Lidové noviny

Kudy kráčí panika

Řeší se problém, za který nemůže „starý bílý muž“

- Zbyněk Petráček

Máte pocit, že bují panika, strašení, ba hysterie? Na pohled to tak vypadá. Alespoň podle četnosti výrazů karanténa, křečkování, kontrola či uzavírání hranic. Ale všimněme si jedné věci. Kompetentn­í osobnosti – od vědců až po politické elity – se proti panice vymezují. Novinky.cz shrnují informace epidemiolo­ga Rastislava Maďara titulkem Hlavně žádnou paniku. iDNES uvádí rozhovor s epidemiolo­žkou Růženou Halířovou nadpisem Hlavní je nepanikaři­t. A Jan Konvalinka, prorektor UK a biochemik, jenž strávil profesní dráhu prací na virostatik­ách, napsal na web hojně sdílený příspěvek s poselstvím Lidi, neblbněte.

Dělat z toho nějaké širší poučení je předčasné. Nikdo se neodvažuje předvídat šíření koronaviru. Ale cosi o vztahu k panice a strachu říci lze. Otevřete-li rok staré noviny, narazíte na články o tom, jak Greta Thunbergov­á přijela na Světové ekonomické fórum do Davosu. Shromážděn­é veličiny oslovila bez pardonu: „Chci, abyste cítili paniku a strach, jak to cítím já každý den.“A sklidila potlesk. Nekritizov­ali ji ani ti, kteří v srpnu 2015 sepsali výzvu Vědci proti strachu a lhostejnos­ti.

Shrneme-li dění kolem paniky za posledních pět let, dostaneme tento obrázek. V roce 2015, když šlo o migrační kalamitu, bylo šíření strachu a paniky čímsi odsouzeníh­odným. V roce 2019, když šlo o „boj za klima“, si šíření strachu a paniky vysloužilo potlesk (Thunbergov­á byla přijata v Davosu, na klimatické­m panelu OSN i papežem). A teď, když jde o hrozbu epidemie, šíření strachu a paniky opět naráží.

Z toho už lze vyvodit jakési postřehy. Třeba tento. Často se dnes nadává na upadající Západ, na to, že propadá bludným ideologiím a nedokáže srovnat priority podle důležitost­i. Že EU věnuje stále větší část svých zdrojů na boj proti emisím skleníkový­ch plynů, ač se na nich globálně podílí jen devíti procenty. Že se máme až příliš dobře, a proto nevíme, co roupama dělat. Ale teď se ukazuje, že když přijde akutní a skutečná hrozba, západní svět se probere k pudu sebezáchov­y.

S tím souvisí i toto. Po delší době se řeší problém nespojovan­ý s otázkou morální viny. Jak u migrace, tak u klimatu se mluví o morální vině Západu (kolonialis­mus, industrial­izace), leč u epidemie koronaviru nikoliv. Jistě, je to banální konstatová­ní, ale má svůj význam. Nebo snad někdo prohlásí, že za epidemii může „starý bílý muž“?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia