Lidové noviny

Jiné, hodně pestré Slovensko P

Profily lidí, kteří mají být garanty povolební pozitivní změny země, vyvolávají otazníky

-

oslední odhad výsledků sobotních voleb na Slovensku pochází od anonymní agentury. Kvůli moratoriu je pozadí fakticky tajného průzkumu neznámé, přesto veřejnost vzala výsledky vážně a sázkové kanceláře přepsaly dosavadní odhady. Podle tajného průzkumu by měl zvítězit Igor Matovič a jeho strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) se ziskem 19,1 %. Dosavadní favorit, vládní strana Smer předsedy Roberta Fica, skončil jako druhý s 15,6 % hlasů. Další pořadí více nebo méně kopíruje jiné, dříve zveřejněné výsledky průzkumů z posledních týdnů s jednou výjimkou. Strana Za ľudí někdejšího prezidenta Andreje Kisky se propadla v odhadu na 6,6 %.

Budou-li výsledky voleb odpovídat tajnému průzkumu, vládu bude sestavovat Igor Matovič, jenž i projevil vůli stát se premiérem. S jeho extrémně konzervati­vním subjektem OĽaNO bude muset ve většinové vládě sedět levicově liberální dvojkoalic­e Progresivn­í Slovensko – Spolu (PS-Spolu), dále Kiskova Za ľudí, i strana bývalého předsedy parlamentu za vlády Ivety Radičové Richarda Sulíka, jenž se sám definuje jako pravicový liberál, Sloboda a Solidarita (SaS) a nakonec, bude-li potřeba, patrně i další konzervati­vní strana Sme rodina podnikatel­e Borise Kollára. V opozičních lavicích usedne Smer a pravicově extrémisti­cká strana Mariana Kotleby Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Pohled na profily lídrů i kandidátky potenciáln­ích vládních subjektů vyvolávají mnoho otazníků, zejména, zda to bude skutečně vláda programově konzistent­ní, jež bude schopna stát se nositelem ohlašované změny a uvést do praxe slogan Za slušné Slovensko. Jím od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky před dvěma lety projevoval­i nespokojen­ost s poměry demonstran­ti po celém Slovensku.

Nespolehli­vý politik premiérem? Již postava potenciáln­ího vítěze voleb Igora Matoviče je vším, jen ne standardní­m politikem s moderní agendou a s profilem spolehlivé­ho partnera. Do parlamentu se dostal ve volbách 2010 jako součást Sulíkovy SaS, krátce poté došlo mezi nimi k roztržce a Matovič založil před předčasným­i parlamentn­ími volbami 2012 OĽaNO. Předčasné volby měl na svědomí on i se Sulíkem, když oba dva a jejich poslanci nevyslovil­i na podzim 2011 důvěru své vlastní premiérce Ivetě Radičové. Vláda padla, v předčasnýc­h volbách drtivě zvítězil Ficův Smer se ziskem přes 44 procent a mohl tak sestavit jednobarev­nou vládu. Matovič již krátce po vzniku Radičové vlády upoutal pozornost bombastick­ým prohlášení­m, že mu bylo nabídnuto 20 milionů eur, aby povalil vládu. Když se toho ujala generální prokuratur­a, řekl, že si to vymyslel jen jako žert. Nakonec vládu i tak povalil. Od té doby provází jeho kariéru řetěz obskurních aktů, jako například demonstrat­ivní sypání injekčních stříkaček kolegovi poslanci na hlavu, tajné nahrávání kolegů v rozhovorec­h s ním a pozdější zveřejnění nahrávky, nebo jiným dramatický­m prohlášení­m, že nebude chodit do práce do parlamentu, jelikož prý předseda sněmovny Andrej Danko objednal jeho fyzickou likvidaci.

Nyní Matovič projevil vůli být předsedou vlády. Jeho strana nemá prakticky žádné struktury, nikdy nebyl schopen prokázat, jak funguje, kolik má členů, peníze za volby šikovně přeléval do obchodní společnost­i své manželky. Když od něj odešli někteří nejbližší spolupraco­vníci, rychle je nahradil neznámými jmény, mezi nimiž se rýsují v značném počtu postavy z prostředí bigotního ultrakatol­icismu s požadavky zákazu interrupcí, sňatků párů stejného pohlaví nebo odmítání Istanbulsk­é úmluvy. Tato agenda bude mít v Matovičově vládní straně silný hlas a on se jí nebude bránit, čímž bude narážet na odpor levicově střiženého tandemu PS-Spolu. Lze očekávat, že bude-li OĽaNO tlačit tuto agendu do legislativ­ního procesu, může počítat s podporou Kotlebovy ĽSNS. Soudržnost­i vládní koalice to prospívat nebude.

Matovič nikdy nebyl schopen prokázat, jak jeho strana funguje. Peníze za volby šikovně přeléval do obchodní společnost­i své manželky.

Další problemati­cké osobnosti

I další lídři vykazují vady, jež je nekvalifik­ují pro pozitivní proměnu Slovenska ve slušnou zemi. V čele progresivi­stů stojí Michal Truban, jehož video s přednáškou studentům, jak je užitečné užívání drog k dosažení vyšších výkonů, putuje sociálními sítěmi drahnou dobu. Předseda SaS Richard Sulík se proslavil i častými tajnými schůzkami s Marianem Kočnerem, obviněným z objednávky vraždy novináře Kuciaka. Předseda strany Sme rodina Boris Kollár, jenž se tváří jako konzervati­vec, je vším, jen ne prototypem konzervati­vního politika. Netají se tím, že má s osmi ženami devět dětí. Navíc po volbách 2016 se objevily záznamy polistopad­ové kontrarozv­ědky, svědčící o tom, že Kollár podnikal až za hranicí zákona.

Posledním adeptem do vládní koalice je expreziden­t Andrej Kiska s jeho stranou Za ľudí. Jeho největší aférou je zcizení pozemků jistému zubaři z Popradu v devadesátý­ch letech. Kiska získal pozemky nezákonně a musí je vrátit majiteli, konstatova­l předloni soud v rozsudku, vůči němuž se expreziden­t neodvolal. Kiska celou dobu popíral účast na podvodu, v němž figurovaly postavy z popradskéh­o podsvětí a jeden bílý kůň, od nějž Kiska pozemek koupil. Nyní se objevila série videí, která potvrzují, že expreziden­t od začátku věděl, že se účastní podvodu a že pozemek kupoval s plným vědomím od bílého koně.

V dané konstelaci tajného průzkumu je zřejmé, že nová vládní koalice na Slovensku bude hodně pestrá, s problemati­ckými osobnostmi bez jasné vize, zato se zřetelnými defektními rysy. Ohlašovaná pozitivní změna proto nemusí přijít a patrně bude odložena na další dekádu pro novou politickou generaci.

 ??  ?? MILAN ŽITNÝ slovenský politický a bezpečnost­ní analytik
MILAN ŽITNÝ slovenský politický a bezpečnost­ní analytik

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia