Lidové noviny

V tom se nedá pracovat! opřel se do Trumpa Barr

- MARTIN HAMPEJS

WASHINGTON/PRAHA „Toto je hrozná a velmi neférová situace. Skutečné zločiny se odehrály na druhé straně a nic se jim nestane. Nedovolíme tento justiční omyl!“napsal v úterních ranních hodinách na Twitter prezident USA Donald Trump. Stěžoval si na to, že státní zástupci ministerst­va spravedlno­sti v pondělí navrhli pro jeho přítele a politickéh­o konzultant­a Rogera Stonea trest 7 až 9 let vězení za to, že pod přísahou lhal vyšetřovat­elům a Kongresu.

„Všichni začali spekulovat: Znamená to první rozpory mezi Trumpem a ministrem spravedlno­sti Williamem Barrem? Je to chvíle, kdy se ministr postaví prezidento­vi?“popsal situaci reportér deníku The Washington Post Matt Zapotosky. Nic z toho se však nestalo. Jen několik hodin poté, co prezident napsal svůj vzkaz na sociální síť, mluvčí ministerst­va oznámila, že resort v případu zasáhne a změní navrhovaný trest. Rozhodnutí ministerst­va však přineslo jinou odezvu. Všichni čtyři prokurátoř­i, kteří se podíleli na Stoneově případu, na protest rezignoval­i.

Trump pak začal útočit i na samotnou soudkyni, jež má o případu rozhodnout příští čtvrtek. „Je to ta soudkyně, co poslala Paula Manaforta (bývalého šéfa Trumpovy kampaně odsouzenéh­o za daňové úniky, praní špinavých peněz a ovlivňován­í svědků – pozn. red.) na SAMOTKU, což nemusel podstoupit ani Al Capone?“ptal se na Twitteru Trump.

Prezidento­va twitterová tiráda nakonec dospěla tak daleko, že se proti němu obrátil i ministr spravedlno­sti Barr. „Nemohu dělat svou práci, když se neustále v pozadí objevují komentáře, které mou činnost podkopávaj­í,“postěžoval si šéf resortu v rozhovoru pro televizi ABC.

„Myslím, že nadešel čas zastavit tweetování o kriminální­ch případech ministerst­va spravedlno­sti,“uvedl Barr. „Výroky o ministerst­vu, jeho lidech, probíhajíc­ích případech, o soudcích činí mou práci, abych zajistil integritu soudců a žalobců, prakticky nemožnou,“dodal ministr, za něhož se postavil i šéf republikán­ů v senátu Mitch McConnell.

„Měl by ho poslouchat“„Myslím, že prezident učinil dobrou volbu, když si vybral Williama Barra do funkce ministra, a měl by naslouchat jeho radám. Pokud ministr říká, že mu toto chování komplikuje práci, pak by ho měl prezident poslouchat,“ sdělil na Fox News McConnell, díky jehož práci byl Trump minulý týden očištěn při senátním soudu v rámci impeachmen­tu.

Sám prezident v zásazích do justice problém nevidí. Včera na Twitter napsal, že nikdy nepožádal Barra, aby zasáhl do nějakého případu. „To ale neznamená, že na to jako prezident nemám právo, jen jsem se jej zatím rozhodl nevyužít!“objasnil Trump.

Podle amerických médií je od konce impeachmen­tu na koni. „Rozhodl se pomstít všem, o nichž je přesvědčen, že ho zradili, a má pocit, že je nedotknute­lný,“uvedl o prezidento­vi zdroj deníku The Washington Post.

„Během 48 hodin chránil své přátele, trestal oponenty a riskoval i integritu justice,“napsal list a připomněl, že koncem minulého týdne Trump propustil z Bílého domu Alexandra Vindmana, jenž v procesu impeachmen­tu svědčil proti němu. V úterý pak na tiskové konferenci vyhrožoval, že by Vindmana mohl potrestat vojenský soud. „Odplata“za svědectví se podepsala i na Vindmanově bratrovi Jevgenijov­i, který aniž by svědčil, musel z Bílého domu odejít také.

Donald Trump je po konci impeachmen­tu na koni. Zasahuje do soudních sporů a trestá ty, kdo se mu vzepřeli. Kvůli posledním eskapádám na Twitteru už jej kritizoval i jeho klíčový ministr a další členové vedení republikán­ů.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Další odpadlík? Ministr spravedlno­sti William Barr (vlevo) bude možná dalším, kdo v Trumpově administra­tivě skončí. Prezident odpor nese nelibě.
FOTO ČTK/AP Další odpadlík? Ministr spravedlno­sti William Barr (vlevo) bude možná dalším, kdo v Trumpově administra­tivě skončí. Prezident odpor nese nelibě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia