Lidové noviny

Epištola o aroganci

-

Dočetl jsem se tento týden v jednom komentáři na webu, že český premiér je zřídlem splašků. A že třetina voličů se jimi ochotně nechává zkrápět, ba dokonce si je radostně maže po obličeji za volání „bude líp“.

Ne že by premiér Babiš byl chrám a tvrz moudrosti, nevinnosti či zdrženlivo­sti. To ani náhodou. Navíc má problém se střetem zájmů a s Čapím hnízdem. V těchto případech však třeba vyčkat konečných verdiktů a nepropadat bolševické­mu „kdo je podezřelý, je vinen“.

Avšak k oněm splaškům. Autor komentáře a jeho kolegové dopouštějí se chyby v identifika­ci onoho zřídla splašků. Zřídlem jsou totiž oni sami, když na třetinu voličů (vlastně občanů, neboť kdo volí, občanem skutečně je) už roky metají sajrajt. Prý močál, bahnisko, lůza nemyslící než na kus chleba, který jim premiérský oligarcha z milosti předhodí.

Toto arogantní přehlížení „spodního lidu“mi cosi připomíná. Když se totiž komunisté drali k moci, slibovali ráj, jen co svrhnou vykořisťov­atelské oligarchy. Sociální demokraté však dříve, než nastane onen ráj, chtěli od oligarchů kus másla na suchý chleba. Dějiny rozhodly pro ně.

Premiér Babiš samozřejmě není žádný sociální demokrat. Jeho vláda však časově souzněla s nebývalou konjunktur­ou a z nezbytí vládne spolu s ČSSD. Mohl a také musel pod tlakem koaličního partnera pořádným kusem másla namazat suchý chleba těm, kteří po listopadu 1989 prohráli.

Tomu močálu, bahnisku, lůze, jak je označují vznešení komentátoř­i. Tak se asi dívali bolševici na spodní lid, když mezi ně za trest posílali své odpůrce.

„Líp je“bez ohledu na to, jaká šprťouchla­ta si z toho splaškoví komentátoř­i dělají. Asi tak nepatrná většina obyvatel Česka žije nejlépe, jak kdy žila.

Co však čeká tu menší, stále ještě prohrávají­cí část? Rozhodnou o tom volby za dvacet měsíců. Udrží si ANO své třetinové preference? Dostane se ČSSD do sněmovny? A dostane se tam Trikolóra Klause juniora? Co by bylo horší? Vláda ANO s Trikolórou, nebo vláda ANO s ODS? Nebo s Piráty, kteří stále ještě chodí v klukovskýc­h krátkých kalhotách? ODS i Piráti to dnes sice vylučují, ale jejich hlad po moci může dokázat divy. Pro Andreje Babiše by spoluvláda s ODS problém nebyl, při své bezprogram­ovosti by dokázal přehodit veksle jedna dvě.

Splaškoví komentátoř­i ovšem chtějí odchod Andreje Babiše z politiky. To dnes znamená znicotnění ANO jako politické síly a pro prohrávají­cí část obyvatel volbu mezi cholerou a morem. Protože jen možná vládní koalice s lidovci či ČSSD s ANO jim může, Babiš Nebabiš, dát naději na zlepšení života. Držím těm malým partajím palec.

JIŘÍ HANÁK

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia