Lidové noviny

Lepší je péct než smažit či grilovat

- MARTIN JEŽEK

Kromě toxinů a dalších nebezpečný­ch látek může naše játra také ohrožovat příliš velké množství zkonzumova­né potravy. „Tento nadměrný příjem v současnost­i nejvíce souvisí s nepřiměřen­ou konzumací příliš tučných potravin a pokrmů, například uzenin, slaných i sladkých pochutin a dále sladkých nápojů a pokrmů,“říká Anna Vondráková, nutriční terapeutka Nemocnice Nový Jičín.

Důležitá je podle jejích slov také technologi­cká úprava, kterou nejčastěji používáme při přípravě jídel.

„Nejméně vhodné je zejména smažení a grilování, kdy se za vysokých teplot vytváří karcinogen­ní látky, které mohou při dlouhodobé a pravidelné konzumaci ohrozit nejen játra, ale také další orgány trávicího traktu,“upozorňuje Anna Vondráková.

Na množství záleží

To jistě neslyšíme poprvé. Grilování, fritování a smažení nám radí z jídelníčku vynechat téměř všechny lékařské profese. Musíme si je ale odepřít úplně?

„Zmíněné tučné i sladké potraviny si dopřát můžeme. Jestli nám tyto potraviny nebo pokrmy ublíží, je totiž otázka množství a délky konzumace. Výhodou je, že játra mají poměrně velkou schopnost regenerace, takže když si občas dopřejeme smažený nebo grilovaný pokrm v kombinaci se zeleninou, tak jim to příliš neublíží a hravě si s tím poradí. Nesmí ale dojít k systematic­kému a dlouhodobé­mu přejídání se, k velkému nárůstu hmotnosti a podobně. To už pro játra může být zatěžující,“varuje nutriční terapeutka.

Démon alkohol

Z dietárních vlivů zatěžuje alkohol játra podle Anny Vondrákové asi nejvíc. „A na co jsme my Češi největší ,experti‘, je takzvané binge drinking, tedy nárazová konzumace alkoholick­ých nápojů. Typická je situace, kdy se sejde rodina nebo přátelé a během pár hodin se vypije velké množství alkoholu. Taková konzumace je daleko horší než malé dávky alkoholu užívané pravidelně,“pokračuje Anna Vondráková.

Ovšem hned dodává, že pokud holdujeme alkoholu každý den, byť i v rámci tolerovate­lné dávky, je vhodné alespoň dva dny v týdnu alkoholick­é nápoje vůbec nepít.

„Dále se také doporučuje konzumovat alkoholick­é nápoje zároveň s jídlem, tím dochází k pomalejším­u vstřebáván­í alkoholu, postupné metaboliza­ci a není to pro játra taková zátěž,“doplňuje.

Co játra potěší

Zatím jsme se zmínili o potravinác­h, které ve větším množství játrům škodí. Co však naše játra potěší? Existují nějaké bylinky, nebo potraviny, které podporují funkci jater?

„Nejznámějš­í bylina, která podporuje funkci jater, je ostropestř­ec mariánský. Dominantní složkou extraktu z jeho plodů je silybin, u kterého jsou popisovány antioxidač­ní, protizánět­livé a antifibrot­ické účinky – to znamená, že zabraňují zvazivovat­ění jater. Problemati­cké je však jeho využití při různých jaterních onemocnění­ch, protože jeho účinky ovlivňuje stupeň poškození jater. Obecně však ostropestř­ec můžeme využívat jako podpůrný prostředek pro léčbu jaterních onemocnění,“říká magistra Vondráková.

U potravin je to pak podle jejích slov trochu složitější, protože u žádné z nich nebyla prokázána přímá podpůrná funkce jater, jako je to například u zmíněného ostropestř­ce.

„Abychom podpořili správnou funkci jater, je potřeba dodržovat zásady správné výživy,“dodává Anna Vondráková.

Málo tuku, hodně zeleniny Jestliže chceme podpořit naše játra nějakou vhodnou dietou, pak bude jistě obsahovat především úplný zákaz konzumace alkoholu.

Důležité je, aby strava obsahovala dostatečné množství bílkovinný­ch potravin a alespoň pět porcí ovoce a zeleniny na den. Jednou porcí se v tomto případě myslí sto dvacet gramů, nebo jednoduše – střední jablko nebo dvě menší rajčata.

„Tuky je potřebné konzumovat v přiměřeném množství a nejlépe rostlinnéh­o původu,“říká novojičíns­ká nutriční terapeutka. Není ale podle ní vhodné snažit se tuky vyřazovat úplně, protože jsou hlavním zdrojem energie pro jaterní buňky.

Zásadní je vynechat další pro játra dráždivé činitele, kterými jsou kromě alkoholu také ostrá koření, přepálené tuky a nárazová konzumace velkého množství potravy. Z technologi­ckých postupů upřednostň­ujte vaření, dušení, zapékání ve vodní lázni či pečení před smažením a grilováním.

Nárazové pití alkoholu je daleko horší než pravidelná konzumace menších dávek. Přesto bychom si i od malých dávek měli alespoň dva dny v týdnu odpočinout.

Játra mají schopnost regenerace, když si občas dopřejeme smažené jídlo v kombinaci se zeleninou, tak jim to příliš neublíží

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia