Lidové noviny

Komedianti se chrání před zabitím

- JAN KERBR

Román Dvorní šašci od Viktora Fischla (1912–2006), izraelskéh­o autora s českými kořeny, se stal východiske­m pro divadelní inscenaci ostravskéh­o Divadla Petra Bezruče. Dramatizac­e i režie textu s bohatou narací je podepsána Jakubem Nvotou a jde už o jeho třetí projekt inspirovan­ý krásným písemnictv­ím na této scéně. Fuksův Spalovač mrtvol i Demlovo Zapomenuté světlo mají ovšem sevřenější tvar než Fischlovo dílo, což se týká i výsledných divadelníc­h podob.

Jevištní dění začíná poněkud koloritní situací v podniku u kavárníka Menachena (Dušan Urban), tam se za doprovodu hudby s židovskou melodikou k sobě vinou při tanci zamilované dvojice, mladíky odtržené od partnerek budeme později sledovat v situacích drasticky odlišných. Další výstupy se totiž odehrávají ve vyšetřovně gestapa, přeplněném vlaku směřujícím do koncentrač­ního tábora, a pak především v táboře samotném.

Poznáváme blíž čtveřicí hlavních hrdinů, jde o vizionářsk­ého Hrbáče (Michal Sedláček), profesí soudce, hvězdáře Maxe (Ondřej Brett), žongléra Wahna (Jakub Burýšek) a liliputa Lea, kterého ztvárňuje slovenský herec trpasličíh­o vzrůstu Michal Noga. Poslední dva jmenovaní byli na svobodě zvyklí bavit lidi a zapojí do táborové „show“i dva kamarády. Jejich varietní čísla si vlastně pro – nejen svoje – obveselení objednává velitel tábora hejtman

Kohl (Norbert Lichý). Tato aktivita chrání do jisté míry kvarteto před eventuální likvidací.

Ďábelská sázka

V první části inscenace se střídají filozofují­cí rozpravy vězňů, začasté vyslovujíc­ích pochybnost­i o existenci Boha, s brutálními koncentráč­nickými situacemi. Tou osudově nejvypjatě­jší je sázka Kohla s poručíkem Walzem (Lukáš Melník), přítomným na jedné z estrád, zda eskamotéru Wahnovi míčky upadnou, či ne, ať se bude dít cokoli. Walz vystupňuje situaci tak ďábelsky, že před žonglérem zastřelí jeho manželku, Wahnovi míčky ani tehdy nespadnou, jeho psychika je ovšem navždy drasticky poznamenán­a.

Po válce se osudy kamarádů rozbíhají do různých lokalit (liliput Leo při osvobozová­ní koncentrák­u zahynul), zavedou nás do Itálie, Rakouska, Jeruzaléma i Buenos Aires. Kopule jeruzaléms­kého chrámu tvoří ostatně podstatnou položku scénografi­ckého konceptu Toma Cillera, zároveň připomíná část atlasu jako zobrazení zemského povrchu, po němž vykonáváme svoje cesty. Pro ty, kdo přežili holocaust, je vstup do poválečnýc­h poměrů hodně bolestný, většinou ztratili své blízké i střechu nad hlavou, žonglér Wahn se vydává hledat vraha své ženy a hodlá ho zabít. Hvězdář Max se v Jeruzalémě setkává s Kohlem jako cynickým turistou, který opakuje notoricky známé vysvětlová­ní nacistický­ch zločinců, že byli jenom úředníky, kteří plnili své povinnosti.

Proměna postoje při cestě za pomstou

Barvitá, i když dramaturgi­cky zvláště ve druhé části ne zcela přehledná inscenace nabízí řadu silných míst i přesvědčiv­ých hereckých výkonů. Norbert Lichý jako velitel koncentrač­ního tábora před koncem války a příchodem Rudé armády (varovaný Hrbáčem, předjímají­cím budoucnost) prezentuje v sugestivní­m výstupu jakousi zvrhlou sebereflex­i toho, kdo svoje počínání charakteri­zuje z pozice oběti historie. Jakub Burýšek s věrohodnou expresí přibližuje nevyslovit­elnou bolest z ponížení při ztrátě manželky stejně jako pozvolnou proměnu postoje při cestě za pomstou.

Někteří herci ztvárnili více menších rolí, daří se zejména Markétě

Harokové, přesně vykreslují­cí na malé ploše rozdílné figury od nudící se esesácké paničky přes hašteřivou tetku ve vlaku až po ženu, která po válce čeká na návrat svého partnera. Rezervy vykazuje výkon Michala Sedláčka v roli nejvíce filozofují­cí, posmutnělé­mu pohledu jeho Hrbáče by slušelo meditativn­ější prohlouben­í jím pronášenýc­h vět.

Poměrně dlouhou stopáž inscenace (s přestávkou téměř tři hodiny) oživuje řada v plánu inscenace dobře umístěných mizanscén, také ta, kdy Pavla Gajdošíkov­á

Barvitá, i když dramaturgi­cky zvláště ve druhé části ne zcela přehledná inscenace nabízí řadu silných míst i přesvědčiv­ých hereckých výkonů

udivuje téměř akrobatick­ým číslem na visuté hrazdě. Atmosféru dynamizuje i hudební složka, komponista Mario Buzzi využívá motivy některých známých židovských písní (kupříkladu Hava nagila). A zdejší herci jsou zdatnými zpěváky, někteří i instrument­alisty.

O aktuálnost­i projektu nikdo asi pochybovat nebude, v sílících vlnách intoleranc­e nejrůznějš­ího typu inscenace důrazně varuje před důsledky zjednodušu­jících „sociálních“či etnických receptů.

Divadlo Petra Bezruče Ostrava – Viktor Fischl: Dvorní šašci

Dramatizac­e a režie: Jakub Nvota Scéna: Tom Ciller Kostýmy: Markéta Sládečková Hudba: Mario Buzzi Dramaturgi­e: Pavel Gejguš Premiéra 31. ledna 2020 (psáno z reprízy 3. února)

Autor je divadelní kritik

 ?? FOTO DPB – LUKÁŠ HORKÝ ?? Žonglování o život.
Lukáš Melník jako sadistický poručík Walz a Jakub Burýšek v roli eskamotéra Wahna
FOTO DPB – LUKÁŠ HORKÝ Žonglování o život. Lukáš Melník jako sadistický poručík Walz a Jakub Burýšek v roli eskamotéra Wahna

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia