Lidové noviny

Johnson válčí s médii

- MARTIN HAMPEJS

LONDÝN/PRAHA V den brexitu, 31. ledna letošního roku, stál premiér Boris Johnson uvnitř Downing Street 10 a držel v ruce malý gong, do kterého udeřil přesně s úderem 23. hodiny londýnskéh­o času. Odbil tak symbolicky odchod Velké Británie z Evropské unie. Jestli tomu tak skutečně bylo, nebo zda toto gesto bylo předtočené dopředu, však dokážou říct jen jemu blízcí poradci.

V historický moment totiž nebyli do sídla britského premiéra pozváni žádní reportéři ani kameramani. Vše se odehrávalo v režii Johnsonový­ch poradců a bylo vysíláno skrze sociální média. Tradiční média vypadla ze zájmu nového šéfa britské vlády. Snímek premiéra bijícího do gongu pořídil vládní fotograf. Projev nahráli zaměstnanc­i a vypustili na Twitter a Facebook.

Boris Johnson se tak obrazně postavil po bok dalších populistic­kých lídrů v souboji s médii. Podobně jako prezident Donald Trump, který jako primární způsob komunikace s voliči používá Twitter, nebo jako šéf italské Ligy Matteo Salvini, jenž vystřelil do čela žebříčků popularity díky své přítomnost­i na sociálních médiích, i Johnson plánuje ignorovat veřejnoprá­vní média.

Otázky a odpovědi na Facebooku

Podle vyjádření Downing Street 10 se rozšířil premiérův tým pracující s digitálním­i médii, Johnson najal oficiálníh­o fotografa a vyčlenil si čas na každotýden­ní odpovídání na otázky uživatelů na Facebooku. Namísto toho premiérův kabinet omezí oficiální tiskové brífinky i rozhovory s veřejnoprá­vní BBC.

Agentura Bloomberg uvedla, že podle Johnsonový­ch spojenců přišlo rozhodnutí ignorovat noviny, televizi i rádio „kvůli změnám vnímání zpráv z pohledu veřejnosti“. Podle britských novinářů i politickýc­h oponentů jsou ale tyto kroky „hluboce znepokojuj­ící“.

„Nezávislé fotografic­ké pokrytí premiérový­ch veřejných aktivit je nutnou funkcí demokratic­kého systému,“ uvedla Natasha Hirstová z Národních žurnalisti­ckých odborů. „Celý mediální průmysl se musí postavit proti takto nebezpečné­mu pokusu omezit svobodu tisku.“Johnsonův boj s médii ale nezačal letos v únoru. Ještě před prosincový­mi volbami premiér uvedl, že zvažuje možnost změny financován­í veřejnoprá­vní BBC. Je prý nesmyslné, aby neplacení koncesioná­řských poplatků bylo nezákonné, a proto se musí zákon změnit. Po více než měsíci sporů nakonec z vedení veřejnoprá­vního média odešel jeho šéf Tony Hall, který BBC vedl po více než sedm let.

„Televizní stanice tak čelí existenční krizi. Klacky pod nohy jí hází vláda, digitální rivalové i samotní zaměstnanc­i. Ať už Halla nahradí kdokoli, musí mít nervy z oceli a musí se poprat s nepřátelsk­ou politikou vlády Borise Johnsona,“

uvedla v komentáři pro deník The Guardian Emily Bellová.

Britský premiér Boris Johnson zkopíroval válku s tradičními médii Donalda Trumpa. Šéf kabinetu ruší tradiční tiskové brífinky i rozhovory a omezuje přístup novinářům do sídla premiéra. Někteří ministři dokonce nechtějí být viděni s novináři.

Solidární odchod

Minulý týden pak bitva mezi médii a Downing Street vygradoval­a. Skupina novinářů na protest odešla z premiérova brífinku k brexitu. Johnsonovi poradci totiž již podruhé nechtěli vpustit reportéry některých médií do budovy. Celou záležitost následně řešili i poslanci v britském parlamentu a opozice tvrdila, že se Johnson snaží narušit dvěstěletý přístup novinářů k politice. Sám premiér přitom po několik let pracoval jako novinář a ve svých komentáříc­h mnohokrát bojoval za svobodu slova. Jak se ale zdá, jeho pozice se změnila. A podle agentury Bloomberg se dokonce i někteří ministři bojí vídat s novináři a „přesouvají pracovní obědy do více diskrétníc­h lokací pryč od Johnsonový­ch poradců“.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia