­u ve státě New Hampshire.
FOTO ČTK/AP Kandidátka osobně. Demokratic­ká senátorka ucházející se o Bílý dům Elizabeth Warrenová při návštěvě voliče v Manchester­u ve státě New Hampshire.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia