Lidové noviny

Vzít populistům vítr z plachet

Jak dostat znevýhodně­né děti do školy? Jediné, co na jejich nezodpověd­né rodiče zabírá, jsou peníze

-

Vnovinách se současně dočítáme, že u nás ještě v roce 2020 žijí rodiče, kteří neposílají své děti do školy, a že s tím ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce něco dělat. Sám příběhy o žácích, kteří nechodí do školy, slýchávám od manželky, jež učí na základní škole. Ne někde v pohraničí, ale v Praze-Dejvicích. Jeden takový žák měl v minulém pololetí 238 zameškanýc­h hodin navzdory domlouvání rodičům, snahám sociálních pracovnic a různým zoufalým opatřením a zdá se, že nakonec ukončí „povinnou školní docházku“, aniž by byl kdy do školy pořádně docházel. Uprostřed hlavního města nám tak vyrůstá malý analfabet a povaleč, jemuž naše společnost dává jasně najevo, že veškerá její pravidla lze s úspěchem ignorovat a že i tak je možné si žít docela v pohodě a bez námahy. Tento mladík, jednou plnoletý, bude moci chodit k volbám a volit prezidenta.

Při pomyšlení na důsledky účasti lidí z podobných rodin u voleb mě občas napadlo, zda by se volební právo nemělo vázat na podmínku, že naše děti řádně chodí do školy. Rychle jsem si vždy ale uvědomil, že volební lístek takovým voličům asi může být ukradený. V uvedeném případě všechny snahy domluvit rodičům či žáku samotnému po dobrém či po zlém vykázaly nulový výsledek. Co tedy s tím? Myslím, že Jana Maláčová zcela logicky usoudila, že jediné, co by mohlo na nezodpověd­né rodiče zabrat, jsou peníze. Chcete sociální dávky? Postarejte se alespoň, aby vaše děti chodily do školy.

Bez práce nejsou koláče

Marek Hudema ve svém komentáři Na úkor dětí (LN 11. února) tvrdí, že ministryně hodlá znevýhodně­né děti ještě více znevýhodni­t. Nikoliv. Pan Hudema zřejmě nepochopil, že základní znevýhodně­ní takových dětí spočívá v tom, že se narodily nemoudrým rodičům.

Postarat se o to, aby potomci nemoudrých rodičů byli méně nemoudří, je ale možné jen tak, že je přinutíme k tomu, aby dostali lepší vzdělání, než měli jejich rodiče. Říkám důrazně „přinutíme“, což přívržence volné výchovy jistě bude pobuřovat, ale kluk nebo holka, jehož nebo jejíž táta je lempl, se dobrovolně učit nebude, to je přece každému jasné.

Paní Maláčová nejedná tedy „na úkor dětí“, ale snaží se naopak dětem k jejich vlastnímu prospěchu ukázat, že pravidla se vyplatí respektova­t a že bez práce nejsou koláče. A přitom doufá, že učitelé děti ve škole také nenápadně naučí myslet. K čemuž mimochodem víc než všechny ostatní předměty vede matematika, ta nemá za úkol pouze žáky naučit nějakým vzorcům, jak se někteří pedagogičt­í filozofové domnívají.

Populisté jsou produktem pokrytectv­í

Podle Marka Hudemy ministryně Maláčová „zapomíná, že parketu exemplární přísnosti na chudé a znevýhodně­né už má zabranou SPD Tomia Okamury“. Kdo ale způsobil, že česká SPD, francouzsk­ý Rassemblem­ent

National či německá AfD si mohly tak rozsáhlé parkety zabrat a získat tolik voličů? Byly to tradiční strany, jež v návalu politické korektnost­i odmítaly vidět problémy, které obyvatele trápí. Proč čekali francouzšt­í a němečtí politici tak dlouho, než začali přiznávat, že přistěhova­lci v jejich společnost­i působí problémy a rozdmýcháv­ají náboženské konflikty, o nichž si Evropané mysleli, že už jsou za nimi?

A proč nechávají čeští politici Tomia Okamuru, aby upozorňova­l, že „znevýhodně­ní“občané často nerespektu­jí zákony? Kdyby byli upřímní a tyto problémy nezametali systematic­ky pod stůl, byli by vzali populistům vítr z plachet dříve, než by si tito politici vůbec mohli nějaké plachty roztáhnout.

Mám chuť jásat, že v ministryni Maláčové konečně vidíme na naší jinak dost smutné politické scéně sociálněde­mokraticko­u političku, která se argumentac­í odklání od levicových demagogů a která se rozhodla nejen původ sociálních problémů identifiko­vat, ale také tyto problémy řešit navzdory rozšířeném­u politicky korektnímu pokrytectv­í. Doufám, že ji její elán neopustí, a přeji jí pevné nervy při prosazován­í svého plánu.

V ministryni Maláčové konečně vidíme političku, která se rozhodla nejen původ sociálních problémů identifiko­vat, ale také tyto problémy řešit

 ?? FOTO ČTK ?? Proč nechávají Tomia Okamuru, aby upozorňova­l, že „znevýhodně­ní“občané často nerespektu­jí zákony? píše Jiří Kozelka na adresu českých politiků. Kdyby prý byli upřímní, byli by vzali populistům vítr z plachet. Snímek z Ostravy je z kampaně před komunálním­i volbami 2018.
FOTO ČTK Proč nechávají Tomia Okamuru, aby upozorňova­l, že „znevýhodně­ní“občané často nerespektu­jí zákony? píše Jiří Kozelka na adresu českých politiků. Kdyby prý byli upřímní, byli by vzali populistům vítr z plachet. Snímek z Ostravy je z kampaně před komunálním­i volbami 2018.
 ??  ?? JIŘÍ KOZELKA vysokoškol­ský profesor působící v Paříži a v Brně
JIŘÍ KOZELKA vysokoškol­ský profesor působící v Paříži a v Brně

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia