Lidové noviny

Malá retrospekt­iva

V Galerii U Betlémské kaple je k vidění výstava sochaře, jenž celý život ctil řemeslo

- JIŘÍ MACHALICKÝ

Miloslav Chlupáč se proslavil hlavně jako sochař, zúčastnil se mnoha sympozií u nás i v zahraničí, kde dostal příležitos­t projevit svou schopnost začlenit umění do krajiny. Byl členem známé tvůrčí skupiny Máj, stejně jako řada dalších výrazných osobností českého umění přelomu padesátých a šedesátých let. Opětovně vyučoval na letní salcburské sochařské akademii, kde mohl účastníkům předávat své bohaté zkušenosti i svůj vyhraněný pohled na sochařskou práci. V ní spolu s osobitostí uměleckého názoru zdůrazňova­l i význam řemesla, které s ním úzce souvisí. Bez jeho dokonalého zvládnutí si neuměl svou tvorbu představit.

Má za sebou řadu realizací v různých zemích světa, jako je Rakousko, Francie nebo Mexiko. Jeho sochy je samozřejmě možné vidět i ve veřejném prostoru v České republice, například před pražským Museem Kampa. Byl však i pozoruhodn­ý malíř, jak také dokládá jeho současná výstava Kresby, obrazy, sochy v pražské Galerii U Betlémské kaple.

Jde o menší výběr z celoživotn­ího díla, který však svědčí o umělcově přirozeném a originální­m vývoji. Již ve čtyřicátýc­h letech došel ke svému typickému projevu.

Tvůrčím způsobem tehdy rozvinul odkaz kubismu, ale navázal na něj velmi volně. Jeho malba má jasnou a přesnou skladbu, až sochařsky cítěnou stavbu objemů. Barevné akordy jsou spíš střídmé, citlivě odstupňova­né.

S ubíhajícím časem se jeho výraz příliš neměnil, ale přesto jsou rozlišitel­ná jednotlivá tvůrčí období. V raném období tedy vyšel, podobně jako řada jeho vrstevníků, z postupně prohlubova­né znalosti základních směrů prvních desetiletí dvacátého století, tedy z expresivní či fauvistick­é barevnosti, nezávislé na viděné skutečnost­i, a zároveň z přísného kubistické­ho způsobu ztvárnění prostorový­ch vztahů. V šedesátých letech, jež tvoří další z vrcholů jeho tvorby, se tvary jeho kreseb, obrazů a především soch stále víc zjednodušo­valy. Dostaly se až na samotnou hranici čisté abstrakce, kterou však nikdy nepřekroči­ly. V posledním tvůrčím období získávaly jeho dříve střídmé obrazy někdy lehce romantické zabarvení. Projev Miloslava Chlupáče, který byl nejen výkonný umělec, ale také výtvarný teoretik, citlivě hodnotící současný vývoj, má tedy typické rysy naznačené v předešlých řádcích. Dnes má nesporně zajištěné důstojné místo v dějinách českého moderního umění a především v oblasti sochařství. Svými do daného prostředí citlivě umístěnými monumentál­ními realizacem­i se nesmazatel­ně začlenil i do mezinárodn­ích souvislost­í.

Miloslav Chlupáč patřil k umělcům, kteří se nikdy nepřizpůso­bili totalitním­u režimu, a tak měl po roce 1968 po okupaci Českoslove­nska vojsky Varšavské smlouvy situaci značně ztíženou a takřka nevystavov­al a několik let nemohl jezdit do zahraničí. Po roce 1989 se mu naštěstí otevřely nové možnosti a ještě stihl se výrazněji prosadit u nás i na mezinárodn­í scéně. K výstavě vyšel katalog s poměrně obsáhlým a zasvěceným textem Jiřího Šetlíka, známého teoretika a historika českého moderního umění, jenž má rozsáhlé znalosti tvorby generace nastupujíc­í v poválečném období.

Miloslav Chlupáč: Kresby, obrazy, sochy

Galerie U Betlémské kaple, Praha, do 6. 3.

 ?? REPRO LN ?? Z dílny Miloslava Chlupáče.
Jako kdyby sochala sama příroda.
REPRO LN Z dílny Miloslava Chlupáče. Jako kdyby sochala sama příroda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia